Dvakrát skončili těsně pod stupněm vítězů, teď mají další šanci na zlatou bednu vystoupat. Řeč je o týmu Českého vysokého učení technického v Praze, který už čtvrtým rokem vyvíjí chytrého konverzačního chatbota Alquist. Vede jej vědec a doktorand ČVUT Jan Pichl.

„Postoupili jsme do finále,“ s nadšením v pondělí  Forbesu potvrdil přímo Jan Pichl, který se loni objevil ve výběru talentovaných mladých Čechů Forbes 30 pod 30. Tým z ČVUT tak opět hraje o dohromady 1,5 milionu dolarů.

V soutěži Alexa Prize, pořádané americkým Amazonem, jde o to, vytvořit umělou inteligenci schopnou vést plynulou konverzaci s člověkem. Do soutěže se každoročně zapojují nejvěhlasnější světové technické univerzity, včetně Stanford University, University of Michigan, pittsburské Carnegie Mellon či stockholmského Královského polytechnického institutu.

Cílem je vytvořit konverzačního chatbota, který zvládne přirozený hovor s člověkem po dobu 20 minut.

Letos se do soutěže, jíž se obchodní gigant Amazon snaží vylepšit svůj ekosystém kolem Amazon Echa, kde má virtuální asistentku Alexu, přihlásilo 375 týmů. Do užšího kola jich postoupilo deset a dnes se pětice z nich dozvěděla o výběru do samotného finále.

Tým z ČVUT, jemuž radí současný profesor a bývalý manažer Googlu a IBM Jan Šedivý, byl v minulých ročnících jediným neanglicky hovořícím uskupením a dvakrát mu o vlásek uniklo zlato, nyní se jej pokusí získat potřetí. Letos to ale bude mít o něco těžší. Ve finále se tentokrát objevilo hned pět světových týmů oproti třem z minulých ročníků.

S umístěním na předních příčkách souvisí i tučná finanční odměna. Loni si tým vedený Janem Pichlem odvezl ze Spojených států kromě stříbrné medaile i šek na 100 tisíc dolarů. 

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

„Odměna zůstává stále stejná, vítězný tým si přijde na 500 tisíc dolarů,“ dodal Pichl s tím, že zároveň zůstává odměna pro univerzitu vítězného týmu ve výši jednoho milionu dolarů, pokud si bot dokáže s porotci smysluplně povídat průměrně déle než 20 minut. Celkem se tak hraje o 1,5 milionu dolarů.

O tom, jestli český tým letos uspěje, či nikoli, by mělo být rozhodnuto na začátku června.