skip to main content
Technologie

Dejte si mítink ve virtuální realitě. Tohle je návod, jak na to

Pandemie nám ukazuje, jak můžeme během pár dnů přijít o fyzický kontakt, sjednané schůzky nebo naplánované eventy. Většina firem používá pro firemní komunikaci a konference zavedené programy a aplikace typu Slacku, Teams, Zoomu nebo Webexu, dosud opomíjená je ale virtuální realita.

Tu si zatím podle studie české společnosti VR Education, která vzdělává firmy ve VR a spolupracuje například s Alzou nebo Microsoftem, zkusilo pouze 10 procent Čechů.

„Pro většinu lidí je virtuální realita pořád sci-fi, ale když si dáte na hlavu headset, uvědomíte si, že budete vnímat své kolegy, jejich reakce a emoce bezprostředně tak, jako by seděli vedle vás,“ popisuje jeden ze zakladatelů společnosti Petr Sanetrník.

Zkuste tak na chvíli zapomenout na nešťastnou přítomnost a posuňte svou firmu do budoucnosti. Virtuální headset vás dnes vyjde na šest až dvanáct tisíc a využít ho lze na následujících platformách:

Mozilla Hubs

Do této platformy se dostanete z počítače, mobilu nebo tabletu a je úplně jedno, jestli někdo z týmu zrovna u sebe headset má, nebo nemá. Všichni se uvidíte a uslyšíte, stačí jen, aby jeden z vás založil konferenční místnost a ostatním odeslal přístupový kód. To vše navíc pouze z internetu, kdy si nemusíte stahovat žádnou aplikaci.

Místnost vytvoříte zcela podle svých představ: můžete se potkat v klasické zasedačce, na stadionu, na pláži, na opuštěném ostrově nebo třeba na Marsu. Kdekoli pak můžete jednoduše sdílet soubory jakéhokoli formátu nebo 3D projekty.

Reklama

Somnium Space

Skrze tuto aplikaci nahlédnete i do budoucnosti virtuální reality. Nejedná se jen o platformu pro mítinky – portál umožňuje aktivní zapojení do virtuální ekonomiky, kde si po vzoru online světů typu Second Lifu můžete pořídit i pozemek, na něm postavit dům, sportovat nebo vybudovat celý funkční VR byznys.

Kromě konference tak může Somnium Space sloužit i jako dobrý teambuilding: zahrajete si tu bowling, společně si vyšlápnete do hor nebo si zajezdíte na kajaku.

Na platformu se připojíte buď s headsetem, ke kterému ale budete potřebovat počítač, nebo si bez headsetu můžete pustit i  „obyčejnou“, dvourozměrnou verzi.

Altspace VR

Tuto platformu odkoupil v roce 2017 Microsoft a od té doby zažila celkem slušný vývoj. Dostanete se do ní stažením aplikace do headsetu nebo do počítače, mobil bohužel nepodporuje. I tady si můžete vytvořit různé světy přímo na míru.

Nedávno se v Altspacu například odehrála mezinárodní konference Educators in VR. Vystoupilo 150 přednášejících, trvala šest hodin a účastnilo se jí šest tisíc návštěvníků. Obecně se na této platformě za den uspořádá desítka eventů s účastí v řádech jednotek tisíc uživatelů.