Každý generální ředitel by měl být zároveň spolumajitelem firmy, jejíž směr udává. Na čtvrteční galavečeři TOP CEO, kterou Forbes pořádal při příležitosti druhého ročníku nejinspirativnějších šéfů Česka, to prohlásil Martin Poš, zakladatel ikonické značky dětských kočárků Cybex a jeden z nejvýše postavených českých CEO ve světovém byznysu.

„Stoprocentně to dává smysl. Lidé se díky tomu s daným byznysem více ztotožní a vloží do něho svou duši,“ reagoval Poš na otázku šéfredaktora Forbesu Petra Šimůnka, jestli firmě prospívá, pokud v ní její ředitel drží alespoň částečný podíl.

Dvapadesátiletý podnikatel, který je součástí letošního výběru TOP CEO podle Forbes, velmi dobře ví, o čem mluví.

TOP CEO 2022, banner

Poté, co ze Cybexu vybudoval jednoho z globálně nejžádanějších výrobců dětských autosedaček a kočárků, s nimiž se s oblibou fotí i hollywoodské hvězdy, firmu v roce 2014 vložil do koncernu Goodbaby International, světově největšího hráče na poli dětského vybavení. Vedení čínského giganta posléze po zakladateli převzal a stal se i jeho minoritním akcionářem.

V současnosti ze své pozice řídí přibližně patnáct tisíc zaměstnanců a zodpovídá za roční tržby kolem 1,3 miliardy dolarů (v přepočtu 33 miliard korun). Lze přitom předpokládat, že navzdory současné nejistotě jím vedená firma dosáhne v nadcházejících letech minimálně podobných ekonomických výsledků.

„Děti se rodí furt, a dokud se budou rodit, nebudeme mít zásadní problémy,“ zhodnotil v průběhu večera věčně usměvavý byznysmen. Jedním dechem nicméně přiznal, že situace nebude jednoduchá ani na trhu s dětským zbožím. Přirovnal ji k závodům v mlze.

„Nevíme, co bude zítra, natož pozítří. Snažíme se na to připravit sebe i zaměstnance. Nabádáme je, že v následujících měsících budeme muset být nesmírně flexibilní, protože situace se může změnit každým okamžikem,“ komentuje muž, který věří, že navzdory nejistotě přinese následující období spoustu příležitostí, jež společnost posunou ještě více vpřed.

Martin Poš firmu řídí na lince Monako (bydliště) – Bayreuth (vývojové centrum a centrála Cybexu) a Šanghaj (sídlo Goodbaby International). Přesto ale na svou vlast, v níž má Cybex vedle prodejny v Pařížské ulici také část vývoje, nedá dopustit.

„Sice jsem kvůli emigraci rodičů odešel z Česka v deseti letech, ale stále jej považuji za svůj domov. Jsem Čech jako poleno a rád to zdůrazňuji i v rozhovorech s mladými talentovanými lidmi. Baví mě jim ukazovat, že prorazit od nás není tak komplikované, jak si možná myslí,“ dodal.

Banner, TOP CEO