Počet turistů, kteří každoročně míří na Island, se od roku 2010 do roku 2014 zdvojnásobil z dvou milionů téměř na 4,5 milionu. Ano, kdo by na Island nechtěl. Země, která má úžasnou přírodu, geotermální koupaliště, Sigur Rós, Björk, spisovatelku Audur Avu Ólafsdóttir nebo polární záři.

Čtěte také: 48 hodin v Římě. Tipy, co jíst, pít a kam jít, abyste se vyhnuli turistům

Jedním z hlavních důvodů, proč se cizinci na tento ostrov vydávají ve velkém, jsou ale islandské aerolinky, které nabízejí speciální přestupové a last minute letenky. Pro ty, kdo cestují z Evropy přes oceán do Ameriky, například nabízejí přestup v Reykjavíku, který může trvat až sedm dnů.

Pokud ale nechcete být na Islandu „pain in the ass“, máme pro vás sedm tipů od místních, jak mezi Islanďany co nejlépe zapadnout.

Tip č. 1: Místní oslovujte křestním jménem
Rada od Unnur Eir Arnardóttir, letušky Icelandairu

Proč: Důvodem je rozdílný systém příjmení, který se liší od zbytku světa. „Příjmení je kombinací křestního jména otce (v méně častých případech jména matky) a koncovky -son pro kluky a – dóttir pro holky. Gunnarsson je tak syn Gunnara a Gunnarsdóttir zase jeho dcera. Většina Islanďanů má proto většinou stejná příjmení, a proto se ve formálních i neformálních setkáních oslovujeme jen křestními jmény,“ vysvětluje Unnur.

Tip č. 2: V geotermálních koupalištích se nejdříve osprchujte
Rada od Helgy Antonsdóttir, bývalé letušky Icelandairu

Proč: „Islanďané mají specifickou koupací kulturu a do horké vody se potápějí za jakéhokoli počasí. Před vstupem do lázně se ale vždy osprchují, jen turisté by do ní vešli bez sprchy,“ říká Helga, jež zároveň doporučuje koupaliště Blue Lagoon, které je spolu s ostatními termálními koupališti jednou z hlavních turistických atrakcí.

geotermální koupaliště Blue Lagoon

Tip č. 3: Na Islandu nekupujte balenou vodu
Rada od Unnur Eir Arnardóttir

Proč: Island si jako jedna z nejekologičtějších zemí na světě zakládá na omezování plastů a Unnur říká, že byste místní málokdy potkali pít balenou vodu.

„I přesto, že je tady voda čistá, čerstvá a bez jakýchkoli přídavků, spousta turistů si stále kupuje vodu v lahvi,“ říká Unnur, podle které si tak před odletem na ostrov určitě pořiďte znovu použitelnou lahev, která se vám pak bude určitě hodit i jinde.

Tip č. 4: Nedávejte dýška
Rada od Unnur Eir Arnardóttir

Proč: Cena, kterou najdete v jídelním lístku, je částka se vším všudy i se započítanou službou. Není tak důvod dávat peníze navíc.

Rada č. 5: Dejte si zmrzlinu, a to v jakémkoli počasí

Rada od Helgy Antonsdóttir

Proč: Podle Helgy Islanďané milují zmrzlinu a jedí ji, i když prší nebo sněží. „Nejoblíbenější je zmrzlina, které se říká Bragðarefur, což je mix zmrzliny, bonbonů, ovoce a polevy. Pokud ale můžu radit, objednejte si jen malou nebo střední porci,“ směje se.

Bragðarefur

Tip č. 6: Když nevíte, o čem mluvit, mluvte o počasí!
Rada od Andriho Kristjánssona

Proč: Protože dříve místní přizpůsobovali svůj život podle počasí, také o něm hodně mluvili. To jim zůstalo doteď, a pokud  s nimi chcete navázat kontakt, začněte mluvit právě o něm.

„Islandské počasí je nepředvídatelné a jeden den možná zažijete slunce, déšť, sníh a kroupy. Nemusíte se proto bát, že byste si s místními neměli co říct,“ říká Andri.

Rada č. 7: Buďte ohleduplní a neplýtvejte
Rada od Unnur Eir Arnadóttir a Gudruna Bergmanna

Proč: „Islanďané jsou velmi pyšní na svou zemi a při procházkách i hikování sbírají odpadky, které najdou po cestě. Pokud tak chcete mezi místní zapadnout, sbírejte je taky,“ říká Gudrun.

Tenhle tip by se hodil určitě i jinde než na Islandu, je ale známé, že Islanďanům na jejich přírodě i historii hodně záleží. „Starej se o přírodu a příroda se postará o tebe, tohle je to, v co věříme,“ dodává Gudrun.