Pandemie nám ukazuje, jak můžeme během pár dnů přijít o fyzický kontakt, sjednané schůzky nebo naplánované eventy. Většina firem používá pro firemní komunikaci a konference zavedené programy a aplikace typu Slacku, Teams, Zoomu nebo Webexu, dosud opomíjená je ale virtuální realita.

Tu si zatím podle studie české společnosti VR Education, která vzdělává firmy ve VR a spolupracuje například s Alzou nebo Microsoftem, zkusilo pouze 10 procent Čechů.

„Pro většinu lidí je virtuální realita pořád sci-fi, ale když si dáte na hlavu headset, uvědomíte si, že budete vnímat své kolegy, jejich reakce a emoce bezprostředně tak, jako by seděli vedle vás,“ popisuje jeden ze zakladatelů společnosti Petr Sanetrník.

Zkuste tak na chvíli zapomenout na nešťastnou přítomnost a posuňte svou firmu do budoucnosti. Virtuální headset vás dnes vyjde na šest až dvanáct tisíc a využít ho lze na následujících platformách:

Mozilla Hubs

Do této platformy se dostanete z počítače, mobilu nebo tabletu a je úplně jedno, jestli někdo z týmu zrovna u sebe headset má, nebo nemá. Všichni se uvidíte a uslyšíte, stačí jen, aby jeden z vás založil konferenční místnost a ostatním odeslal přístupový kód. To vše navíc pouze z internetu, kdy si nemusíte stahovat žádnou aplikaci.

Místnost vytvoříte zcela podle svých představ: můžete se potkat v klasické zasedačce, na stadionu, na pláži, na opuštěném ostrově nebo třeba na Marsu. Kdekoli pak můžete jednoduše sdílet soubory jakéhokoli formátu nebo 3D projekty.

Somnium Space

Skrze tuto aplikaci nahlédnete i do budoucnosti virtuální reality. Nejedná se jen o platformu pro mítinky – portál umožňuje aktivní zapojení do virtuální ekonomiky, kde si po vzoru online světů typu Second Lifu můžete pořídit i pozemek, na něm postavit dům, sportovat nebo vybudovat celý funkční VR byznys.

Kromě konference tak může Somnium Space sloužit i jako dobrý teambuilding: zahrajete si tu bowling, společně si vyšlápnete do hor nebo si zajezdíte na kajaku.

Na platformu se připojíte buď s headsetem, ke kterému ale budete potřebovat počítač, nebo si bez headsetu můžete pustit i „obyčejnou“, dvourozměrnou verzi.

Altspace VR

Tuto platformu odkoupil v roce 2017 Microsoft a od té doby zažila celkem slušný vývoj. Dostanete se do ní stažením aplikace do headsetu nebo do počítače, mobil bohužel nepodporuje. I tady si můžete vytvořit různé světy přímo na míru.

Nedávno se v Altspacu například odehrála mezinárodní konference Educators in VR. Vystoupilo 150 přednášejících, trvala šest hodin a účastnilo se jí šest tisíc návštěvníků. Obecně se na této platformě za den uspořádá desítka eventů s účastí v řádech jednotek tisíc uživatelů.