Pokud sbíráte hodinky (nebo plánujete začít), tady je pár novinek z nedávného veletrhu Salon International de la Haute Horlogerie v Ženevě, které stojí za to mít nejen na svém zápěstí, ale i v rodinném trezoru.

A. Lange & Söhne Datograph Perpetual Tourbillon

Po modelu Datograph Perpetual Tourbillon touží sběratelé už od prvního momentu, kdy ho němečká značka hodinek A. Lange & Söhne před třemi lety poprvé představila veřejnosti. A to ještě netušili, co je čeká v následujících letech.

Zatímco první model byl „pouze“ z platiny a měl černý ciferník, letos se náramkové hodinky pyšní krytem z bílého zlata a ciferníkem vyvedeným v jeho růžové variantě. Právě lososová barva ciferníku dělá z hodinek opravdový sběratelský kousek. A taky fakt, že jich bylo vyrobeno pouze 100 kusů.

Cena: 287 tisíc dolarů

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat

Švýcarská značka Vacheron Constantin se může pyšnit několika perfektními modely, pozornost na sebe ale letos strhl Traditionnelle Twin Beat s věčným kalendářem.

Jak už jméno hodinek napovídá, ciferník nabízí dvě setrvačky. První, vysokofrekvenční je pohání v běžném režimu, na druhou, s nízkou frekvencí lze přepnout pro případ, že byste chtěli hodinky na nějaký čas odložit. V chodu je v tom případě udržuje mechanický strojek, a to až neuvěřitelných 65 dní. Značka bude tento model vyrábět jen v omezeném množství, letos například vznikne jen pět kousků.

Cena: 199 tisíc dolarů

Audemars Piguet Model Code 11.59

Na veletrhu SIHH byla letos představena i úplně nová řada značky Audemars Piquet, na které švýcarští hodináři pracovali celých 10 let. O technické propracovanosti jednotlivých modelů v kolekci není pochyb a značka na jejich prodeje velmi sází, letos mají zaujmout 20 procent z jejího celkového výdělku.

Audemars Piguet je obecně zařazována mezi pět nejlepších značek na světě a od svého vzniku v roce 1875 má na svědomí mnoho ikonických modelů. Uvidíme, jak se jí povede s těmi novými.

Cena: 42 400 dolarů

Hermès Arceau L’Heure de la Lune 

Pokud jste děti Měsíce, jistě vás zaujme nový kousek od francouzské luxusní značky Hermès, který na ciferníku zobrazuje hned dvě fáze Měsíce. Vybírat si můžete ze dvou variant – s pozadím černého meteoritu nebo s tmavě modrou hvězdnou oblohou.

Ciferník zobrazuje dva menší ciferníky s rotujícími ručičkami, za kterými vystupuje Měsíc vyvedený z perleti. Celá jeho rotace trvá 59 dní, a když se budete dívat pozorně, na hodinkách zahlédnete i bájného Pegase. 

Cena: 25 500 dolarů

Montblanc Heritage GMT

Ti, kdo hodně cestují a funkce GMT (která nositeli umožňuje sledovat čas ve dvou časových pásmech najednou) je pro ně nepostradatelná, budou jistě nadšení z nového modelu značky Montblanc. Model, vzdávající hold stošedesátileté historii hodinářského domu, si můžete pořídit s bílým či stříbrným ciferníkem nebo v provedení z růžového zlata.

Cena: 3 tisíce dolarů

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Small Seconds

Hodinky značky Jaeger-LeCoultre se právem stávají vyhledávanými sběratelskými kousky. Vyjít vás ale mohou na statisíce i miliony korun. Pro tento rok značka vydala i „levnější“ kousek, který odkazuje na její slavné artdecové modely. Ciferník v odstínu burgundského vína skvěle ladí k pásku z italské kůže. Dokonalý módní doplněk. 

Cena: 7900 dolarů

Cartier Santos-Dumont

Jeden z nejzásadnějších modelů v historii náramkových hodinek je bezpochyby Santos-Dumont od značky Cartier, který v roce 1904 navrhl sám Louis Cartier pro svého přítele, brazilského leteckého průkopníka Alberta Santose-Dumonta.

Ten toužil po hodinkách, které by mohl nosit i v několika tisících metrech nad mořem. Víc než 100 let poté francouzská značka stále pracuje na jejich zlepšování a letos přišla s verzí z nerezové oceli, tentokrát poprvé s římskými číslicemi na ciferníku. 

Cena: 3650 dolarů

IWC Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar Spitfire

U létání a pilotů ještě chvíli zůstaneme. Švýcarská značka hodinek totiž letošní novinkou vzdává hold britskému legendárnímu bojovému letounu Spitfire. Nový model vyvedený v bronzovém krytu s olivově zeleným ciferníkem a hnědým páskem by jistě udělal radost nejednomu pilotovi RAF. A jen tak mimochodem, věčný kalendář nebude potřeba nastavovat až do roku 2100. 

Cena: 28 200 dolarů

Greubel Forsey Art Piece Edition Historique

Robert Greubel a Stephen Forsey, mechaničtí mistři stojící za značkou Greubel Forsey, vždy dělili čas do dvou světů – umění a vědy. Když se tyto světy prolnou v jeden, vznikne opravdový klenot.

Čas hodinky ukazují na několikaúrovňovém mechanickém ciferníku, do kterého je vryté i motto švýcarské společnosti. Vyrábět se budou v omezené edici 33 kusů a právě to z nich dělá výjimečný sběratelský kousek. 

Cena: zhruba 555 tisíc dolarů

Richard Mille Bonbon Collection

I když se švýcarský hodinkář Richard Mille proslavil svými hodinkami plnými testosteronu, pro letošní rok se rozhodl světu ukázat, že má i hravou tvář, a uvedl kolekci inspirovanou bonbony a dorty. V ní najdete 10 sladce bláznivých modelů, každý z nich bude k dostání jen ve 30 kouscích. A víte, co je na nich nejlepší? Vždycky se při pohledu na ně pousmějete, ale nikdy vám nezvýší cukr v krvi. 

Cena: 122 500 až 158 tisíc dolarů