skip to main content

Dejte výpověď a odstěhujte se. Deset zemí, kde je nejlepší začít nový život

Přiznejte si to. Často sníte o tom, že dáte výpověď v práci, vyberete úspory, vše hodíte za hlavu a odstěhujete se do ráje, který pro většinu Čechů znamená teplo, moře a exotiku. Tento sen se může stát realitou.

Agentura International Living vydala svůj každoroční Annual Global Retirement Index, což není nic jiného než seznam států, kde je vzhledem k nákladům na život v dané zemi nejlepší strávit důchod. A tento seznam není jen pro dříve narozené. Je pro všechny, kteří chtějí žít v jiné zemi s co nejnižšími náklady.

International Living ale svůj žebříček sestavuje nejen dle nákladů, hodnotí i dalších 12 kritérií, mezi nimiž jsou například dlouhodobé klima či úroveň zdravotní péče. A letos se rozrostla o jednu zcela novou kategorii: příležitosti. Ta zahrnuje například dostupnost internetového připojení nebo míru podpory malého podnikání od místních samospráv.

„Zařadili jsme ji, protože víme, že mnoho lidí chce i vzdáleně pracovat nebo začít dělat něco nového nejen v důchodu,“ uvedla šéfredaktorka International Living Jennifer Stevens.

A tady je první desítka zemí.

1. Panama

International Living Panamu do svého žebříčku zařadila nejen díky přívětivému klimatu, který neohrožují hurikány, jež často trápí Severní i Střední Ameriku. Panama má levnou zdravotní péči v dobré kvalitě, domluvíte se zde bez problému anglicky a předností je dobré internetové připojení a také napojení na mnoho mezinárodních leteckých linek. Panamská vláda je navíc stabilní a podporuje podnikání. Cizinci zde nadto nemusejí danit příjmy pocházející ze zahraničí.

Náklady na život jsou zde nízké. Kadeřník vás vyjde v přepočtu na stovku, stejně tolik dáte za menu s dezertem a pitím v místních restauracích. Ceny za bydlení se přibližují těm v Česku, pokud byste si zde chtěli koupit nemovitost, čtyřpokojový rodinný domek vás vyjde na necelé čtyři miliony korun. Ovšem vláda dává daňové úlevy na nákup nemovistosti až na 20 let.

2. Kostarika

Druhá příčka patří zemi, která je pro všechny, kdo žijí život hlavně venku. Typickými aktivitami jsou zde rybaření, golf, jízda na kole, surfování, potápění, horolezectví nebo cvičení jógy. Teplé a slunné počasí zásobuje tržnice čerstvým lokálním ovocem a zeleninou.

To přináší i jeden benefit. Lidé, kteří zde začali žít, si pochvalují samovolné hubnutí jen díky změně životního stylu. Dlouhotrvající a stabilní demokracie v této zemi láká expaty ze všech koutů světa od nepaměti. Pokud jde o náklady, ty jsou obecně zhruba o pětinu nižší než v Panamě.

3. Mexiko

Lidé mají Mexiko často spojené jen s dovolenou na pláži, což je charakteristické zejména pro Američany, kteří mají tuto zemi, co by kamenem dohodil. Nabízí ale i bohaté kulturní vyžití s dlouholetou tradicí, jež na vás dýchne v pestrobarevných uličkách, které jsou plné divadel, galerií či pouličních umělců.

Itnernational Living doporučuje zejména oblast kolem riviéry Maya, což je pás pobřeží s běloskvoucím pískem jižně od Cancúnu. Zejména Playa del Carmen v poslední době láká digitální nomády, kteří se zdrží na sezonu dvě a pak jdou zase jinam.

4. Ekvádor

Čistota, přátelští obyvatelé, služby na skvělé úrovni a moderní města jako Quito nebo Cuenca. To vše tuto vyneslo jihoamerickou zemi na čtvrtou příčku letošního žebříčku. Navíc Ekvádor nabídne útočiště jak pro milovníky moře a pláží rozpálených od horkého slunce, tak chladného horského vzduchu.

