Chodíte s přáteli na večeři? A jak to děláte s placením? Každý si zaplatíte svoje podle toho, co jste si dali, že?

To ale podle behaviorálního psychologa a ekonoma Dana Arielyho není to nejlepší řešení. Ariely tvrdí, že každou platbu, kterou provedeme, provází tzv. „bolest z placení“ a naší přirozenou snahou by mělo být ji snížit, jak jen to jde.

Bolest z placení je jednoduše pocit, který máme, když utrácíme. Daniel Kahneman, autor knihy Myšlení rychlé a pomalé, doložil, že ztrátu prožíváme až dvakrát silněji než zisk.

Jak to vypadá v praxi? Jdete na večeři se třemi kamarády. Pokud každý z vás zaplatí svou část, zažijete dohromady čtyři jednotky bolesti z placení. Pokud ale zaplatí jen jeden za všechny, zažije bolest logicky jen on. 

To, že bude útrata vyšší, než kdyby dotyčný platil opravdu jen to, co si objednal, nenavyšuje bolest zas tak dramaticky. V přepočtech Ariely uvádí, že ten, na koho přijde řada, zvýší svou bolest z placení maximálně na 1,5 jednotky.

Čísla tedy hovoří jasně. Pokud bude po skončení večeře nebo návštěvy baru platit každý za sebe, dohromady zažijete daleko více bolesti z placení. A toho se přece chcete během příjemného večera vyvarovat. Proto se s přáteli domluvte, že jednou zaplatíte vy, podruhé oni. Uvidíte, že když vás příště na jídlo někdo pozve, a vy ho tak budete mít předplacené, bude se vám z místa odcházet lehčeji.

Jak Ariely zdůrazňuje, tato strategie je účinná pouze za předpokladu, že si v menu vybíráte podobně drahé položky a že se v placení opravdu střídáte.

Tak dobrou chuť!