skip to main content

Posvícení, dostihy, streetfood. Deset tipů Forbesu, jak si užít poslední letní víkend

Máme nejspíš poslední letošní šanci užít si letní víkend. A to, že už je vlastně podzim, nehraje roli. Možná až pětadvacet stupňů a slunce na obzoru do sedmi večer na to dá na chvíli ještě zapomenout. Dali jsme dohromady pár tipů, co si ještě rychle užít.

Na zmrzlinu

Není nic otřepanějšího, ale zároveň nic víc letního. V Praze je jistotou Angelato, Zmrzlinář nebo Puro Gelato. Kdo si chce udělat výlet třeba do Lánské obory, měl by si naplánovat zastávku v nedaleké Kačici ve zrmzlinárně 2AD. A třeba v Brně, Břeclavi, Znojmě nebo Náměšti nad Oslavou hledejte podniky nabízející řemeslnou zmrzlinu Ještě Jednu

Na posvícení

Letní sezonu uzavře v sobotu i Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova v Českém ráji. A už tradičně zve na Svatováclavské posvícení. Kromě nejrůznějších divadelních představení čekají na návštěvníky i ukázky života na vesnici. Dozví se třeba, jak se zpracovával, lámal a drhl len a konopí nebo ovčí rouno. Těšit se mohou i na ukázku strojení do pojizerského kroje.

Reklama

Program, který začne v devět hodin a skončí v pět odpoledne, doplní řemeslnický trh a posvícenské občerstvení. A komu to bude málo, může se projít podél řeky Jizery třeba až na Malou Skálu – pěšky i na půjčené koloběžce.

Na dostihy

V sobotu v Praze ve Velké Chuchli startuje nejbohatší rovinový mítink střední Evropy, jeden z vrcholů domácí dostihové sezony – Evropský pohár žokejů. Na programu bude celkem devět dostihů. Začíná se v půl jedné a poslední dostih startuje pět minut před půl šestou. Vstup vás vyjde na 280 korun, děti platí stokorunu.

Na vodu

Podzimní romantiku lze zažít nejen v Paříži, ale třeba i na Máchově jezeře v Doksech na Českolipsku. Stačí nastoupit na výletní loď a nechat se vézt. Během plavby odhalíte zátoky i pláže nebo vily ve Starých Splavech a přehlédnout nemůžete ani hrad Bezděz. Hladinu Máchova jezera běžně brázdí čtyři lodě, z nichž každá nese jméno hrdinů Máchova Máje. Teď už vás ale proveze jen Hynek. Vyplouvá o víkendu z přístaviště v Doksech v jednu a půl třetí.

Na kolo (z kopce)

Ne, nebudete muset šlapat do kopce. V Trailparku Klínovec se nahoru povezete lanovkou. Na kole to vede jen z kopce, a to po některém ze čtyř trailů různých obtížností. Ten nejlehčí i pro začátečníky má přes deset kilometrů, ten nejtěžší pro profíky je o čtyři kilometry kratší. Na místě vám půjčí kolo, koloběžku, helmu i chrániče. Jezdí se od devíti do pěti.

Reklama

Na drink s výhledem

Poslední dva víkendové večery, kdy na terase s výhledem na Prahu nebudete klepat kosu. Skvělý výhled na pražský hrad budete mít z Glass baru na vrcholu Tančícího domu. Jinou perspektivu nabídne střecha paláce Lucerna. Otevřeno má od čtyř do deseti. A jestli chcete mít jistotu, že výš už nikdo nesedí, běžte na terasu Aureole

Na víno do vinařství

Zakončete léto dobrou muzikou a vynikajícím vínem. Zajeďte se podívat do Vinařství Johann W v Třebívlicích velkého patriota a miliardáře Jana Dienstla, v němž se v této době nejen lisují hrozny, ale o víkendu tady proběhne i zakončení hudebního léta.

Na víno na Hrad

Sklenice vína, nejstarší pražský vinohrad, pražský hrad a ochutnávky mnoha moravských a českých vín. Co víc si přát. Jen jen potřeba vyrazit na Svatováclavské vinobraní na Pražském vinohradě. Brány vinobraní se otvírají v sobotu a v neděli od dvanácti hodin. Nejkratší cesta vede od stanice Malostranská, odkud je to na vinici jen pár minut.

Na pivo

Slunný podzim je v Mníšku pod Brdy nejkrásnějším obdobím. A ještě hezčím ho v sobotu v prostoru před zámkem udělají slavnosti piva. Na přehlídce malých pivovarů nesmí chybět exkluzivní pivo z nedalekého Kytína, ale favorita si každý může vybrat podle chuti.

Na streetfood ke Kozákovi

Nebo vyražte do Veselé do Kiosku U Kozáka, který je mezi Bakovem a Mnichovým Hradištěm. Žádné instagramové útulno tu ani podle Lukáše Hejlíka nečekejte, ale zase tu dostanete streetfood, který vás pošle do nebe. Vyzkoušejte třeba kuřecí popcorn, quesadillu, hranolky zasypané čedarem, nebo něco z české kuchyně včetně tataráku a ryb. V sobotu je otevřeno od půl jedné, v neděli od dvanácti.

A jako bonus tip na první říjnový víkend:

Dny otevřených dveří v Křišťálovém údolí

Česko a sklo k sobě patří. Jak moc, můžete vidět na vlastní oči o víkendu 2. a 3. října, kdy budou v takzvaném Křišťálovém údolí na severu Čech  otevřené dveře ve více než čtyřiceti sklárnách, ateliérech, muzeích a školách. V kraji, kde se sklo a šperky vyrábějí už několik staletí, tak budete moci obdivovat i samotný proces výroby, který se mnohde příliš neliší od toho před sto lety. Kam přesně vyrazit, najdete na webu Křišťálového údolí.

Reklama
Reklama