Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. Konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík Energie s 28 tisíci klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy.

Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance, tedy dominantní dodavatel v daném regionu. Kolibřík Energie, která patří do skupiny Armex Group severočeských podnikatelů Antonína Hlavsy a Hynka Sagana jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen.

Zároveň zákazníkům vzkázala, že po ukončení dodávek obdrží standardní závěrečné vyúčtování. „Pokud jste zálohy za říjen ještě neuhradili, doporučujeme jejich úhradu, aby nedošlo k nedoplatkům. Po ukončení dodávek si prosím zrušte trvalé příkazy a budoucí platby,“ uvedla firma.

S jejím koncem přišel o dodavatele elektřiny a plynu také projekt Skautská energie, který podporoval skauting. Jeho skoro třicet tisíc klientů přitom mělo smluvně zafixovanou cenu energie až do konce roku 2022. Organizaci Junák spojení s firmou Kolibřík Energie přinášelo 25 korun z každé odebrané MWh a ještě sto korun za každé připojené odběrné místo.

„Je jasné, že se na Kolibřík Energie ani na jejich mateřskou firmu Armex group nemůžeme spolehnout. Nějaké nabídky na úpravu cen jsme sice dostali, ale vyhodnotili jsme je jako neakceptovatelné,“ uvedl ředitel Skautské energie Tomáš Slavík.

Pádem Kolibřík Energie český Junák přišel o příjmy v řádu vyšších milionů korun ročně.

Velmi silnou roli v rozhodování podle něj hrála i pošramocená důvěra v  obchodním vztahu. „Když jsme letos s našimi klienty přecházeli k dodavateli Kolibřík Energie, od začátku nás ubezpečovali, že je součástí silné skupiny Armex Group. To pro nás byla velká záruka toho, že se nemusíme současné situace obávat. Jak se ukázalo, mýlili jsme se,“ připouští Tomáš Slavík.

Skauti tak momentálně jednají s dalšími dodavateli energií s cílem získat pro své zákazníky co nejvýhodnější možné ceny. Zatím se ale žádnou přijatelnou nabídku nepodařilo vyjednat.

V projektu Skautské energie chce Junák i tak pokračovat, takže dál intenzivně jedná s většími dodavateli. „Sami hledají produkt, který by mohli v této nestabilní době nabídnout. Věřím, že připraví i něco speciálního pro nás, co v řádu týdnů našim zákazníkům nabídneme,“ říká Slavík.

Outsider
Vydání Forbesu Outsider

Teď tak bude na zákaznících, zda do té doby vyčkají pod křídly dodavatele poslední instance, nebo jestli raději přejdou k novému dodavateli. Ředitel českého Junáka ale podotýká, že vůči klientům Skautské energie cítí velkou odpovědnost.

„Jsme přesvědčeni o smysluplnosti a principech našeho projektu i do budoucna. Chtěli bychom se o zákazníky hromadně postarat tak, abychom jim nejpozději od 1. ledna příštího roku znovu nabídli nějaké dlouhodobé jistoty,“ říká Tomáš Slavík.