Tohle je dream team těch nejlepších, s nejúspěšnějším fotbalovým trenérem všech dob v zádech. Ukážeme vám jeho šatnu. Od nejlepších podnikatelů světa a trenéra Alexe Fergusona se dozvíte, jak úspěšně rozjet byznys, jakých chyb se na začátku vyvarovat a jak nastavit svoje podnikání, aby přežilo první měsíce. Jejich zkušenosti a rady jsme pro vás nasbírali na jejich každoročním setkání v Monte Carlu, které pořádá poradenská firma EY, když se volí světový podnikatel roku.

Malé shrnutí do začátku. Pokud to s byznysem myslíte opravdu vážně, připravte se za A) na riziko, za B) na tvrdou práci a za C) na to, že budete dělat chyby. „Ty jsou normální a dělá je každý, ale nikdy to nevzdávejte. Pak uspějete,“ říká muž s příhodným jménem Patrick Joy, jenž je letošním podnikatelem roku Irska. Jeho obor přitom moc sexy není, vyrábí tanky na chemikálie Suretank, a než se k úspěšnému byznysu propracoval, dvě jeho první firmy padly. „Nikdy jsem ale o sobě nezapochyboval,“ dodává.

Tak to ostatně vidí i bývalý trenér fotbalového Manchesteru United Alex Ferguson, který letos v Monaku podnikatelům vyprávěl svůj příběh a recept na úspěch. „Poučte se ze svých chyb, ale zbytečně se jimi nemučte. Je třeba jít dál,“ rozloučil se s publikem svým typicky skotským přízvukem v opeře místního kasina.

Co potřebujete k vlastnímu podnikání ještě? Výdrž a zakódovanou jistotu, že neexistuje překážka, kterou byste nepřekonali. To aspoň říkají čeští finalisté soutěže EY Podnikatel roku Jiří Hlavatý z Juty a Tomáš Březina z Bestu, který národní kolo vyhrál před sedmi lety. „Je to jako ve sportu. Talent váží deset procent, zbytek je výdrž, vůle a dřina. A ještě jedna důležitá věc: to, co dělám, mám opravdu rád. Můžete to říci také?“ ptá se Hlavatý, který Fergusonovi hned povyprávěl o svých umělých fotbalových trávnících, které Juta vyrábí. Letos nevyhrál a králem podnikatelů se stal indický bankéř Uday Kotak. Přečtěte si rady vítěze a další tipy od těch nejpovolanějších.

 

Podnikatel2

 • Alexander V. Galitsky, Rusko: Soustřeďte se na bláznivé nápady

Dělejte co nejvíce chyb, abyste se měli z čeho poučit, soustřeďte se na bláznivé nápady, o nichž se jiným ani nezdálo, a dejte si tak vysoké cíle, že i když z nich dosáhnete jen třetiny, budete na sebe moci být pyšní.

Alexander V. Galitsky je EY Podnikatel roku Ruska. Je managing partner skupiny investující do IT firem Almaz Capital Partners.


Podnikatel2

 • Maximilian Riedel, Rakousko: Rozmyslete si, od koho si půjčíte peníze

Inspirujte se u jiných. Nemyslím, abyste jim ukradli jejich nápady, ale není přece nutné vymýšlet všechno znovu. Dobře si rozmyslete, koho si vyberete za partnera či kdo vám na rozjezd půjčí peníze. Můžete mít skvělý nápad, ale pak se ukáže, že vašeho společníka zajímá jen návratnost investovaných peněz. A riskujte. Bez toho to nepůjde. Můj děda vyskočil na italsko-německé hranici z vlaku, který ho po druhé světové válce odvážel do sibiřského gulagu. Vsadil vše, včetně života. Nakonec došel do Innsbrucku, kde mu pomohla rodina Swarovských, s níž jsme byli sousedé už v Čechách.

