Největší světová těžařská společnost BHP Group zvažuje, že se zbaví aktivit v oblasti ropy a plynu, jejichž hodnota by mohla činit více než 15 miliard dolarů (zhruba 327 miliard korun) a urychlit tak odchod podniku od fosilních paliv. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Tyto zdroje uvedly, že BHP se chce aktivit zbavit, dokud je možné je prodat za dobrou cenu. Dodaly nicméně, že úvahy o prodeji jsou teprve v  počáteční fázi a žádné konečné rozhodnutí zatím nepadlo. Sama firma uvedla, že zvěsti ani spekulace komentovat nebude.

Těžařské podniky po celém světě nyní čelí rostoucímu tlaku ze strany akcionářů, aby podnikaly kroky k ochraně klimatu a snižovaly svou uhlíkovou stopu. BHP již v roce 2018 prodala britské ropné společnosti BP své aktivity v oblasti těžby ropy z břidlic za více než deset miliard dolarů.

BHP na rozdíl od velkých ropných společností není závislá na ziscích ze svých energetických aktivit. Má totiž mnohem rozsáhlejší aktivity týkající se železné rudy a mědi.