Ještě v roce 2017 vlastnila památkově chráněnou budovu v ulici Na Příkopě v sousedství Prašné brány Komerční banka. Pak ji však prodala za zhruba miliardu a začala cesta, na jejímž konci byl projekt, který sbírá domácí i mezinárodní architektonické ceny.

Stavbu koupil německý investor Commerz Real Investmentgesellschaft mbH, který ji spolu s developerskou společností S + B Gruppe AG zrekonstruoval a přeměnil na Via Una – projekt dokončený na konci loňského roku.

A dokončený více než úspěšně. Kancelářská a maloobchodní budova, jejíž prostory se postupně pronajímají, se aktuálně stala nejlepší víceúčelovou architektonickou realizaci v mezinárodní oborové soutěži International Property Awards.

Prostory, za jejichž návrhem a vznikem stojí studio Marani Architects, si mezinárodní titul připsaly poté, co získaly cenu pro nejlepší víceúčelový projekt také na evropské a národní úrovni.

Už na konci loňského roku navíc získala Via Una stříbrnou medaili v kategorii administrativních center z domácí soutěže Best of Realty – Nejlepší z realit. Porota ocenila hlavně citlivé pojetí rekonstrukce historické budovy s ohledem na původní charakteristiky domu, do kterého se ale vměstnaly moderní kanceláře odpovídající soudobým nárokům.

„Via Una je výjimečný projekt a úspěch, se kterým se setkal v rámci International Property Awards, nás skutečně potěšil,“ říká Vincent Marani, který vede a vlastní studio Marani Architects.

„Základním předpokladem pro úspěch renovace památkově chráněné budovy tak, aby mohla poskytovat funkční a moderní prostředí, je citlivý, hloubkový přístup a úzká spolupráce s místními úřady. Prvotřídní lokalita, v níž se Via Una nachází, navíc vedle nejvyšších standardů samotných prostor nabídne nájemcům také prestižní adresu s vysokou návštěvností,“ dodává.

Kancelářské prostory se nacházejí v horních patrech projektu. Přízemní podlaží a tři podzemní patra budou sloužit coby luxusní zázemí pro maloobchodní účely.

Marani Architects se na celkové ploše 23 800 metrů čtverečních zaměřili na propojení historie a současnosti – od mramorové hlavní haly, jež připomíná modernistickou architekturu 30. let 20. století, po luxusní prvky, které dávají budově moderní ráz. Samotná budova byla postavená na základě mezinárodní soutěže v letech 1930 až 1932.

Projekt Via Una je dalším přírůstkem do skladby ulice Na Příkopě, která nedávno podle žebříčku poradenské společnosti Cushman & Wakefield přenechala po dlouhých šestnácti letech pozici nejdražší české ulice Pařížské. Přesto „Příkopy“ zůstávají lákadlem pro byznys a silné značky.

Mašín
Předplatné Forbesu Mašín

„Na Příkopě v poslední době otevřely nové prodejny například brandy Fielmann, Intimissimi, Tezenis, Vasky, Geox, Levi’s či Pandora,“ říká za Cushman & Wakefield Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu.

V příštím roce by měl být v ulici dokončen také další multifunkční komplex se značkovými obchody a kancelářemi s označením 100Yards, který staví developerská skupina LaSalle. Projekt, který má přilákat další významné značky, spojuje téměř sto metrů fasády tří historických domů. V nich budou tři patra obchodních prostor, z toho dvě nadzemní a jedno podzemní. V horních patrech se plánují prémiové kanceláře.

Prostorem, který zatím na modernější podobu a využití čeká, je palác Broadway. Ten v dražbě nabízí k prodeji stát, ovšem neúspěšně. Ani během čtvrtého pokusu o prodej letos v březnu k vyvolávací ceně 990 milionů korun nikdo nepřihodil.

Ačkoli jde o lukrativní část města, z investičního pohledu není památkově chráněná stavba žádným trhákem. Důvodem je především nájemní smlouva, kterou je palác zatížen a která platí až do roku 2048.