Skupina PPF poskytla financování ve výši 280 milionů eur (přibližně 7,1 miliardy korun) vlastní biotechnologické společnosti Sotio Biotech. A to konkrétně na rozšíření a rozvoj jejího produktového portfolia, včetně hlavního vyvíjeného přípravku SOT101, spuštění nových klinických studií a další vývoj do konce roku 2023.
Dalšími miliardami je tak podpořena vysoká ambice Sotia přinést na trh originální lék proti nádorovým onemocněním, což by kromě kreditu za vědecký průlom vygenerovalo i astronomické zisky. Jenže, aby se potenciální lék skutečně dostal na trh, musí projít třemi klinickými studiemi, přičemž ta poslední je nejdražší a nejnáročnější.
„V
posledních letech vytvořilo Sotio
atraktivní portfolio programů založených na různých metodách
léčby,“ řekl Ladislav Bartoníček, generální ředitel PPF.
„Velmi si ceníme dosavadních úspěchů společnosti a jsme
přesvědčeni, že toto financování umožní její
další
rozvoj. Bude to důležitý krok k dosažení našeho dlouhodobého
cíle etablovat se v oboru onkologie.“
Zmíněné finance budou použity na uskutečnění dvou klinických studií fáze II s přípravkem SOT101. Tato vlajková loď Sotia stimuluje imunitní systém tak, že aktivuje bílé krvinky, aby zabíjely nádorové buňky. V imunoonkologii jde o velmi nadějnou terapeutickou látku, která se navíc dobře kombinuje se zavedenými onkologickými léky.
V rámci probíhající fáze klinické studie je látka testována jako monoterapie u pacientů s nádory kůže a ledvin. Plánovaná klinická studie fáze II bude hodnotit kombinaci přípravku s takzvanými checkpoint inhibitory – zjednodušeně řečeno protilátkami – u šesti typů nádorů.
Do klinické fáze I půjdou i nové přípravky. Na počátku testování je BOXR1030, hlavní projekt Sotia v rámci CAR-T buněčných terapií u nádorů z pevných tkání. Připravuje se pro každého pacienta zvlášť s využitím jeho vlastního imunitního systému. Laboratorně upravené bílé krvinky jsou poté injekčně vráceny zpět do těla, kde najdou nádorové buňky a zabijí je. Klinická studie je již schválena a začne počátkem roku 2022.
Na
březen příštího roku je plánováno
i zahájení
klinické studie fáze I u pacientů s nádory žaludku a slinivky
břišní s
protinádorovým přípravkem SOT102.
Ten
bojuje se zhoubnými buňkami pomocí platformy
ADC. Jde
o nosiče
cytostatik (například
chemoterapie) se schopností cíleně vybrat nádorovou buňku,
navázat se na její povrch a po průniku do ní uvolnit vysoce
účinné léčivo, aniž
by
došlo k poškození zdravých buněk.
„Významná investice nám umožní podstatně posunout klinický vývoj námi vyvíjených přípravků. Velmi nás těší, že nám skupina PPF poskytuje do dalších let takto silnou podporu,“ uvedl CEO Sotia, profesor Radek Špíšek. Financování bude poskytnuto postupně v závislosti na dosažení definovaných vývojových a regulatorních fází.