Viděli jsme a stále kolem sebe – a především u svých amerických startupových klientů – vidíme stamiliony dolarů v investicích, exitech a veřejných úpisech akcií (IPO’s). Ke konci roku 2016 jsem si začal pokládat otázku, proč z těchto peněz v STRV nic nemáme. Již tehdy jsme investovali drobné částky do amerických startupů ze svých peněz, a to předeveším do svých klientů.

Čtěte také: STRV a zakladatelé Kiwi pošlou miliony do chytrých kol devatenáctiletého kluka

K dnešnímu dni jsme tímto způsobem vsadili asi na 20 firem, ale přiznejme si, že při tomto malém počtu je šance, že jednou z nich je další startupový jednorožec, mizivá. Proto jsme tehdy přišli s nápadem založit fond investující české a evropské peníze do amerických firem. Dnes již můžeme přiznat, že StartupFund nevznikne a my můžeme mluvit o fuckupu.

Stále věřím, že naše výchozí pozice byla opravdu super. Především na západním pobřeží Spojených států se nám podařilo stát se vývojovým partnerem řady zajímavých firem a startupů. Máme mnoho velmi dobrých kontaktů na místní startupy, fondy a inkubátory. Věřili jsme, že bychom zvládli 40 milionů dolarů, které jsme plánovali v první fázi do fondu získat, investovat.

Zakladatelé STRV (zleva doprava): Pavel Zeifart, Martin Stava, David Semerád, Lubo Smid

Samozřejmě že investice do startupů jsou rizikové, ovšem chtěli jsme tuto možnost nabídnout českým a evropským investorům jakožto cestu diverzifikace jejich portfolia. A ani na straně získání potřebných peněz jsme neviděli natolik zásadní problém, kontakty a odhodlání jsme měli. Proč se nám to tedy nepovedlo?

Jak se ukázalo, a vám to může být naprosto jasné, byla zde řada neznámých nad tím, jak nejlépe fond založit, řídit atd. Začali jsme v loňském roce pracovat na třech hlavních bodech – formě fondu, investiční strategii a unikátní technické platformě umožňující chytře řídit investice.

Proto jsme loni absolvovali přes 50 schůzek s bankami, investičními fondy, právnickými kancelářemi, ale šli jsme si také myšlenky validovat do amerických VC. Zde jsme narazili na spoustu překážek.

Budeme dostatečně kredibilní? Získáme peníze a potřebné výnosy? Proto jsme s bankami a například i s poradenskými společnostmi jednali o tom, zda by třeba nechtěly vytvořit investiční fond společně s námi.

Neuspěli jsme, proto jsme strategii změnili a začali se dívat výhradně po větších investorech. Dokonce jsme měli přislíbeno již 20 milionů dolarů do fondu. Toto vše ovšem zabralo neskutečně mnoho času a úsilí.

V neposlední řadě tady byl náš slib a plán, že změníme způsob investování do startupů, a to díky datům. Proto začala vznikat platforma www.startupfund.com, kde jsmě měli mít detailní informace a datové predikce o startupech.

V rámci tohoto systému jsmě měli mít možnost nahlížet do dat startupů, a to například v Google Analytics, ale i na data o počtu zákazníků a financí pomocí našeho vlastního SDK, které by si startupy implementovaly přímo do svého softwaru.

Čtěte také: ▶ Forbes Next podcast: Lubo Smid o STRV, gay seznamkách a pivu v práci

Na platformě jsme měli registrovaných přes 600 startupů, a to jsme ještě nezačali pořádný marketing. Měli jsme tak již částečně vyřešeno, kam bychom mohli investovat, ačkoli zmiňovaná datová analytika nebyla úplně dokončená.

Může se zdát, že jsme měli vše připraveno. Naše vize byla mít STRV postavené na třech pilířích: zakázkovém vývoji, vlastních projektech a fondu. Jenže ve druhé polovině loňského roku se začalo velmi dobře dařit vlastním projektům – tedy třem seznamkám a dvěma hrám.

A najednou se dva pilíře začaly hádat o vývojové kapacity a o to, komu je dát. Vlastní projekty byly takřka sázka na jistotu, kolem fondu panovala stále řada otazníků. A čistě z finančního pohledu nebyla žádná jistota, jak, kdy a zda vůbec zisky přijdou.

Náš největší fuckup je v tom, že jsme z prvopočátečního nadšení nikdy pořádně nezvážili příležitosti. Vždyť nás mělo napadnout, že se začnou pilíře mezi sebou prát a že přece nemůžeme věnovat pozornost tomu pilíři, který může jednoduše být nezdarem, případně může ovoce přinést za 10 let. Proto pilíře budou jenom dva.

Dnes toho nelitujeme, hodně jsme se naučili, ale závěr pro nás je ten, že se budeme věnovat již výhradně technologickým projektům, kterým rozumíme nejvíc. I proto jsem se v letošním roce přestal já osobně věnovat zakázkovému vývoji (vedením zakázkové části jsem pověřil svého co-foundera Lubo Smida) a pustil se do STRV Labs.

Po 14 letech pomáhání stovkám startupů a korporací s designem a vývojem produktů jsem hrozně vděčný za tuto příležitost aplikovat všechno, co jsem se naučil, do vývoje vlastních projektů.

Podaří se mi to? To be continued…