Žebříček nejlépe placených sportovců Česka má novou jedničku. Hokejová superstar David Pastrňák podepsala s Boston Bruins osmiletý kontrakt na celkem devadesát milionů dolarů, což je na poměry tuzemských es zcela mimořádná suma.

V Americe to bylo téma už několik měsíců – kdy už Boston ohlásí, že jeho klíčová opora v klubu prodlouží? Pastrňákovi totiž stávající smlouva vyprší po sezoně a vzhledem k tomu, že je se dvaačtyřiceti trefami druhým nejlepším střelcem NHL, si vytvořil výtečnou vyjednávací pozici.

Výsledek tomu odpovídá. Havířovský rodák si přijde v průměru na 11,25 milionu dolarů ročně, ve stávajícím kurzu na téměř čtvrt miliardy korun. Celkově pak výše jeho životního kontraktu bude činit přibližně dvě miliardy, samozřejmě před zdaněním.

Podobné příjmy měl z Čechů naposledy basketbalista Tomáš Satoranský, jemuž Chicago Bulls v NBA dali tříletou smlouvu na rovných třicet milionů dolarů. Po tuto dobu se stal jasným premiantem žebříčku, v němž Forbes každé léto srovnává gáže českých sportovních hvězd.

Pastrňák ho ještě trumfne. Struktura jeho smlouvy zatím nebyla zveřejněna, nicméně v NHL mívají hráči v jednotlivých letech různé příjmy, aby klub poskládal součet platů do takzvaného platového stropu – souhrnného limitu pro každý tým. Pastrňák tak v některých letech může inkasovat i částku mezi čtrnácti až patnácti miliony dolarů.

Navíc tím pádem může celou zámořskou kariéru odehrát v bostonském dresu. V soutěži, která si takové klubové věrnosti mimořádně cení, by to pro Pastrňákův odkaz znamenalo další plus.