V centru Prahy se schyluje k miliardovému realitnímu dealu. Komerční banka se podle všeho chystá prodat svoji budovu na adrese Václavské náměstí 42.

Informaci potvrdilo Forbesu několik zdrojů z realitního i bankovního prostředí. O prodeji budovy se podle nich mluví už delší dobu.

Plán, který se připravuje posledních pár let, by měl být z loňska už dokonce schválený i představenstvem Komerční banky. Samotný proces se však trochu protahuje. Zřejmě i proto, že kromě banky je na adrese také pekárna Paul nebo pobočka sítě salatérií UGO, které tam fungují v nájmu.

Představitelé Komerční banky otázku možného prodeje nechtějí komentovat. „Všechny informace týkající se správy budov jsou interní,“ uvedla mluvčí banky Šárka Nevoralová.

Celá budova na Václavském náměstí se skládá ze tří stavebně propojených objektů s celkovou výměrou 49 600 metrů čtverečních. Památkově chráněná část podél Václavského náměstí pochází z let 1928–1931, kdy ji pro Poštovní spořitelnu postavil architekt František Roith.

Část ústící do Štěpánské ulice vznikla v roce 1875 jako nájemní dům podle návrhu Josefa Turby. Třetí objekt je dvorní vestavba z poloviny devadesátých let.

Ramba
Vydání Forbesu Ramba

Komerční banka se už zbavila například památkově chráněné budovy v ulici Na Příkopě v sousedství Prašné brány. Tu v roce 2017 od banky koupil německý investor Commerz Real Investmentgesellschaft mbH za zhruba miliardu a půl.

Dům pro investora v loňském roce zrekonstruovala developerská společnost S + B Gruppe AG v rámci kancelářského a obchodního projektu Via Una, do kterého se nyní začínají stěhovat nájemci. Centrála Komerční banky na adrese zůstala v nájmu.