5. Malajsie

Reklama

Malajsie je plná překvapení, na což v posledních letech přichází čím dál více Čechů. Jde o bývalou britskou kolonii, proto je zde oficiálním jazykem angličtina. Náklady na živobytí jsou zde daleko nižší než u nás, zdravotní péče na skvělé úrovni. Navíc jde o perfektní výchozí bod pro objevování zbytku Asie, jako je Thajsko, Bali, Kambodža nebo Vietnam.

International Living doporučuje zejména oblast Penang, kde to hýří kulturou, uměním, historií, ale také džunglí a naproti tomu plážemi.

6. Kolumbie

A zase zpátky do Jižní Ameriky. Kolumbie se v novém tisíciletí stala doslova rájem pro expaty ze všech zemí. Čím to? Je zde cenově dostupná, přitom kvalitní zdravotní péče, vřelí a přívětiví obyvatelé a v neposlední řadě i levné žití.

K nejoblíbenějším oblastem patří město Medellín, které je sice druhou největší aglomerací hned po Bogotě s rozvinutým průmyslem, ale na druhou stranu je plné divadel a restaurací, a okolí města navíc nabízí nádhernou přírodu.

Další oblastí je tzv. kávový trojúhelník mezi městy Pereira, Armenia a Manizales, jež obklopují hory a náklady na živobytí jsou zde nižší než ve velkých aglomeracích. Čechy jistě potěší, že tamní pivo Club Colombia se prodává za v přepočtu méně než osm korun za půllitr.

7. Portugalsko

Portugalsko je známé svým klidným a pomalým životem, milými a přívětivými obyvateli a zdravotní péčí na dobré úrovni.

International Living doporučuje pobývat v městečku Mafra asi 20 kilometrů severozápadně od Lisabonu nedaleko světoznámé surfařské oblasti Ericeira. Mafra je kromě mnoha kaváren a barů známá rozsáhlým komplexem paláce a kláštera s kostelem.

8. Peru

Jihoamerická země nabízí mnohem víc než jen Machu Picchu. Najdete zde kilometry pláží, delikatesní kuchyni a jedny z nejnižších cen při udržení vysoce kvalitního života.

Měsíční nájem vás zde vyjde sotva na šest tisíc korun, pokud se nebavíme přímo o hlavním městě Lima, kde se ceny pohybují logicky výše. Běžně zde za celé menu v restauraci zaplatíte v přepočtu 50 korun, pokud chcete opravdu luxusní gastronomii či kvalitní mezinárodní kuchyni, nevyjde vás více než na dvě stovky. Útulným městem, kde to přesto žije, je pak Arequipa.

9. Thajsko

Na předposledním místě první desítky je Čechům též dobře známé Thajsko. Nejdražší je se tam dostat, náklady na živobytí pak už příliš vysoké nejsou.

Za moderní apartmán zde zaplatíte zhruba osm tisíc korun, v restauracích za menu utratíte maximálně vyšší desítky korun. Usaďte se například ve městě Chiang Mai, kterému se přezdívá perla severu. Je plné chrámů s pozlacenými střechami, barů, ale na druhé straně i malebných zákoutí, kde najdete spíše komunitní styl života.

10. Španělsko

Pro Čechy nejbližší destinace z žebříčku, kam se dnes letecky dostanete za stovky, maximálně nižší tisíce korun. Španělsko patří k nejoblíbenějším evropským zemím nejen v době letních dovolených. Je to samozřejmě díky příznivému teplému počasí, rozvinutým službám a nižším nákladům.

Na tom se podílí i velká potravinová soběstačnost, která stlačuje ceny dolů. Navíc podle Světové zdravotnické organizace má Španělsko jeden z nejlepších zdravotních systémů na světě. Znáte například městečko Jerez na jihu země? Podle International Living vás chytne za srdce.