Česká vláda na svém dnešním zasedání schválila dodávku vojenského materiálu v hodnotě 400 milionů korun pro Ukrajinu. V České televizi to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Složení dodávky nechtěla upřesnit, jen řekla, že nejde o lehké zbraně. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes v CNN Prima News řekl, že přeprava materiálu by se měla uskutečnit už dnes odpoledne.

Dnešní dodávka je vyšší než předchozí dodávka zbraní, kterou vláda schválila v sobotu. Ta měla hodnotu 188 milionů korun. Černochová v České televizi řekla, že ukrajinská armáda obdrží dodávku schválenou v sobotu již za pár okamžiků. Armáda chvíli před tím na twitteru uvedla, že vlak se zbraněmi z Česka se už vykládá na místě určení.

„Pomáháme všude, kde to jenom jde. Včera měl pan premiér dlouhý telefonát s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jeho požadavek, prosba se dneska propsala do našeho usnesení, hlasování na vládě. Pomáháme přesně v duchu, v jakém nás Ukrajina žádá, jak potřebuje a budeme pomáhat dál,“ řekla Černochová.

Zbraně nabídlo i ministerstvo vnitra, hlásí se také městské policie. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v sobotu uvedl, že kvůli složité byrokracii s vyskladněním a odepsáním zbraní nestihne jeho ministerstvo armádní zásilku. K pomoci se ale připojí v dalších dnech, naznačil.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v sobotu připravilo nákup i přepravu stovek tun pohonných hmot, které Česko daruje Ukrajině. Na Twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Mluvčí rezortu Vojtěch Srnka následně na dotaz ČTK sdělil, že ministerstvo zatím nebude z důvodu opatrnosti zveřejňovat bližší detaily.