Ten e-mail otevírám s napětím. Vím, že jsem poslední rok hřešila. Jen týden dovolené, zato spoustu dnů, kdy jsem pracovala šestnáct hodin v kuse. Mail, který otevírám, mi má vystavit účet. Zdravotní účet. Je z kliniky, kde jsem den předtím absolvovala důkladnou prověrku –⁠ sérii odběrů a vyšetření, které bych jinak obíhala přinejmenším týdny, ale spíš měsíce.

Vím, že jsem celý rok nevnímala, jak mi tělo jasně říkalo: „Něco není o. k., běž k doktorovi.“ Měla jsem stejné alibi jako mnoho dalších: Nebyl čas. Ale věděla jsem, že tuhle výmluvu věčně neudržím. Cítila jsem se unavená, často mě bolel žaludek, po prodělaném covidu mi začalo divné bušení srdce, často mě bolí nohy, pálí oči a na mou kartu u praktického lékaře padal prach.

A tak jsem začala hledat flexibilní možnost. Někoho, kdo se časově přizpůsobí, kam mohu chodit ve večerních hodinách, o víkendech a kde nebudu mařit čas při nekonečném čekání.

A tak jsem si na zkoušku koupila členství v Canadian Medical, variantu GOLD. Dostávám tak službu Lékař online 24/7, rozšířenou prevenci a mnoho dalších výhod, včetně osobní koordinátorky.

Sympatický hlas mi volá ještě ten samý den – koordinátorka Martina se mnou domlouvá mou první návštěvu na klinice u praktického lékaře. Večer mi to ale nedá a stáhnu si aplikaci myCANADIAN a jejím prostřednictvím objednávám další tři vyšetření. Vše na jednom místě, v jeden den.

Za dva dny už vyrážím do veleslavínské kliniky. Tam již na mne čeká Martina, která mě provede klinikou a vysvětlí, kde v aplikaci najdu lékařské zprávy z dnešních vyšetření, jak si v ní nastavím asistenta medikace a jak se mohu v případě potřeby spojit s lékařem prostřednictvím videohovoru.

Odpočívat, nebo onemocnět

„Často za mnou přicházejí pacienti s tím, že jsou unavení, špatně spí a jsou bez energie,“ říká mi Dalibor Stoszek, praktický lékař Canadian Medical, když se přiznám, že pracuji v podstatě nonstop a chci potvrdit, že nejsem jediná, která to takto má.

„Většinou jsou to lidé, kteří roky tvrdě pracují, mnohdy neměli několik let dovolenou, nebo když už na ni jedou, stále řeší pracovní problémy. Udělám jim sice všechna vyšetření k vyloučení nějakého onemocnění, ale v 99 procentech jsou výsledky negativní. Snažím se jim pak vysvětlit, že organismus není perpetuum mobile a bez kvalitní regenerace se budou jejich potíže stupňovat a nakonec opravdu můžou i závažně onemocnět,“ pokračuje Stoszek.

Organismus není perpetuum mobile.

„Stres zvyšuje produkci žaludeční kyseliny, což refluxní potíže zhoršuje,“ dodává praktický lékař, když si stěžuji, že mi nezabírá ani maximální doporučená dávka léku na snížení kyselosti žaludečních šťáv. Proto mi doporučuje kontrolní gastroskopické vyšetření.

Jakmile své pracovní tempo snížím, měla bych mít více energie a méně bolestí hlavy. Součástí vyšetření jsou také odběry krve.

Přemítám, jaké jsou nejčastěji podceňované problémy pacientů. A když pak otázku vyslovím nahlas, odpověď by mě překvapit vlastně neměla: žijeme koneckonců v zemi, kde jsou onemocnění srdce nejčastější příčinou úmrtí.

„Kdybych měl říct jednu diagnózu, byl by to vysoký krevní tlak. Ten nebolí, pacienti nemusí mít žádné potíže, a tím i argumentují. Ve chvíli, kdy lékař přijde při preventivní prohlídce na tento problém, záleží už na jeho schopnosti pacientovi vysvětlit, že i když ho vysoký krevní tlak nebolí, nic to neznamená. V okamžiku, kdy by s ním žil několik let, dramaticky by u něj vzrostlo riziko časné demence, infarktu, mrtvice,“ varuje praktický lékař.

