Vláda ve středu 15. ledna projedná výsledky socioekonomické studie k připravované výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech. Podle studie bude nutné region připravit na téměř deset tisíc nových obyvatel, pro něž může chybět až tři tisíce bytů a také kapacity lékařů. Do budoucna by projekt měl zvýšit příjmy obcí a zaplnit dosud málo využívané školy.

ČEZ připravuje v Dukovanech stavbu dvou nových bloků. Vítězem tendru na stavbu se stala korejská společnost KHNP. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.

Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách čtyři sta miliard korun. Polostátní energetická společnost ČEZ nyní s Korejci jedná o smlouvě, kterou by měly strany podepsat do konce března 2025.

Některé výsledky studie představili zástupci vlády už loni v listopadu v Třebíči. „Jde o klíčový dokument, který nám dává jasnější obrázek, co bude dostavba bloků v Dukovanech znamenat a obnášet pro přilehlé obce. Na tuto studii musí navázat akční plán, který bude specifikovat jednotlivé kroky, které bude třeba udělat,“ řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.

Studii zpracovala firma KPMG. Zabývala se širším územím od Jihlavy po Brněnsko s výhledem do roku 2040, kdy by se měly stavět oba dukovanské bloky.

Zpracovatelé hodnotili například populační vývoj, zdravotnictví, bydlení, školství a zařízení pro volný čas, dopravu, záchranný systém i trh práce. Šetření se týkalo obyvatel včetně starostů, firem i institucí. Podle zpracovatelů bude mít projekt pro lokalitu rizika i příležitosti, pozitivní efekty se ovšem projeví zřejmě později.

Studie počítá například s tím, že za patnáct let po dokončení stavby by mohlo do místní ekonomiky plynout až 250 miliard korun, vzniknout by mohlo až tisíc nových firem. Profitovat by mohli především podniky v dopravě, stavebnictví, obchodu a službách. Zároveň však hrozí nedostatek pracovníků s technickým vzděláním a ve správních činnostech.

Daňové příjmy obcí by se mohly výhledově zvýšit díky přírůstku stálých obyvatel až o 1,5 miliardy korun. Kvůli dočasně ubytovaným ale mohou samosprávy půl miliardy tratit, protože na ně nedostanou peníze z rozpočtového určení daní.

Další očekávané důsledky jsou větší dopravní zatížení obcí nebo bezpečnostní rizika v lokalitách s vyšší koncentrací obyvatel. Pro dočasné ubytování bude v širším území zhruba 7500 lůžek, jen dvacet tři procent je ale v okolí elektrárny. Kapacita škol je v regionu naopak podle studie dostatečná, podobně jako kulturních a sportovních zařízení v obcích.