Říkají si BoysPlayNice a v české architektuře jsou pojem. Sami přitom žádné stavby nenavrhují. Tahle dvojice architekturu fotí. A tady je její pohled na to nejzajímavější, co u nás v poslední době vzniklo.

JEDNA VĚC se Jakubu Skokanovi a Martinu Tůmovi alias BoysPlayNice upřít nedá. Na jejich fotkách domy i interiéry ožívají, vzbuzují pocity, které sami na místě prožili. Nechybí ani vtip nebo tajemno. Fotí díla nejlepších českých a slovenských architektů. Jména jako Aleš Lapka, Vít Máslo a další patří ke stálým zákazníkům téhle fotografické dvojice, které se daří dostávat české stavby i do prestižních zahraničních médií.

Publikuje třeba na celosvětově sledovaném webu Dezeen, v kanadském Azure Magazine, německém Detailu, její fotografie se dostala i na titulní stranu odborného časopisu Mark.

BoysPlayNice

Své studio Skokan s Tůmou založili před 11 lety při studiích reklamní fotografie ve Zlíně. Při spolupráci s agenturami jim ale chyběla svoboda pro kreativitu. Proto se před čtyřmi lety rozhodli zaměřit na architekturu a oslovili nejlepší architektonické kanceláře u nás.

„Dobré fotografie vznikají, pokud fotíte dobré věci,“ říká Tůma. I když začátky nebyly jednoduché, povedlo se jim svou prací a neokoukaným pohledem na stavby prosadit. Za své fotografie architektury získali BoysPlayNice ocenění Czech Grand Design. Ročně fotí kolem 150 staveb a mají díky tomu skvělý přehled o zajímavých projektech. Pojďte s námi navštívit desítku staveb, které BoysPlayNice nafotili a sami i popsali dojem, jaký na ně udělaly.

Vinařství Obelisk

MÍSTO: Valtice, jižní Morava
AUTOR: AiD team

Víno, slunce, architektura a nic víc. Nic víc k životu nepotřebujete. Tady jde o další skvěle zpracovaný projekt mladého vinařství. Přijeli jsme na focení a začalo pršet, poprvé po třech týdnech. Vybrali jsme si tedy profil vín Obelisku a týden jsme se chuťově inspirovali. Po týdnu jsme se vrátili na místo. Přišlo slunce i vítr, mraky. Interiér byl epesní a velkolepý, stavba dávala prostor okolnímu bohatství. Obelisk je místo hodné návštěvy i obdivu.

Pivovar Trautenberk

MÍSTO: Malá Dolní Úpa
AUTOR: Petr Kolář, Aleš Lapka, ADR

Míst, jako je Malá Dolní Úpa, u nás moc není. Přijeli jsme na konci března, byli tu lyžaři, turisti, ale přitom klid. Pivovar je místo, kam jsme se od focení již dvakrát vrátili. Dobrý servis a skvělá architektura, která ctí místní hodnoty. Není invazivní, s pokorou nabízí to nejlepší, co lze v okolí nabídnout. Teplo, jídlo, pití! A klid. Trautenberk je prostředím, které respektuje vaše zážitky z okolí. Milujeme všední luxus. V Trautenberku se zhmotňuje v architektuře i v servisu. ADR a Aleš Lapka odvedli skvělou práci, kterou si mohou vychutnat všichni.

Lesní vila

MÍSTO: Stará Boleslav
AUTOR: Mjölk architekti

Z fotek, které jsme před naší cestou sem dostali, jsme nevěděli, jestli je to rekonstrukce, nebo novostavba. Je to jednoduše geniální, stejně jako architekti, kteří dům dělali. Vše je vyřčeno v půdorysu a v lince propojující jednotlivé obytné „buňky“. Je to nové, nebo se to již stalo? Je to všudypřítomný flashback ve formování architektury, která slouží k bydlení. Rodinné domy od Mjölku jsou pojem. Pořád se ptáme, jak těžké musí být hledat formu, která je esteticky i funkčně stoprocentní a přitom uspokojí i investora a jeho rodinu. Je to psychologická hra první ligy.

Respekt architektovi i investorovi. Nejlepší na tom všem je, že mjölkáči si pořád s sebou nesou svou obrovskou dávku energie a humoru! Fotky vznikly před Vánocemi, kupujeme mrtvého kapra a věšíme jej na silony za průhled v obýváku, jako vánoční stromek nám slouží uschlá haluz ze stromu na zahradě. Vánoční atmosféru vytvářejí kluci z Mjölku sněžením z polštářů. Obývákovou stěnu stylujeme z věcí nalezených v okolním lesíku.

The Distillery

MÍSTO: Brno
AUTOR: Kogaa

Skvělý počin rekonstrukce, konverze, slow developmentu, coworku i sociálního reaktoru. Distillerka je jeden z mála projektů, které jsme fotografovali, aniž bychom odnášeli nábytek švédského řetězce. Ten prostor je tak dobrý, že unese cokoli. Je to organická struktura postavená k individuálnímu užití každým z nájemníků.

Kogaa jsou mladí architekti a designéři, kteří přesahují a posouvají hranice svého oboru. Reagují na aktuální dění a myšlení. Jejich práce se pohybuje v širším kontextu, který výrazně přesahuje architekturu a design. Distillerka je ideální místo k práci, k setkávání i letmé návštěvě.