Maximilian Riedel je EY Podnikatel roku Rakouska. Je prezident a výkonný šéf rodinného výrobce luxusních sklenic na víno Riedel Tiroler Glashütte.


Podnikatel2

  • Uday Kotak, Indie: Neutopte se v kreativitě 

Koncentrujte se na podstatu a obsah, ne na formu. Musíte věřit v to, že vámi vytvořený systém má nějakou hodnotu a smysl, nejde jen o zisk. Pochopte důležitost standardních procesů, protože jen v kreativitě se snadno utopíte. Indové jsou velmi kreativní lidé a hodně dáme na instinkty, ale spolupráce se zahraničními firmami mě naučila, že neexistuje žádná náhrada skutečně dobře vytvořeného systému. A že je nutná také rozvážnost.

Uday Kotak je EY Světový podnikatel roku 2014, EY Podnikatel roku Indie. Je šéfem a čtyřicetiprocentním majitelem největší soukromé banky v Indii Kotak Mahindra Bank.


Podnikatel2

  • Tomáš Březina, Česko: Bez talentu neuspějete

Před začátkem kariéry si musíte sednout před zrcadlo a nemilosrdně sami sobě přiznat, jestli pro tento způsob života máte talent. Vytvořit a vést firmu je skutečně způsob života, není to práce či zaměstnání. Bez talentu a osobnostních vlastností to dlouhodobě nelze zvládnout. Musíte mít cíle (produkty), vize a víru, že to dokážete. Musíte mít sebevědomí, ale také pokoru k lidem a prostředí. Musíte mít trvale nápady a zakódovanou jistotu, že neexistuje překážka, kterou nedokážete vyřešit, navíc lépe a rychleji než konkurence. Musíte neustále přemýšlet a studovat. Musíte akceptovat, že blíž či dál je člověk, který vás má dokonale přečteného a má touhu vás překonat. Zastavíte-li se, povede se mu to. A nejhorší nakonec: Vše musíte zvládat s nehraným úsměvem, nikoliv s antidepresivy. Peníze pro vás ani vteřinu nesmějí být cílem, pouze měřítkem. A musíte mít výsledky. Na umělecký dojem se nehraje, jde jen a jen o výsledky.

Tomáš Březina, EY Podnikatel roku ČR 2007. Je majitelem firmy Best, která vyrábí betonové dlažby.


Podnikatel2

  • Andreas Kaufmann, Německo: Obcházejte zdi, které stojí na cestě k cíli

V byznysu je situace pokaždé jiná, takže je těžké dát jasnou odpověď. Ale pokud máte jasný cíl a mezi ním a vámi je zeď, tak ji prostě obejděte. Tím chci říct, že se musíte naučit přizpůsobovat svou cestu svému cíli. Nikdy ho ale nesmíte ztratit z očí. Podnikatelé si občas myslí, že vědí všechno – ale to je také zeď. Jejich vnitřní zeď. Takže se adaptujte, učte se a smiřte se s tím, že občas musíte udělat něco malinko jinak, než jste zamýšleli, a že se to možná jiným lidem nebude líbit. Nebojte se rozhodování a z něj plynoucích chyb.

Andreas Kaufmann je EY Podnikatel roku Německa. Je předseda představenstva a spolumajitel výrobce fotoaparátů Leica Camera.


Podnikatel2

  • Boon Keat Ngau, Malajsie: Když se něco nepovede, nevadí 

Jestli chcete být úspěšní, spočítejte si riziko a jděte do toho. Udělala to i moje máma, když v roce 1959 utíkala na rybářské bárce z Číny do Malajsie. Dokázala to a hlavně díky ní jsem mohl v roce 1984 založit svou firmu. Žádný risk, žádná výhra. Takže se v byznysu nikdy nevzdávejte, i když se něco nepovede. A až dorostete velikosti kolem 100 milionů dolarů, jděte na burzu. To vás naučí spoustu nových věcí. Naučíte se větší transparentnosti a tím zase získáte větší důvěru zákazníků. Je lepší vlastnit 20 procent ve firmě, která má hodnotu 2,4 miliardy dolarů, než 100 procent ve stomilionové společnosti.

