Irský Ryanair zvýšil zisk po zdanění v období od dubna do června meziročně o 290 procent na 663 milionů eur, tedy necelých šestnáct miliard korun.

Zisk je výrazně vyšší než před pandemií covidu-19. Největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě co do počtu cestujících ale kvůli zpoždění dodávek boeingů snížila odhad počtu cestujících pro letošní rok. Analytici odhadovali zisk na 620 milionů eur.

Ryanair uvedl, že už obdržel od firmy Boeing náznaky, že některé dodávky letadel 737—8200 se mohou zpozdit z dubna 2024 na červen téhož roku. To by mohlo mít dopad na letošní zimní a příští jarní sezonu.

Aktuálně firma očekává, že provoz ve finančním roce, který končí v březnu 2024, vzroste o devět procent na přibližně 183,5 milionu pasažérů, zatímco dříve odhadoval 185 milionů pasažérů.

Ryanair přepravil v květnu i v červnu rekordní počet cestujících. Za čtvrtletí stoupla průměrná cena letenky meziročně o čtyřicet dva procent, když období před rokem poznamenal začátek ruské invaze na Ukrajinu.

Firma odhaduje, že ceny za rezervace letenek na čtvrtletí od července do září, které je pro Ryanair obvykle nejziskovějším obdobím roku, meziročně vzrostou o nízké dvouciferné procento.

Britský rival easyJet měl ve třetím finančním čtvrtletí rekordní zisk před zdaněním 203 milionů liber, v přepočtu 5,6 miliardy korun. Firma překonala odhady analytiků poté, co ve stejném období loni vykázala ztrátu 114 milionů liber.

Letecké společnosti v Evropě budou mít i v tomto čtvrtletí silné zisky, píše agentura Reuters.

Cestovní poptávka po pandemii totiž nadále zvyšuje počet rezervací po celém kontinentu na podobné úrovně jako v roce 2019, přičemž se předpokládá, že růst bude pokračovat i v zimě.