Jaká je budoucnost českých i světových firem? Podle zakladatele projektu Happiness at Work Michala Šrajera jednoznačně tyrkysová. Toto označení pro firmy, které fungují na principech silné decentralizace, si vypůjčil z knihy Frederica Lalouxe Budoucnost organizací.

Ale sám ví, o čem mluví. Někdejší chief happiness officer ve společnosti Avast spolu s dalšími nadšenci už totiž sedmým rokem pořádá konferenci zaměřenou na problematiku štěstí na pracovišti. A patří mezi největší svého druhu na světě.

Toto téma bylo Šrajerovi ostatně blízké už v době, kdy s dvěma kamarády rozjížděl firmu Inmite, zaměřenou na vývoj mobilních aplikací. Už v ní zkoušel nejrůznější způsoby, jak ulehčit zaměstnancům pracovní život a udělat ho pro ně smysluplnějším.

Když proto přišel v roce 2014 čas na rozhodnutí, zda podnik prodat do rukou českého softwarového gigantu, zůstal konečný verdikt na vůli všech zaměstnanců. Ti se v demokratickém hlasování vyslovili jednoznačně pro.

Firmy s otevřeným a transparentním prostředím podle něj produkují opravdu šťastné zaměstnance, kteří už nejsou jen lidským zdrojem. Proto se k podobnému cíli snaží, spolu se svými kolegy, nasměrovat i české zaměstnavatele.