skip to main content
Byznys

Deset tipů, kam se letos nejvíc vyplatí investovat. Od nejlepších z branže

Na akciových trzích bylo loni pěkně živo. Většina indexů zaznamenala ve druhé polovině roku raketový růst a dosáhla rekordních hranic v čele s S&P 500, který vzrostl o více než 29 procent. Co se výnosů týče, jde o nejlepší období minimálně od roku 2013.

S růstem cen akcií padly na Wall Street obavy z hrozící recese, o které se mluvilo hlavně začátkem roku. Americká ekonomika dál expanduje, sice mírně, ale stabilně, a to trhy uklidnilo. Stejně jako neklesající chuť lidí utrácet, nízká nezaměstnanost a pokračující oživení na trhu s nemovitostmi.

K tomu všemu lze připočíst pozitivní dopad aktuálně uzavřených mezinárodních smluv, především revidované Severoamerické dohody o volném obchodu, hlavně ale první části nové dohody s Čínou. Trhy zkrátka vstupují do nového roku s vírou v pokračující růst.

Obrátili jsme se na konzultantskou firmu Morningstar s prosbou, aby nám doporučila nejlepší manažery investičních fondů, kterým se dařilo nejen v loňském roce, ale jsou úspěšní dlouhodobě, ať už obchodují tři, pět, nebo deset let. Níže je seznam pěti z nich a pod jmény deset tipů, kam investovat v roce 2020.

Chris Retzler

Needham Small-Cap Growth Fund: směsice menších, ale hodnotných firem s velkým potenciálem

Návratnost investice v roce 2019: 53,5 %

Průměrný roční výnos za pět let: 14,7 %

II-VI Inc. (IIVI)

Firma II-VI ze Saxonburgu z Pensylvánie dodává do celého světa širokou škálu speciálních materiálů, které vynikají vysokou mírou funkčnosti a využití. Dodává je jak pro spotřební průmysl, tak například pro telekomunikace, letectví či obranu. Retzler si na ní považuje hlavně jejího „hvězdného managementu“. Za velké plus aktuálně považuje nedávnou akvizici výrobce optických vláken Finisar. Díky téhle integraci firma výrazně sníží náklady, což jí ve výsledku umožní akcelerovat dosavadní dvouciferný růst.

Navigator Holdings (NVGS)

Navigator Holdings je lodní dopravce, který obchoduje hlavně s tekutým propan-butanem (LPG). Loni jeho příjmy dosáhly 303 milionů dolarů, ale podle Retzlera má mnohem větší potenciál. „LPG je klíčovým zdrojem energie ve většině zemí dnešního světa. Poptávka po něm roste s každým nově vzniklým trhem v rozvíjejících se zemích,“ tvrdí Retzler. V uplynulých čtyřech letech firma hlavně investovala, uzavírala dohody s partnery a budovala infrastrukturu, což by se jí teď konečně mělo začít vracet. Těžištěm byznysu je námořní doprava, která je momentálně ve ztrátě, ale ta „není nijak problematická“, tvrdí Retzler.

Neal Rosenberg

Baron Growth Fund: menší americké firmy s velkým potenciálem

Návratnost investice v roce 2019: 40,7 %

Průměrný roční výnos za tři roky: 19,8 %

Vail Resorts (MTN)

Provozovatel jedněch z nejvyhlášenějších zimních a lyžařských středisek je rozdělený do několika separátních divizí – jedna se stará o samotné resorty, druhá o hotely a další ubytovací zařízení a třetí obecně o veškeré nemovitosti v majetku firmy. Vail Resorts zaznamenává stabilní růst v prodejích sezonních permanentek a své ovoce začíná konečně nést i akvizice Peak Resorts z loňského léta, s níž se síť zákazníků rozrostla o několik dalších milionů lidí. Rosenberg očekává další stabilní růst příjmů, které jen za loňský rok činily dvě miliardy dolarů.

CoStar Group (CSGP)

CoStar poskytuje analytické služby a online marketing pro makléře specializující se na komerční nemovitosti a velké činžovní domy či obytné komplexy. Její příjmy loni dosáhly výše 1,2 miliardy dolarů a podle Rosenberga letos vystřelí nahoru o plných 20 procent. Firma si totiž vede nadmíru dobře po obchodní stránce a neustále hledá nové příležitosti. Růst letos čeká i její divizi Apartments.com, která se specializuje na zprostředkovávání pronájmů (spojuje pronajímatele s nájemci). Z USA expanduje do Kanady a do západní Evropy.

