Biotechnologická společnost Sotio, kterou vlastní skupina PPF, právě uzavřela výhradní licenční a opční smlouvu s LegoChem Biosciences Inc. (LCB), jihokorejskou biotechnologickou společností zaměřující se na vývoj vlastních přípravků ADC čili speciálních protinádorových látek.

Cena, za niž se Sotio k látce dostalo, je ohromná. LCB má nárok na až 1,0275 miliardy dolarů, v závislosti na dosažení určitých vývojových a regulatorních fází, a také na licenční poplatky z prodeje přípravků v případě jejich uvedení na trh. Z téhle částky je zhruba 29,5 milionu dolarů splatných v blízké budoucnosti.

Výše investice naznačuje, že společnost v přípravek věří. Sotio má velkou ambici přinést na trh originální lék proti nádorovým onemocněním. Kdyby se to firmě podařilo, měla by kromě kreditu za vědecký průlom i astronomické zisky.

Vyhlídkám na tyto zisky odpovídají i nynější investice – jihokorejská látka je „novou kuličkou v ruletě“ čili v portfoliu léků, s nimiž Sotio usiluje o triumf.

„Již několik let vyvíjíme inovativní přípravky ADC a na konci letošního roku plánujeme podat žádost o schválení první klinické studie pro náš hlavní program SOT102,“ říká profesor Radek Špíšek, generální ředitel globálně rozkročeného Sotia s hlavním sídlem v pražských Holešovicích.

Věříme, že díky ADC platformě od společnosti LegoChem přineseme v budoucnu pacientům moderní a účinné léky.

„Díky licenční smlouvě s LegoChem můžeme rozšířit portfolio protinádorových přípravků o další programy, které se zaměří na různé typy nádorů. Věříme, že díky využití ADC platformy od společnosti LegoChem budeme schopni přinést v budoucnu pacientům moderní a účinné léky,“ dodal Špíšek.

Společnost, kterou vede, získává práva na využití ADC technologie společnosti LCB pro vývoj až pěti nových přípravků zaměřených proti konkrétním nádorovým antigenům. ADC jsou nosiče cytostatik (například chemoterapie), které umí cíleně vybrat nádorovou buňku, navázat se na její povrch a po průniku do ní uvolnit vysoce účinné léčivo, aniž by došlo k poškození zdravých buněk.

Dohoda umožňuje Sotiu kombinovat vlastní vyvíjené protilátky s platformou ADC od korejské firmy. Sotio bude zodpovědné za výzkum, preklinický a klinický vývoj a uvedení produktů ADC na trh. LCB bude se Sotiem úzce spolupracovat ve výzkumu a bude vyrábět komponenty potřebné pro využití patentované technologie ConjuAll™, k níž má Sotio na základě smlouvy rovněž přístup.

„Sotio je pro nás ideální partner díky svým zkušenostem a strategickému působení v oblasti vývoje přípravků ADC. Těšíme se na intenzivní spolupráci na inovativních projektech,“ prohlásil doktor Yong-Zu Kim, prezident LCB.