Hledáte ideální zemi pro vaše podnikání? Pak zůstaňte na starém kontinentě. V první pětadvacítce našeho pravidelného žebříčku zemí nejlepších pro podnikání se umístilo hned 16 evropských zemí a to i navzdory tomu, že evropská ekonomika není v úplně nejlepší kondici. Optimální podmínky najdete v Dánsku a nejhorší naopak v africkém Čadu. Česko se umístilo na 38. místě.

Pro sestavení žebříčku jsme porovnávali 144 zemí na základě 11 faktorů jako jsou například míra korupce, osobní a tržní svoboda, výše daní, vývoj na burze, majetková práva, daňová politika, ochrana investic, podpora inovací a další. Každé kategorii jsme přisoudili stejnou váhu a data jsme čerpali z veřejně dostupných dokumentů od institucí jako jsou Světové ekonomické fórum, Světová banka, Transparency International, Freedom House a další.  (Více o metodologii sestavování žebříčku si můžete přečíst tady.)

TOP 25 zemí pro podnikání podle Forbesu:

Celý žebříček 144 posuzovaných zemí najdete zde.

Dánsko se umístilo v žebříčku nejlépe už po šesté v jeho desetileté historii. A to i přesto, že růst tamní ekonomiky není v poslední době nijak výrazný. Za rok 2014 se uvádí růst HDP pouze o 1,1 % a za rok 2015 se očekávají obdobná čísla. Na vině je zejména klesající míra vývozu, analytici ale ve výhledu očekávají, že se zdravé dánské ekonomice bude znovu dařit. A věří tomu i tamní burza, která za posledních 12 měsíců vzrostla o 34 %.

Dánsko se ale v čele žebříčku drží i z jiných důvodů, jak například vyzdvihuje The Heritage Foundation, země má transparentní nejen ekonomický, ale i politický systém a nízkou míru korupce. Dánská vláda navíc svým občanům zabezpečuje vysoké sociální jistoty, byť za cenu velkého daňové zatížení, největšího z členských zemí OECD.

Hned za skandinávským lídrem je v našem žebříčku Nový Zéland (loni byl třetí). Pyšní se stabilním byznysovým klima, nízkou mírou korupce a vysokou tržní svobodou. Do top 5 se dostaly ještě Norsko, Irsko a Švédsko.

Každoroční hodnocení dopadlo opět špatně pro USA, které si pohoršily o čtyři příčky a klesly z 18. na 22. místo. Největší ekonomika světa klesá v hodnocení podnikatelského prostředí už od roku 2009 a to zejména kvůli rostoucím regulacím a byrokracii. Podle Heritage Foundation za posledních 6 let v USA přibylo až 150 nových regulací, které podnikání komplikují.

Další ekonomičtí lídři – Velká Británie, Japonsko a Čína – si v celkovém hodnocení polepšily. Žebříček uzavírají Čad, Guinea, Libye, Haiti a Barma.