skip to main content

Delší než fotbalové hřiště. Luxusní gigajachta za stovky milionů se vyrovná bitevní lodi

Pozor, nová superjachta na obzoru. Přitom jen za loňský rok jich do vod vplulo hned několik. Za všechny jmenujme aspoň 120metrovou loď Tis z dílny ateliéru Winch Design, 135 metrů dlouhou Flying Fox z loděnic Lürssen nebo tři 105 metrů dlouhé „gigajachty“ z loděnic Benetti.

Sto deset metrů dlouhý Project Centauro se od výše zmíněných odlišuje zaprvé tím, že jde zatím jen o koncept. Ale vzhledem k tomu, že ve virtuálním světě počítačového modelování je možné prakticky cokoliv, měl by být Project Centauro jiný už z principu (samotné označení koncept nesou projekty, které přicházejí se zcela novými ideami).

Ale stavět jen na tom, že je loď jiná než ostatní, dnes nestačí.

Reklama

Stavbu superjachet na zakázku za stovky milionů dolarů, které poptávají nejnáročnější klienti z celého světa, zvládne jen hrstka vybraných a uznávaných designérů a loďařů, kteří mají dostatek invence, inženýrských znalostí a umu, aby vytvořili loď delší než fotbalové hřiště a technicky tak dokonalou, že se vyrovná špičkovým bitevním lodím. Někdy se ale v téhle branži může blýsknout i relativní nováček, a to proto, že přijde s neotřelými nápady.

Reklama

Možná právě proto mě zaujal koncept superjachty Project Centauro designovaný italským studiem Officina Armare. Za touhle firmou stojí Armagan Cakir, který ji založil v roce 2017 poté, co v Itálii absolvoval studia designu. Od začátku ji profiloval jako poskytovatele řešení pro majitele i stavitele lodí. Project Centauro je jen jedním z několika zajímavých konceptů, s nimiž studio v poslední době přišlo.

Podle podrobnějších informací má superluxusní loď ambice poskytnout dostatek pohodlí až dvanácti lidem. Ve výbavě nemusí mít jen standardní helikoptéru, na přední palubě je totiž heliport, na němž by v klidu mohl přistát monstrózní konvertoplán AW609 (hybrid mezi letadlem a vrtulníkem), který je civilní obdobou mnohem většího armádního stroje V-22 Osprey. Na palubě samozřejmě najdete i kino a v přední palubě pak salonek s privátní terasou. 

Designéři se inspirovali moderními bitevníky a do boků lodi začlenili garáže schopné pojmout nejen nejrůznější čluny, skútry a další hračky pro dovádění na vodě, ale i opravdu velké věci v čele s ponorkou. Ve výbavě jachty jsou dále fitness centrum, masážní salon a wellness, ve kterém nechybějí sauna a turecký hammam. 

Jediné, co téhle lodi chybí, je majitel, který by byl dost odvážný na to, aby si ji nechal postavit. Ale třeba se brzy najde.

Anyone?

Reklama
Reklama