Určitě znáte ten pocit úzkosti… když vás opustí přítel, když jste nedostali zasloužený bonus v práci, když jste nemocní nebo když nevidíte světlo na konci tunelu. To je přesně ta doba, kdy potřebujete nakopnout. Jak? Zkuste povzbuzující hudbu podle výběru holandského neurovědce Dr. Jacoba Jolija, který zveřejnil magazín Inc.

Tedy jen v případě, že nechcete upadnout do ještě větší deprese a pustit si něco melancholického.

„Jako vědec jsem musel přijít na to, jaké tóny v hudbě jsou povzbuzující. Dal jsem dohromady několik lyrických elementů a hledal jsem, ve kterých písních se objevují nejvíce,“ vysvětluje Jolija na svých stránkách, kde zveřejnil tzv. Feel Good Formula.

Ten vzoreček vypadá pro představu takto: míra povzbuzení = 60 + (0,00165 * tempo – 120)^2 + (4,376 * Dur) + 0,78 * počet akordů – (Dur * počet akordů)

Pokud vám tohle nic neříká a nechcete dohledávat, co ta rovnice znamená, přejděte rovnou na seznam těch nejpozitivnějších písniček, které z tohoto měření vzešly.

Tady jsou:

  1. „Don’t Stop Me Now“ od Queen

Plní života, jinak se při poslechu této písně cítit nemůžete. Je vám dobře, protože najednou prožíváte příjemné chvíle, kdy vás nic nemůže zastavit. Máte totiž nastartovanou raketu přímo na Mars. Tak tedy vzhůru do nebes.

2. „Dancing Queen“ od ABBA

Zvláštní. Je vůbec možné, aby byl tento „song“  povzbuzující? Asi ano, minimálně je o tancování, které by vás nakopnout mělo.

3. „Good Vibrations“ od Beach Boys

Žádná jiná hudba se do tohoto výběru nehodí víc než právě Good Vibration – pozitivní vibrace. Cítit se dobře a mít správnou energii. Proto se taky stala hymnou hipíků.

4. „Uptown Girl“ od Billyho Joela

Slyšeli jste někdy Joela naživo? Jestli ano, pak pravděpodobně víte, jak těžké je udržet se na židli a nezačít tancovat. Tohle je opravdové povzbuzení. Tuto píseň napsal pro svoji ženu Christie Brinkley. Jejich manželství totiž bylo jako na houpačce – up and down.

5. „Eye of the Tiger“ od Survivor

Existuje nějaká sportovní hala, kde by tohle nehráli na úvod zápasu? Spíš vzrušení než povzbuzení, co říkáte? Nicméně je to spíš píseň o přežití, napětí ze souboje, ve kterém pořád můžete prohrát.

6. „I’m a Believer“ od Monkees

V tom jsem uviděl její tvář a už jsem nechtěl nic jiného. Tuto píseň si určitě zahrajte ještě předtím, než půjdete na první rande. Půjdete na ně natěšeni a bez jakýchkoliv obav. Snad.

7. „Girls Just Wanna Have Fun“ od Cyndi Lauper

Ano, nebo ne? Trochu oldies rytmus, uznáváme.  Ale trocha sentimentu neuškodí. Naopak!

8. „Livin’ on a Prayer“ od Bon Joviho

Tuhle píseň si určitě notuje spousta byznysmenů jdoucích na schůzku. Pracovali v doku, otročili, byli na cestě dolů. Ale počkat! Co kdyby… Je jedno, jestli vyhrajete, nebo prohrajete. Žádný strach. Jste už na poloviční cestě k úspěchu – tak byste s tím měli něco dělat.

9. „I Will Survive“ od Glorie Gaynor

A přežijete to! Kupodivu jsou všechny tyto písně spíš o přežití než o úspěchu. Ten má totiž logicky následovat po tom, co spadnete na dno. Když se zaposloucháte, možná se postavíte na nohy. A v případě, že si uděláte věci po svém, pak se budete znova cítit dobře.

10. „Walking on Sunshine“ od Katriny a Waves

Všichni se chceme procházet ve slunečních paprscích. Měli bychom vám ale připomenout, že tohle je píseň o ženě, která čeká na dopis od milého. Vypadá to, že čím větší očekávání, tím více povzbuzení. Povzbuzení je jako hra na automatech. A přesně na to byste měli ve svých temných dnech myslet.