Jeffrey James

Reklama

Driehaus Small-Cap Growth Fund: rychle rostoucí malé firmy

Návratnost investice v roce 2019: 40,4 %

Průměrný roční výnos od založení v roce 2017: 26 %

Everbridge (EVBG)

Cloudová softwarová firma spolupracuje jak s velkými korporacemi, tak s vládou a jejími úřady. Nabízí řešení pro situace, v nichž je ohrožena větší skupina lidí, ať už zaměstnanců, nebo obyvatel, které je potřeba rychle a účinně varovat. Její software varuje a spouští alarm v nejrůznějších situacích, počínaje přírodními katastrofami a konče útoky hackerů. Firma s příjmy 147 milionů dolarů se sice ještě nedostala z červených čísel, roste však raketovým tempem zhruba o 30 procent ročně.

MyoKardia (MYOK)

Specializací téhle firmy je boj s kardiovaskulárními chorobami, na které dnes ve světě umírá zdaleka nejvíc lidí. „Existující řešení se zabývají jen následky – léčí symptomy nebo snižují hladinu cholesterolu v krvi. MyoKardia se zaměřila na samotnou podstatu nemoci, na to, jestli už si její zárodky neneseme v krvi, což se dá zjistit genetickými testy,“ vysvětluje James. Firma je zatím stále ještě ve stadiu, v němž investuje a věnuje se hlavně výzkumu (nemá tedy žádné příjmy ani zisk), podle Jamese se to ale brzy změní. Každopádně cílí na trh, jehož potenciální hodnota se odhaduje na 3,5 miliardy dolarů.

Joe Dennison

Zavenbergen Growth Fund: větší a technologické firmy

Návratnost investice v roce 2019: 38,4 %

Průměrný roční výnos za tři roky: 24,3 %

Exact Sciences (EXAS)

Firma z Madisonu ve státě Wisconsin slaví velké úspěchy se svým klíčovým produktem Cologuard, který lidem umožňuje provést si doma screeningový test střev. Nemusejí pak absolvovat cestu na klasické vyšetření formou kolonoskopie. Příjmy firmy loni vystřelily o plných 80 procent nahoru, z větší části díky dohodě o partnerství s farmaceutickým gigantem Pfizer, jehož obchodní síť výrazně napomohla v oblasti marketingu i samotného prodeje. Letos firma plánuje přijít s vylepšenou verzí Cologuard 2.0 a současně prý chystá podobně revoluční diagnostický test jater.

Wayfair (W)

Lídr v online obchodě s nábytkem a vybavením domácnosti. Oblíbený je hlavně u nejmladších, kteří si zařizují svůj první vlastní domov. Podle Dennisona vykazuje firma meziroční růst kolem 20 procent, stále je však ještě ve stadiu, kdy se do ní hlavně investuje. Do černých čísel by se nicméně měla dostat brzy, prý nejpozději do pěti let. Investoři nejsou jen z USA, ale i ze západní Evropy, kde se Wayfair „prosazuje s toutéž strategií, s jakou uspěl doma“, shrnuje Dennison.

Stephen DeNichilo

Federated Kaufmann Large Cap Fund: větší firmy s potenciálem růstu

Návratnost investice v roce 2019: 37,7 %

Průměrný roční výnos za deset let: 14,9 %

Vulcan Materials (VMC)

Největší výrobce a dodavatel materiálů a agregátů pro stavby v USA generoval loni příjmy ve výši 4,8 miliardy dolarů. Podle DeNichila se právě teď stává zajímavým tipem pro investici, protože „zvýšil produkci a neslevuje ze svých cen“. Byznys skvěle šlape hlavně díky aktuálnímu boomu v oblasti budování a obnovy infrastruktury. Investice na úrovni států navíc podporuje federální vláda, takže se v nich bude pokračovat i v letošním roce.

Ingersoll-Rand (IR)

Firma, která byla založena už před 149 lety, je jedním z největších výrobců topných systémů, ventilací a klimatizací. Hned zkraje letošního roku přepustí svou divizi vyrábějící kompresory firmě Gardner Denver. Nechá si jen byznys, který jí nejvíc vynáší, tj. výrobu, instalaci a servis už zmiňovaných topných systémů, ventilací a klimatizací. Loňské příjmy firmy dosáhly 16 miliard dolarů.