Uspěchaná doba ale nese i další „fenomén“. „V současnosti také pozorujeme nárůst poruch spánku, ať již způsobených stresem, nebo vlivem postcovidu. Začínáme vždy s dotazy na spánkovou hygienu – zda pacient před spaním nepije kávu nebo alkohol, nevečeří těsně před ulehnutím, nebo nepracuje s počítačem a mobilem,“ říká Dalibor Stoszek.

„Nejdříve radím vyzkoušet volně prodejné léky, obvykle na bylinné bázi. V nedávné době byl velice populární
melatonin, nicméně se brzy ukázalo, že nemá o moc větší efekt než placebo. A teprve pokud nezaberou volně prodejné preparáty, začínáme s léky na předpis,“ dodává.

„Praktičtí lékaři se u nás snaží co nejvíce přiblížit kolegům v anglosaských zemích. V praxi to znamená, že své pacienty vyšetřují a léčí v co nejširším rozsahu tak, aby jim ušetřili další návštěvy u specialistů. Ti pak mají více času věnovat se vážnějším případům s co nejkratší možnou čekací dobou,“ vysvětluje mi na závěr doktor Stoszek.

Srdce na obtíž?

„Ženy hodně podceňují příznaky infarktu. Na jedné straně mají pocit, že by tím obtěžovaly okolí, na straně druhé bagatelizují své obtíže a doufají, že brzy odezní. Úspěšnost léčby se v čase snižuje a toto jednání může mít někdy až fatální následky. Typické příznaky akutního infarktu se na rozdíl od mužů mohou u žen projevovat bolestí žaludku,
silnou nevolností či výraznou bolestí zad,“ vypráví mi kardioložka Michaela Kalousová zrovna ve chvíli, kdy zkoumá funkci mého srdce pomocí echokardiografie.

Vše je naštěstí v pořádku. „Máte jen diskrétní nedomykavost síňokomorových chlopní, ale to má vysoká část populace,“ dodává usměvavá blondýnka. Kvůli občasnému bušení srdce, se kterým se potýkám po covidu, mi ale preventivně vystaví žádanku na sedmidenní holter.

„Zajímavé je to se srdcem vrcholových sportovců, u kterého kvůli vysoce intenzivním tréninkům může dojít k remodelaci a až obrazu srdce hypertonika. Druhotně se u těchto jedinců objevuje arteriální hypertenze, někdy i fibrilace síní,“ říká Michaela Kalousová.

„Tím ale nechci říct, že by se lidé neměli věnovat sportu, naopak, sport je skvělý! A i když se mohou objevovat ve vyšším věku, například u maratonských běžců nebo závodních cyklistů, jisté kardiovaskulární obtíže, je nutné dodat, že stále vychází statisticky ze studií nižší kardiovaskulární riziko u sportovců než u nesportovců.“

Syndrom kancelářského oka

Tak teď už jen navštívit oftalmologa a zkontrolovat mé namáhané oči. „Často za mnou přicházejí pacienti s tím, že je oči pálí. Může se jednat o takzvaný ,office eye syndrome‘, který je způsobený koukáním do počítačů, tabletů, mobilních telefonů. Když se do nich díváme, mrkáme méně, a oko tak velmi rychle vysychá,“ říká oftalmolog Vadim Fridman.

V těchto případech radí používat umělé slzy, snažit se více mrkat a dávat si každých patnáct až třicet minut
pauzu od hypnotizování monitoru. Mimo obvyklá vyšetření, jako je například vyšetření očního tlaku, refrakce,
zrakové ostrosti a vyšetření na štěrbinové lampě, jsem absolvovala i vyšetření přístrojem OCT, který odhalí zelený zákal, degeneraci sítnice nebo onemocnění rozhraní sklivce a sítnice.

Toto vyšetření se v běžných očních ordinacích neprovádí, ale v Canadian Medical patří k základním v rámci členství.

„V našich očních ordinacích sledujeme široké spektrum onemocnění. Vzhledem k tomu, že Canadian Medical nabízí více než čtyřicet druhů lékařských specializací, včetně řady zobrazovacích metod, můžeme poskytovat péči a dohled nad léčbou i pacientům se závažnými očními onemocněními, kteří by jinak museli do nemocnice,“ vysvětluje mi oftalmolog Vadim Fridman.

