Farmář hledá ženu? Kdepak, tady hledají ženu byznysmen a závodník. A to ženu pro formuli 1. Český miliardář Karel Komárek a bývalý britský pilot F1 David Coulthard společně založili a financují iniciativu More than Equal s cílem nalézt závodnici, které chtějí pomoci stát se historicky první šampionkou mistrovství světa formule 1.
Oba muži zatím ponechali bez odpovědí, kolik do neziskové organizace vložili finančních prostředků a v jakém poměru. Jisté ale je, že iniciativa odstartovala dnes na okruhu Silverstone v Anglii, kde se o víkendu koná další díl šampionátu F1. Tedy nejprestižnějšího a nejsledovanějšího motoristického podniku na světě, v němž jsou na seznamu vítězů dosud pouze muži.
A nejen na seznamu vítězů. Od roku 1950, kdy se Grand Prix F1 jezdí, usedlo do kokpitů celkem 771 lidí. Z tohoto počtu bylo jen pět závodnic, přičemž pouze dvě se kvalifikovaly do ostrého startu v závodě, kterých už proběhlo více než 1050. U sportu, který byl, alespoň oficiálně, vždy ženám otevřený, to znamená 99,8procentní dominanci mužského pohlaví na trati.
V tomto světle jde Komárkův a Coulthardův cíl označit za velmi ambiciózní. Mluvit rovnou o šampionce F1 v době, kdy je extrémně obtížné už jen zařídit, aby žena v závodě odstartovala, se může dokonce leckomu zdát až nepatřičně troufalý.
Karel Komárek, zakladatel investiční skupiny KKCG s hodnotou aktiv přes devět miliard eur a působností v 38 zemích, to tak však nevidí. „Je to odvážný, ale realizovatelný projekt, který pomůže ukázat, jak velký potenciál v ženách dříme. Z podnikání vím, že pro dosažení genderové rovnosti je třeba dělat mnohem víc. Iniciativa přispěje k tomu, že ženy potenciál naplní nejen ve sportu, ale i v byznysu a společnosti celkově,“ říká Komárek.
Iniciativa sdružuje špičkové scouty, fitness kouče, psychology, výživové poradce, trenéry i závodníky, kteří budou chtít porozumět překážkám kladeným ženám v F1 a především hodlají tyto překážky minimalizovat.
Notoricky
opakovanými důvody pro absenci žen ve světě
F1 patří podle zakladatelů projektu menší síla, vytrvalost či
závodní agresivita. Jenže žádný z těchto domnělých důvodů
nebyl nikdy podrobněji zkoumán a prokazatelně vědecky potvrzen.
Také proto je klíčovým partnerem More than Equal společnost Hintsa Performance, světový lídr v coachingu zaměřeném na maximalizaci výkonnosti a sportovního potenciálu. Jezdci F1 podporovaní právě touto společností už vyhráli celkem šestnáct světových titulů.
„Naší hlavní úlohou je identifikovat talenty a následně je rozvíjet v oblasti mentální i fyzické síly. Obě složky potřebuje každý, kdo pomýšlí na vítězství ve formuli 1. Vyhodnocujeme mnoho faktorů, které jsou potřeba k triumfu a máme jistotou, že neexistuje parametr, u kterého by žena nemohla dosáhnout hodnot potřebných k úspěchu,“ říká generální ředitelka společnosti Annastiina Hinsta.
Co tedy skutečně
brání ženám k
výraznějšímu prosazení se v motorsportu?
Podle partnerů
iniciativy tři věci.
Zaprvé neexistují žádné závodnice, které by sloužily jako vzory pro mladé dívky a motivovaly je k motokárovému závodění. Zadruhé neschopnost podporovat talentované závodnice, protože se nedaří odhalit jejich potenciál tak záhy jako u chlapců. A zatřetí nedostatek úspěchů v začátcích kariéry – veškerou pozornost týmů a sponzorů tak na sebe strhávají chlapci.
„Má sestra Lynsay
Jackson přitom podle
mě měla větší
talent na závodění než já. Rozhodující
rozdíl ale byl,
že já dostal podporu k rozvíjení
se, zatímco ona ne. Talent
je nutné podchytit a podpořit v
útlém věku,
aby
každá
další
‚Lynsay‘,
která
se
objeví,
měla
stejné
podmínky
prorazit
jako muži,“ líčí
třináctinásobný vítěz závodů F1 David Coulthard.
Rozvojový model More than Equal spočívá mimo jiné v plánované
spolupráci s profesionály na vyhledávání talentů, odborníky
na budování
fyzické
síly,
vítězného
myšlení
a
mentální
odolnosti.
Fitness a nutriční programy budou
na stejné úrovni, jaká se poskytuje špičkovým sportovcům a
současným závodníkům F1.
Model se též zaměří na zvýšení závodní rychlosti – David Coulthard se spojí s trenérskými esy a vytvoří závodní strategie, které budou šité na míru ženám a které budou těžit z jejich silných stránek. Adeptky by měly strávit co nejvíce času na trati, což je pro rozvoj talentu zásadní.
Prokáže-li
se nadání
pilotky a její
předpoklady pro úspěch, členové
iniciativy využijí
svých
kontaktů,
propojí
nadanou
závodnici
s
profesionálními
týmy
i
sponzory a podpoří jejich
případnou spolupráci.
Dnešního představení
iniciativy
se
v
Silverstone
ujala
Ariana
Bravo,
moderátorka na okruhu F1 a velká
propagátorka diverzity v
motorsportu. „Ženy se v tomto
sportu potýkají s řadou nepodložených
předsudků a těší mě, že konečně vzniká projekt, který má
ambici tohle status
quo změnit,“ prohlásila Bravo.