Něco si dokázat, něco zdolat a pokořit. Za touhle svatou trojicí se většina z nás honí každý den v práci. Občas je ale potřeba upustit páru a něco si dokázat i jinak. Nemáte pocit, že byste to potřebovali?

Čtěte také: Časté omyly cestovatelů. Proč v létě vynechat Island a v zimě Bali

Co takhle vyrazit na pár dní do hor, přestat myslet na povinnosti, otestovat si své fyzické možnosti a zkusit zdolat pár stovek výškových metrů? Vybrali jsme pro vás pět tipů na nejkrásnější túry v Evropě, které je radost pokořit.

1. Rozehřejte se v Tatrách

Není lepší místo, kde začít s tréninkem na delší alpské přechody, než Tatry. A nejlépe se pocvičíte, když se vydáte rovnou na tamní nejvyšší bod, tedy na Gerlachovský štít.

Abyste se na výstup dobře vyspali, doporučuji začít tím, že strávíte noc v hotelu Sliezky dom, kde si můžete před cestou dopřát i luxusní wellness. Ráno si vás tu pak vyzvedne domluvený horský vůdce.

Výstup na nejvyšší horu Vysokých Tater a sestup z ní trvají osm až deset hodin, překonává se převýšení tisíc výškových metrů. Nejtěžší místa jsou opatřena řetězy, klienti jsou po celou dobu výstupu a sestupu jištěni horským vůdcem, který zajistí také horolezecký úvaz, přilbu, karabiny apod.

2. Přejděte Triglav

Zdolat Triglav je prý povinností každého Slovince. Hora, jejíž název zní v překladu Trojhlavý a odkazuje na pohanského boha, který bdí nad nebem, zemí a podsvětím, je totiž národním symbolem země. A taky slušným turistickým lákadlem.  Každoročně se ho totiž rozhodnou pokořit i tisíce přespolních.

Výstup na tenhle masiv je už náročnější, a i když ferratové vybavení není bezpodmínečně nutné, je dobré mít s sebou přilbu, ale raději také lehký sedák a smyčku s karabinou.

Na zdolání celého hřebene Triglavu si vyhraďte pět dní, to je nejdoporučovanější varianta. Začíná a končí se u Bohinjského jezera v místě zvaném Stara Fužina a kromě náročných skalnatých terénů s velkým převýšením vás čekají i dechberoucí triglavská jezera a neuvěřitelné malebné modřínové hájky.

3. Obejděte masiv Drei Zinnen

Tři štíty Lavaredské patří k ikonickým masivům Dolomit a Jižního Tyrolska na severu Itálie. A doporučuji si na ně vyhradit dva dny.

Cesta začíná u chaty Misurina, kam lze dojet autobusem. Odtud si můžete vybrat lehčí nebo náročnější cestu na vrchol Paternkofel / Monte Paterno, kde vás bude na každém kroku provázet historie. Část tras totiž vede tunely, které během první světové války hloubili jak italští, tak rakouští vojáci a mezitím po sobě stříleli.

Když vystoupáte až na samotný Paternkofel, můžete nerušeně – jen v doprovodu černých vran – obdivovat jedno z nejmagičtějších míst v Dolomitech. Hned naproti vám čnějí tři magické skalní zuby Drei Zinnen. Ten nejvyšší, prostřední má bez metru tři kilometry.

Jedná se o středně náročnou trasu, na kterou je nutné vyrazit s ferratovým vybavením. Končí u chaty Dreizinnenhütte, kde je možné si objednat nocleh.

4. Zažijte Himálaj v Alpách

Okolí Zermattu, kam nesmějí auta a kde turisté vstávají brzy ráno, aby viděli východ slunce nad Matterhornem, nabízí jedny z nejkrásnějších horských scenerií na světě. Vydejte se odtud na čtyřdenní túru.

Ta začíná stoupáním na Sunneggu (je možné sem vyjet i zubačkou), odkud výšlap pokračuje na chatu Fluhalp do nadmořské výšky 2620 metrů. Je to malebná cesta, kde se až do Grächenu profilují čtyřtisícovky Zinalrothorn a Weisshorn a také místa obklopená ledovci. Zdejší výhledy téměř připomínají Himálaj.

Druhý den je třeba se připravit na téměř sedmihodinovou túru, která skončí na horské chatě Europahütte. Stejně dlouhá a také velmi náročná pro kolena bude i trasa třetího dne, během níž musíte překonat vrchol Galenberg, 2690 metrů nad mořem.

Sedm hodin na nohou vás bude čekat i poslední den, kdy byste měli dojít do malebného městačka Saas Fee. I odtud místní vykázali auta, takže s tím počítejte.

5. Projděte si Jeseníky

Máte chuť dát si do těla, ale na předchozí výzvy si netroufáte? Tak zůstaňte v Česku a projděte si jesenický hřeben. Jeseníky jsou jedny z nejkrásnějších českých hor a dají se pohodlně zdolat pěšky s batohem na zádech. Počítejte se 60 kilometry a dvěma noclehy.

Trasa začíná v sedle Ovčárna, kam se dá vyjet autobusem nebo vyjít po svých. Z Ovčárny je nutné vyjít na 1491 metrů vysoký Praděd, kde navíc stojí 162 metrů vysoká rozhledna. Odtud sejděte na nejbližší rozcestí, cedule ukazují do chaty Švýcárna s výhledem na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně. Tady je možné strávit první noc.

Druhý den se dá dojít přes Červenohorské sedlo na Šerák. Přes horu Keprník, odkud bývají vidět Beskydy a Krkonoše i se Sněžkou.