Mé výsledky dopadly skvěle. Mám stoprocentní zrakovou ostrost na dálku i na blízko a normální jsou i černé tečky, které vidím při pohledu na bílou zeď. „Jsou to sklivcové zákalky, které bych přirovnal k vráskám. Sklivec je v podstatě hustý gel, který s věkem postupně zkapalňuje, a to jsou právě ty zákalky, které tam plavou,“
uklidňuje mě oftalmolog.

Chodidla jako displej

Součástí prohlídek je i návštěva u podoložky. „Přes chodidla se může řešit bolest hlavy, krční páteře, bolest beder. Dokážeme ulevit od spousty problémů,“ vypráví mi Kateřina Malá, zatímco mě směruje k desce, na kterou otisknu chodidla. Plantogram ukáže jejich tvar a zatížení. Mám je trochu plošší, palec levé nohy se moc nepředře, zato pata, to je dříč, o vnější hraně nohy nemluvě.

A výsledek? Mám nosit obuv s dostatečně prostornou špičkou, s měkkou patou a srdíčka na podporu příčné klenby. Vše doplnit různými cviky zahrnujícími i chození po provaze či na zemi položené tyči. „Zaměřte se na svoji
chůzi a myslete při ní, jak rozložit svoji váhu,“ dodává podoložka.

Chození v lodičkách musíte kompenzovat a nohu relaxovat.

Tady se zatnu a bojuju za to, abych mohla i do lodiček. „V tom případě je to potřeba kompenzovat a nohu relaxovat. Dát si do kanceláře do šuplíku masážní míček nebo tenisák a alespoň dvakrát denně pět minut s ním masírovat chodidla,“ radí mi Kateřina Malá.

„Často mají lidé také problémy se zarůstajícím nehtem vlivem nevhodné obuvi nebo špatným zastřiháváním. Nehty by měly být stříhané do rovna, na krajích zapilované a měly by lehce přesahovat konce prstů,“ říká Kateřina Malá.

„Zarůstání nehtů mohou způsobovat i upnuté ponožky či silonky.“ Naštěstí tento problém nemám, a tak nepotřebuji nehtové rovnátko. Zato bych potřebovala jiné boty, protože ty mé vůbec nerespektují tvar mé nohy.

Když jsou vyšetření u konce, rozloučím se s koordinátorkou Martinou a utíkám domů. Během cesty zjišťuji, že mám v mobilním telefonu čtyři notifikace na lékařské zprávy uložené mými novými lékaři v aplikaci. Příjemný detail.

Výsledky nad očekávání

Canadian Medical je součástí české zdravotnické skupiny EUC. Jedná se o největší síť prémiových klinik v České republice. Působí celkem na osmi místech v Praze a Brně. Na jednotlivých klinikách je k dispozici více než čtyřicet specializací, od alergologie přes fyzioterapii až po internu a neurologii. Klienti mají na výběr ze tří typů členství. Součástí všech je služba Lékař online 24/7 či klientská zóna myCANADIAN, včetně online přístupu ke zdravotní dokumentaci a výsledkům vyšetření.

Moje krevní testy dopadly v zásadě dobře. Na spodní hranici nicméně mám zásoby železa a nízká je i hladina vitaminu D. „Ten je důležitý nejen pro tvorbu kostí, ale hraje roli i v imunitě a psychické kondici. Bylo by vhodné jej především v zimních měsících doplňovat,“ píše mi v mailu MUDr. Stoszek.

Hladina kyseliny močové je na horní hranici, což zatím není důvodem k léčbě, spíše k dodržování stravovacích opatření. Lékař mi proto do zprávy připojí odkaz na dietu s omezením purinů. Během okamžiku mi tak z jídelníčku uplavou mořské plody.

Testy dopadly lépe, než jsem čekala. I můj tlak 110/80 mi dělá radost. V aplikaci pod ikonou „moje zdraví“ si pak mohu kdykoli stáhnout lékařskou zprávu či se objednat na další zdravotní maraton. Příště snad v lepším stavu – a s menším napětím, až budu čekat na výsledky.