skip to main content
5.

Karel Komárek

71,0 mld. Kč
 • Muž s klavíry. I kdyby letos ještě udělal cokoli, populárnější krok už se Karlu Komárkovi nejspíš nepovede.
 • Po letech nakupování technologických firem se z nich loni Komárek rozhodl oficiálně učinit třetí nohu své skupiny KKCG – vedle loterií a ropy & plynu tak vznikl Aricoma Holding.
 • Vzal si za svůj také odkaz nejslavnějšího českého skladatele, více než deset let pořádá festival Dvořákova Praha a sponzoroval i turné českých filharmoniků (jejichž prvním dirigentem byl právě Dvořák) po USA.
 • Říct si, že budete dřít do padesáti let nebo do prvních deseti milionů korun a pak nebudete dělat nic, to mi přijde jako blbost. Člověk by měl rozumně pracovat až do smrti. (Forbes, Nejbohatší lidé světa 2016)

  Od září má novou přezdívku – pro většinu lidí v Česku je to teď ten „miliardář s klavíry“. Rychlý a vstřícný odkup pian značky Petrof, která čínský partner české firmy odmítl odebrat v reakci na cestu české senátní delegace na Tchaj-wan, Komárkovi ale nezajistil jen všeobecně pozitivní PR.

  Karel Komárek se charitativní činnosti věnuje dlouhodobě a neustále ji rozvíjí: jeho rodinná nadace zkraje pandemie začala nově poskytovat i granty organizacím zaměřeným na nejohroženější skupinu, seniory, šlo o více než dvacet milionů korun.

  Pandemie samozřejmě i Komárkův byznys citelně zasáhla, zkraje roku trpěla zejména jeho nejvýdělečnější část, loterie. Sazka Group sice loni vykázala vynikající čísla (tržby se zvedly o šest procent, a zisk EBITDA dokonce o sedmnáct procent), ovšem v březnu přišel koronavirový náraz: v Itálii se loterie úplně zastavila, Řecko na tom nebylo o moc lépe (akcie OPAP odepsaly více než polovinu své hodnoty). Zasažena byla i těžařská firma MND.

  Ztráty by jistě počítali i v cestovní kanceláři Fischer, tu ale Komárek v nejlepší možnou chvíli, těsně před vypuknutím krize, prodal německé skupině REWE.

Aktuální hodnota majetku

71,0 mld. Kč

Rozdíl oproti žebříčku 2019

0,0 mld. Kč

Hlavní obor

loterie

Další obory

IT, energetika a development

Hlavní firma

KKCG

Další firmy

SAZKA Group, Aricoma, MND, KCCG Real Estate

Bydliště

Verbier

Rodiště

Hodonín

Datum narození

15. 3. 1969

Vzdělání

obchodní akademie

Stav

ženatý

Počet dětí

4

Posedlost

lyžování, kolo, klasická hudba, nadace

Auto

Mercedes S

Původ majetku

privatizace, selfmade