Organizaci Czechitas vzdělávající ženy v oboru informačních technologií se povedlo to, co dosud žádné jiné české neziskovce. Podařilo se jí získat grant 6,5 milionu korun přímo od amerického Googlu, který chce v Česku podpořit ženy, jež se chtějí pracovně uplatnit právě v IT segmentu.

Czechitas vedené Ditou Přikrylovou, která se mimo jiné zařadila do žebříčku Forbes talentovaných Čechů “30 pod 30”, využijí získané peníze na pořádání vzdělávacích kurzů a workshopů pod rouškou tzv. Digitální akademie.

Čtěte také: Co chce nejvlivnější filantropka planety? Dostat více žen do IT

„Czechitas vzdělávají své studentky v rychle se rozvíjející oblasti analýzy dat a výrazně jim tak zvyšují kvalifikaci i cenu na globálním trhu práce. Jsou tak i v evropském měřítku výjimečným projektem,“ říká Andrew Dunckelman, programový manažer filantropické odnože Googlu s názvem Google.org.

Czechitas dle Dity Přikrylové získaly grant zejména díky českému zastoupení Googlu a jeho šéfce Taťáně le Moigne, která jim ve čtvrtek večer při příležitosti oslavy deseti let Googlu na českém trhu předala symbolický šek.

„Vybudujeme tu první intenzivní kurz, který vychová z člověka nepolíbeného IT člověka, co umí pracovat s daty,“ popisuje pro Forbes Přikrylová.

can_1564

Šéfka českého Googlu Taťána le Moigne (vlevo) gratuluje Ditě Přikrylové z Czechitas k udělení grantu.

Dvouletý projekt má proškolit celkově až 300 žen. „Mezi nimi minimálně 20 procent těch, které jsou v současné době na rodičovské dovolené a 20 procent absolventek vysokých škol, které nemohou ve své specializaci najít uplatnění,“ vypočítává.

První kurzy Akademie pro zájemkyně, které ani nemusí mít předešlou zkušenost s IT, se rozběhnou 9. ledna příštího roku v Praze, přičemž do budoucna se plánuje i Brno či Ostrava. Tříměsíční praktická výuka po skupinách 20 až 30 studentek zahrnuje přednášky, cvičení a práci na projektu přímo ve firmě. Cílem je získat praxi a učit se na reálných příkladech.

Podniková analytička, analytička marketingu, obchodu a sales či projektová analytička? To jsou pozice, ke kterým budou studentky po absolvování Akademie kvalifikovány. Po úspěšném ukončení kurzů získají potvrzující certifikát.

Czechitas jsou nezisková organizace, která prostřednictvím workshopů a kurzů vzdělává, inspiruje a motivuje ženy a mládež, aby vyzkoušely svět informačních technologiích. Od roku 2015 uspořádaly přes 90 workshopů a kurzů pro 3 890 žen bez omezení věku, předešlé pracovní pozice nebo technické dovednosti. Jejich cílová skupina je tvořena převážně ženami ve věku 20–35 let.

Do organizace se dobrovolně zapojilo již přes 200 lektorů a v Czechitas komunitě je nyní více než 8 000 lidí, přičemž toto číslo není rozhodně konečné.

Ditě Přikrylové totiž začíná být Česko malé a nově se dívá i do zahraničí. „Spustili jsme projekt Czechitas Go Global, kterým chceme spustit workshopy i v zahraničí, spolupracovat s tamníma komunitama,“ nastínila další plány mimo kurzy Digitální akademie.