Konečně je možné dojet z Prahy do Brna a pustit si při tom v telefonu nebo tabletu přímý přenos fotbalového zápasu. Šance, že se vám hráči na trávníku ani jednou nezaseknou, je sice pořád malá, ale i dvě tři zamrznutí se dají na 200 kilometrové trase přežít.

Nejde jen o sportovní přenosy, ale jakékoli streamované video, YouTube, svižnější načítání zpravodajských webů, Facebooku nebo odesílání e-mailů. Tedy čehokoli, kde využijete rychlý mobilní internet. Na dálnici D1 dosud chyběl víc než kdekoliv jinde v republice. Při kodrcání autobusem, na zadním sedadle auta nebo při nekonečném čekání v kolonách.

O2 se teď chlubí, že jako první operátor v zemi pokrylo rychlým mobilním internetem celou trasu nejvytíženější české dálnice od pražského Chodova až po kraj Brna. „Poslední dva měsíce jsme na D1 intenzivně cíleně pracovali. Je to páteřní komunikace, po které jezdí spousta lidí, včetně našich největších zákazníků,“ říká Martin Žabka, šéf komunikace v O2.

(rozkliknutím mapu zvětšíte)

Mapa pokrytí D1-page-001

T-Mobile uvádí, že signálem LTE pokrývá 53 procent D1 a vylepšení slibuje jako prioritu v „nejbližších měsících“. Vodafone, který je podle zprávy Českého telekomunikačního úřadu nejdále v instalaci rychlého mobilního internetu u nás, nabízí LTE v 95 procentech dálnice (u Turbo internetu, což je jejich pojem pro rychlý internet 3G + LTE, dokonce 99 procent).

Když Forbes v létě dělal rozhovor s Martinem Štefunkem, tento muž číslo 2 ve skupině PPF (majoritní vlastník O2) si stěžoval, že při služebních cestách do Bratislavy nemůže na svém iPadu kvůli nedostatečnému pokrytí signálem LTE pracovat. Slib, že do konce roku dálnici rychlým internetem pokryje, se nyní splnil rozmístěním 37 základnových stanic.

Forbes signál LTE na D1 otestoval v měřícím voze operátora mezi Prahou a 66. kilometrem. Průměrná rychlost na uploadu byla 8 MB/s, na downloadu pak 17 MB/s. V reálu to na smartphonu Samsung Galaxy S4 vypadalo následovně: ikonku LTE dvakrát nahradila ikonka EDGE, tedy pomalý signál 2G, to když jsme projížděli klesáním za Mirošovicemi a údolím nad Želivkou. (Lidé z O2 to obhajovali překopnutým optickým kabelem při stavbě železničního koridoru u Sudoměřic).

Pokrytí signálem LTE u všech tří operátorů ukazuje mapa Českého telekomunikačního úřadu, již na první pohled je v ní ale zásah rychlého mobilního internetu menší než v mapách dodaných operátory. Ti rozdíl vysvětlují tím, že ČTÚ nezohledňuje vysílače běžící ve zkušebním provozu, které mohou zákazníci normálně používat.

Kolik lidí ale vlastně může LTE signál u O2 využít? Podle listopadových statistik je v síti jen 6 procent telefonů schopných LTE přijímat. Podle všeho ale bude toto číslo po Štědrém dnu výrazně vyšší – ve vánoční nabídce už totiž O2 nabízí jen „LTE ready“ telefony.


Po D1 přijdou v plánech operátorů na řadu další české dálnice, ve výhledu je i pokrytí železničních koridorů. Podle podmínek aukce, ve které O2, T-Mobile a Vodafone loni frekvence k LTE signálu vydražili, by měla být polovina důležitých českých tratí (koridory I. – IV.) pokryta do roku 2019 a zbytek za další dva roky.

U železnice je ale oproti dálnicím se signálem jeden důležitý technický problém: zatímco karoserie auta tlumí příjem signálu o 15 decibelů, železniční vagón o 40 až 60 decibelů. Je to v podstatě pojízdná „Faradayova klec“, což znamená, že se náboj soustředí pouze na povrchu vodiče a dovnitř neproniká, nebo jen velice obtížně.

Pražané by rádi pokrytí rychlým mobilním internetem viděli v prostorách metra, ale tam podle oblíbeného telekomunikačního vtipu místo opravdového LTE zatím frčí jen „LTE“ (Leda Tak Edge). Vyjednávání mezi operátory a dopravním podnikem zatím uvízlo v patové situaci. Podle neoficiálních informací DPP požaduje po operátorech, aby novou technologii na nástupiště i do tunelů namontovali na vlastní náklady a ještě platili provozní poplatek ve výši 10 milionů korun. To se ovšem pochopitelně operátorům nelíbí a zatím vyčkávají na postoj nově zformované koalice na pražské radnici.

Dobrá zpráva pak přichází pro lyžaře, kteří volají s O2 – ještě před Štědrým dnem by se měl signál LTE rozšiřit i na Špindlerův Mlýn. Operátor tak pokračuje v pokrývání míst, kde se najednou objevuje velké množství lidí. Od listopadu nabízí rychlý mobilní internet i ve vysočanské O2 Areně.