Boon Keat Ngau je EY Podnikatel roku Malajsie. Je zakladatel, výkonný šéf a spolumajitel firmy Dialog dodávající technologie pro ropný průmysl.


Podnikatel2

  • Vladimír Šrámek, Slovensko: Buďte trpěliví 

Mám tři základní rady, které vycházejí z mé povahy a zkušeností. Zaprvé: buď korektní. Zadruhé: když chceš něco dělat, musíš to poznat do hloubky a v celých souvislostech. A zatřetí: buď trpělivý. Když překonáš první neúspěchy a prohry a ukážeš, že svůj byznys myslíš vážně, okolí si tě nakonec všimne. A začne tě respektovat.

Vladimír Šrámek je EY Podnikatel roku Slovenska. Je výkonný ředitel a spolumajitel jednoho z největších slovenských výrobců nábytku Decodom.


Podnikatel2

  • Manuel Alfredo de Mello, Portugalsko: V byznysu se nikdy nevzdávejte 

Nejdůležitější rada zní: Nikdy to nevzdávej. Každý den se musíte v podnikání potýkat s jinými výzvami a nemůžete vypadnout a vzít si třeba měsíc dovolenou. Nepamatuji si, že by můj táta měl někdy volno (jeho otec ovládal skupinu CUF, která před znárodněním v roce 1974 vytvářela pět procent portugalského HDP, pozn. red.). Máte stoprocentní zodpovědnost za firmu, za zaměstnance a musíte svou práci milovat, jinak to nejde. Mně to trvalo 30 let, než jsem to pochopil.

Manuel Alfredo de Mello je EY Podnikatel roku Portugalska. Je výkonný ředitel a spolumajitel druhého největšího producenta olivového oleje na světě Nutrinveste.


Podnikatel2

  • Patrick Joy, Irsko: Učte se z chyb

Věřte v sebe. Věřte ve své schopnosti, učte se ze svých chyb, ty jsou normální a dělá je každý, ale nikdy to nevzdávejte. Pak uspějete. Možná to zní divně, ale já jsem o sobě nikdy nezapochyboval.

Patrick Joy je EY Podnikatel roku Irska, je výkonný ředitel a spolumajitel výrobce přepravních tanků na chemikálie Suretank.


Podnikatel2

  • Jiří Hlavatý, Česko: K úspěchu vede výdrž, vůle a dřina

Pokud chcete být manažerské eso, musíte si věřit a nenechávat věci náhodě. Úspěch podnikání je jako úspěch ve sportu. Talent váží deset procent. Devadesát procent dělá výdrž, vůle a dřina. Nezapomeňte na zaměstnance, starejte se o ně jako o svůj majetek. Milujte svoji konkurenci, je motorem vašeho vývoje, rozvoje a růstu. Zkuste sport, mě naučil píli a tvrdé práci, díky němu jsem pochopil, že není nic zadarmo. Existuje jen jeden bonus a tím je dobré jméno – a ještě lepší je, když vám zůstane po celý život. To, co dělám, mám rád. Můžete to také říci?

Jiří Hlavatý, EY Podnikatel roku ČR, je majitel firmy Juta, která vyrábí fólie, pytle či umělé trávníky.


Podnikatel2

  • Alex Ferguson: Buďte konzistentní 

To považuji osobně za svůj největší životní úspěch. Když chcete dobře řídit lidi, musíte je dobře poznat. A pak jim dejte pocítit, že jsou součástí týmu. Poučte se ze svých chyb, ale zbytečně se jimi nemučte. Je třeba jít dál. Když stárnete, přestaňte chodit v sobotu večer na party. Energie je vzácnější než ve 20 a musíte s ní lépe hospodařit.

Sir Alex Ferguson, bývalý trenér Manchester United.