skip to main content

Dejte výpověď a přestěhujte se sem. Deset zemí, které si můžete dovolit

Starosti hoďte za hlavu a přestěhujte se na místa, která nabízejí dobrý životní standard za příznivých finančních podmínek. Představte si slunečné pobřeží jako svůj nový domov, přičemž pracovat byste díky nižším nákladům mohli aspoň o trochu méně. Máme pro vás tipy, kam se vydat, pokud se právě nacházíte v životní etapě, kdy stěhování do zahraničí seriózně zvažujete.

Čtěte také: Dejte si do těla. Pět tipů na nejkrásnější horské cesty v Evropě

Server Live and Invest Overseas přišel se seznamem 10 nejlepších míst světa, do kterých se můžete v roce 2018 přestěhovat a žít velmi dobře za relativně málo peněz. O každém z nich nám něco navíc prozradila Kathleen Peddicord, vydavatelka Live and Invest Overseas.

1. Lisabon, Portugalsko

Na špičce seznamu míst, ve kterých můžete žít dobře a ne draho, je Lisabon. „Je to velmi příjemné místo a vrchol našeho výběru,“ tvrdí Peddicord, která toto portugalské město popisuje jako „nóbl a elegantní“, plné „úžasných památek postavených během zlatého věku objevování“.

Reklama

Podle Peddicord je možné v Lisabonu žít pohodlně, ale skromně s rozpočtem necelých 29 tisíc korun pro pár na měsíc včetně nájemného, stravy a dalších výdajů.

2. Cali, Kolumbie

Minulý rok se v tomto žebříčku objevilo kolumbijské město Medellín, letos ho vystřídalo Cali. A to primárně díky cenám nájemného, které jsou o 25 až 30 % nižší než v Medellínu. „Lidé se tu báli trávit svůj čas a utrácet peníze,“ objasňuje Peddicord. Cali je teď ale bezpečným místem a pár, který by se tu rozhodl pro život, by na měsíc včetně nájemného potřeboval 21 tisíc korun.

3. Santo Domingo, Dominikánská republika

Dominikánská republika má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v Latinské Americe a její hlavní město – Santo Domingo – je to pravé místo, kam se vypravit. Bylo založeno v roce 1496 a je nejstarším „evropským“ městem v Severní a Jižní Americe. Dvojice by na život v této metropoli potřebovala měsíčně 31 tisíc korun.

4. San Pedro, ostrov Ambergris Caye, Belize

Hledáte cenově dostupnou karibskou pláž a příjemnou komunitu? Tohle všechno najdete v rybářském městečku San Pedro. Na ostrově Ambergris Caye v Belize je nejoblíbenějším dopravním prostředkem golfový vozík, na pobřeží se nacházejí 5hvězdičkové hotely či restaurace. Měsíčně by nájemné a všechny životní náklady vyšly na přibližně 42 tisíc korun. Pro dva. Na exotickém ostrově.

5. Saint-Chinian, Francie

Provence je známá, leč příliš drahá. Jihofrancouzskou alternativou je kraj Languedoc a v něm obec Saint-Chinian, kterou Kathleen Peddicord popisuje jako „typickou francouzskou dědinu, ve které každodenní život připomíná pohádku od Disneyho Kráska a zvíře“.

Reklama

Pár, který by se rozhodl pro život na tomto místě, by měsíčně potřeboval na nájemné a ostatní náklady 35 tisíc. V Saint-Chinian je možné žít i bez auta, o dopravu se tu starají excelentní vlakové a autobusové spoje.

6. Abruzzo, Itálie

S krásným pobřežím Jaderského moře, které lemují kavárny, hory vhodné pro lyžování i vinohrady, je Abruzzo kouskem nebe na Zemi – a kromě toho je to nejlépe střežené tajemství Itálie.

Jde o nejbohatší region v této části země a podle vydavatelky Live and Invest Overseas je to taky oblast, „ve které malá historická města tvrdě pracovala na tom, aby přitáhla investice a zachránila tak svoje téměř opuštěné ulice“. Dvojice by na život v tomto regionu měsíčně potřebovala maximálně 30 tisíc korun.

7. Lublaň, Slovinsko

Tato horská země s téměř 47 kilometry pobřeží Středozemního moře nabízí od každého trochu a v nejlepší kvalitě. Hlavní město Lublaň je proto skvělou destinací pro život. „Drobní zemědělci tu na trh každý den přivážejí svoje produkty na dřevěných vozících,“ zamlouvá se Peddicord a dodává, že pár, který dokáže šetřit a uskromnit se, by v tomto městě vyžil měsíčně z 23 tisíc.

8. Playa del Carmen, Mexiko

Toto malé městečko na Mayské riviéře v Mexiku bývalo ospalou rybářskou vesničkou, ale už jí není. Dnes je lokalita známá jako „Playa“ domovem víc než deseti tisíc cizinců.

„Je to jedna z nejbezpečnějších oblastí Mexika, regionální ekonomika je tu stabilní a pracovních míst dost,“ říká o městě Peddicord. Dvojice, která by se rozhodla pro život v této mexické lokalitě, by měsíčně na nájemné, služby a dopravu potřebovala méně než 44 tisíc korun.

9. Bali, Indonésie


„Bali má zaslouženou pověst jednoho z nejkrásnějších tropických ostrovů na světě. Typické víceúrovňové chrámy zdobí i ty nejmenší vesničky a místní obyvatelé jsou neúnavně přátelští a zřejmě i ti nejmírumilovnější lidé, na jaké můžete vůbec natrefit,“ ujišťuje Peddicord. A kolik peněz potřebujete, abyste v tomto ráji mohli žít? Dvojici by na Bali měsíčně stačilo přibližně 36 tisíc korun.

10. Danang, Vietnam


Danang je třetí největší město ve Vietnamu, podle Peddicord ale připomíná starý film. „Kdyby tu nebyly mrakodrapy, mosty, nákupní centra, nekonečný proud motocyklů a nezněly klimatizační jednotky, dnešní Danang by mohl být klidně Danangem 60. let minulého století,“ myslí si Peddicord. Dvojice by v tomto vietnamském městě dokázala vyžít ze zhruba 25 tisíc měsíčně.

Reklama
Reklama