Dalších zhruba 15 milionů obětí si na svůj účet může připsat covid-19. Konkrétně jeho mutace, která se objevila v Dánsku. Neznamená to však, že by kompletně zdecimovala obyvatelstvo této severské země a spolu s ním i dalších 10 milionů turistů – oběťmi jsou němé tváře, konkrétně zdejší populace norků, chovaných na kožešinových farmách.

Tu zasáhla mutace koronaviru, která se u chovných zvířat rapidně rozšířila. Zmutovaný vir, který je z norků přenosný na člověka, snižuje účinnost protilátek a mohl by potenciálně zkomplikovat cestu k účinné vakcíně. Dánská vláda tak byla donucena k radikálnímu kroku: kompletnímu vybití zdejší populace norků.

Země přitom platí za největšího vývozce norkových kožešin s produkcí kolem 17 milionů kožešin ročně, což představuje 40 procent světové produkce. Kožešiny pro Dánské království představují třetí největší vývozní artikl v rámci zemědělské produkce, který každoročně vydělá více než 7 miliard dánských korun. Většina jejich exportu pak směřuje do Číny a Hongkongu.

Úřady po kroku, kterým chtějí zamezit zpětnému přenosu mezi lidi, volaly už od léta. Začátkem října pak pandemickým opatřením padl za oběť první milion ceněných huňáčů, pro něž je jejich srst spíše prokletím. Úplnou decimaci norčí populace však dánská premiérka Mette Frederiksen oznámila až ve středu.

Podle ministra zdravotnictví Magnuse Heunickeho souvisela polovina ze 783 případů nákazy v severním Dánsku právě s norky. Nákaza se zatím vyskytla na 207 farmách z více než tisíce. Utracení kompletní populace norků vyjde dánské farmáře na více než 670 milionů eur, vláda pro ně chystá finanční kompenzace.

Přes 100 tisíc norků bylo v červenci utraceno také ve španělské Aragonii a desítky tisíc zvířat padly za oběť pandemickým opatřením v Nizozemsku.