Aktivistický fond Petrus Advisers se opět vytasil s kritikou finanční skupiny PPF, respektive dealu, v němž má pohltit Monetu. Petrus, který je od samého počátku hlasitým odpůrcem spojení Monety s entitami PPF v čele s Air Bank, nešel daleko pro jadrný slovník.

„Odmítáme ideu malovat prase rtěnkou a říkat mu nevěsta,“ stojí v e-mailu, který fond před víkendem odeslal investorům. Následují slova o tom, že Moneta je žádána, aby „chytila padající nůž“, nebo že její hodnota je mnohem vyšší, než za ni PPF nabízí. Konkrétně podle Petrusu minimálně 93 korun za akcii.

Akcionářům fond znovu doporučuje navrhovanou transakci odmítnout. „Mezinárodní instituce a domácí akcionáři se spojí, aby dokázali, že podobné byznysové praktiky a chování nemají v Česku v roce 2021 místo,“ je uvedeno na konci e-mailu.

U této příležitosti fond Petrus Advisers, který aktuálně vlastní přes pět procent Monety, a je tak po PPF druhým největším akcionářem, zveřejnil i novou rozsáhlou prezentaci. Ta se svým sdělením příliš neliší od té březnové.

Podle Petrusu nedává deal pro Monetu smysl, neb jím zvýší svou expozici vůči vysoce riskantnímu a upadajícímu byznysu. Ocenění Monety je neadekvátní, ocenění aktiv PPF naopak přestřelené a synergie nejasné.

Banku Air Bank Petrus kritizuje za vnitroskupinové financování, kdy značnou část zisku banky tvoří inkasované úroky od spřízněných firem. Ušetřena nebyla ani společnost Benxy (provozující službu Zonky), které je vytýkána kumulovaná – skoro miliardová – ztráta.

Petrus v prezentaci dokonce tvrdí, že je namístě nezávislé forenzní přezkoumání celého obchodu a doslova uvádí, že „zde něco smrdí“. Akcionáři dostanou prostor k vyjádření na mimořádné valné hromadě, která představuje finální fázi bankovního obchodu dekády. Uskuteční se 22. června.