Usedlost v jižních Čechách

MÍSTO: Jižní Čechy
AUTOR: Lenka Míková

Neznámá obec v jižních Čechách, podzim, ranní mlhy, dva domy, srnky a stromy. Přijíždíme na místo a padá nám čelist. Dva úžasné domy. Rekonstrukce, která oprášila to, co bylo kdysi dobré, a zkombinovala s tím, co je dobré nyní. Skvělá a talentovaná architektka a výborný pan hostitel, který bravurně ovládá ohniště vyrobené z kusu kamene vykopaného nedaleko chalupy.

Fotografujeme a možná trochu úmyslně nestíháme. Musíme zde přespat i druhou noc. Bylo to krásné. Vždy, když se začne blížit podzim, vzpomínáme na to!

Kotelna

MÍSTO: Libčice nad Vltavou
AUTOR: Atelier Hoffman

Libčice byly náš dlouhodobý projekt. Fotili jsme průběh rekonstrukce i finální stav. Z hromad sutin jsme vyhrabávali „vykopávky“ v podobě pružin, rozbitých drátoskel, strusek. Fotili jsme je ve studiu, fotili jsme také podzemí objektu v průběhu rekonstrukce.

Chtěli jsme vytvořit vizuální paralelu k práci Patrika Hofmana a jeho studia. Libčice mají spoustu vrstev, v jedné se však vše spojuje. Je to dokonalá konverze starého v nové. Je to šperk české architektury a velký příklad pro spoustu architektů i investorů. Ve vizuální rovině jsme chtěli stát na podobném místě. Snad se to alespoň trochu povedlo.

Sportovní hala

MÍSTO: Dolní Břežany
AUTOR: Sporadical

Ufo. Zleva ufo, zprava ufo, zepředu i zezadu. Uvnitř spousta čar, ve kterých je obtížné se vyznat. Co dodat? Perfektní realizace, kterou je strašně těžké fotit. Když přijdete a vidíte ji, řeknete si WOW! Když ji fotíte, je strašně obtížné přiblížit se reálnému dojmu. Schováváme se za stromy, za dráty vysokého napětí, pracujeme s neostrostí, typologií, barevností. Neustále konzultujeme navzájem záběry a ladíme cestu k výsledku. Až dvoudenní, urputný sběr snad všech možných situací kolem dokáže objevit její pravou tvář. Sportovní hala od Sporadicalu pro nás zůstane zastaveným americkým filmem z oblasti 51. Sporadical odvedl tak dobrou práci, že se skoro nedá fotit.

Dům v Čeladné

MÍSTO: Čeladná
AUTOR: CMC Architects, Vít Máslo, David R. Chisholm

Ostrov bohatství uprostřed navždy svérázného a krásného kraje. S otevřenou pusou jsme při focení koukali na 25metrový bazén i na rozlehlost pozemku uprostřed golfového hřiště. Počasí bylo ocelové a s tehdejší dodávkou Nissan a ošoupanými batohy jsme tady nezapadli. Ale upřímně, králičí stehno v Miuře bylo horší, než dělá moje babička, a golfový trávník je pořád jen trávník. Práce architekta na domě v Čeladné je přísná, ale krásná. Vít Máslo je skvělý člověk, který dokáže preciznost uvést v život. Sázka na pošmourné počasí se vyplatila. Fotky jsou studené, ale krásné. Nejsou pro každého, stejně jako dům v Čeladné.

Kostel sv. Václava

MÍSTO: Sazovice, Zlínský kraj
AUTOR: Ateliér Štěpán, Marek Jan Štěpán

Zjevení. Odvážná a dobrá architektura, vinutá betonová stavba. Azimut mezi menzou a oknem presbytáře míří ke svatováclavské kapli v Praze. Vpravo od štíhlého okna, za betonovou stěnou, na dvorku v sousedství stojí traktor. Z amplionů zní vesnicí výkup kožek. V interiérech je křížová cesta od Vladimíra Kokolii, druhé zjevení. Přijíždíme na lokaci, čeká na nás Marek Štěpán, třetí zjevení. Klidný a moudrý člověk, který dělá s pokorou svou práci. Pobíháme kolem a začíná pršet, dlouho diskutujeme, jestli se to k věci hodí, nebo ne. Nakonec odjíždíme, ale nedá nám to, dohadujeme se, zda se nemáme vrátit. Focení vyžadovalo pokoru, uklidnili jsme se a vrátili se za několik dní.

Chata u rybníka

MÍSTO: Vysočina
AUTOR: A111, Jiří Weinzettl

Malá architektura s velkým přesahem. Skvělé a šílené místo zároveň. Kolem chaty se rozléhá křik bažantů z nedaleké bažantnice. Vládne tu však klid a mír, v rybníce se povalují kapři, kolem ovce žerou trávu.

Výhledy z chaty míří do rybníka, do kraje. Vše je jednoduché, neokázalé, funkční a na svém místě. Přitom je to odvážné, přísné a tvrdě fascinující. Chtěli bychom mít takovou chatu!

Celý článek vyšel ve speciálním vydání Forbes Life na podzim 2018.

Forbes Life podzim 2018
Vydání Forbesu Forbes Life podzim 2018