skip to main content
Jak být lepší

Deset tisíc kroků denně po dobu 28 dní. Jdete do toho?

Září je ideální měsíc na plnění výzev. My pro vás tentokrát máme jednu cvičicí. Pochází z 

Reklama
Austrálie a její zadání je jednoduché: po dobu 28 dní choďte denně alespoň 10 tisíc kroků. V přepočtu byste měli každý den ujít něco mezi sedmi a osmi kilometry. 

Proč zrovna chůze? Je člověku přirozená, a pokud je jí dostatek, má dokonce na tělo lepší účinky než třeba cvičení v posilovně, shodují se odborníci. I proto mezi nejdéle žijícími národy najdeme ty, pro které je chůze neopomenutelnou součástí každodenního života. 

Reklama

Tam její výhody nekončí. Behaviorální psycholožka Marily Oppezzo v několika experimentech dokázala, že jsme kreativnější a schopnější generovat nové nápady, pokud při tom chodíme

Navíc se ukazuje, že se nám i díky krátkému cvičení, třeba právě chůzi, může zlepšit paměť. Přišli na to vědci z Kalifornské univerzity společně s kolegy z japonské univerzity Cukaba. Testovali studenty a zjistili, že ti, kteří před paměťovými testy 10 minut lehce cvičili, podávali daleko lepší výsledky než ti, již před nimi žádnou fyzickou aktivitu nevykonávali.

A to nejlepší? Nemusíte si na ni dělat čas, bohatě stačí, když změníte zajeté návyky. Tady je pár nápadů pro inspiraci:

  • Vystupte o stanici dříve a udělejte si cestu do práce o něco delší. Nebo do práce rovnou dojděte po svých. 
  • Nabídněte se, že dojdete kolegům pro oběd, a vyberte si takový podnik, který nemáte zrovna za rohem.
  • Až budete cítit, že už vám to v práci moc nejde, jděte na krátkou procházku – v kanceláři byste stejně nic neudělali, tak alespoň využijte tento čas pro plnění výzvy. Navíc se vám potom bude pracovat zaručeně lépe.
  • Naplánujte si pracovní schůzku jako procházku. Nejenže prokážete službu své paměti, ale také budete kreativnější.
  • Zajděte si nakoupit do vzdálenějšího obchodu.
  • Zaparkujte trochu dál od místa, kam se chcete dostat.
  • Naplánujte si mezi prací pravidelné chodicí přestávky. Měly by trvat alespoň dvě minuty a následovat by měly po každé odpracované hodině.
  • Na výlet se místo běžných dopravních prostředků dostaňte pěšky. 

Reklama
Reklama