Není žádným tajemstvím, že peníze mohou vnést do vztahů nemalé napětí. Lidé, kteří ve vztahu zažívají stres, dokonce potvrzují, že finance jsou mezi konfliktními faktory na prvním místě. Na druhou pozici hravě vytlačují jiný, rovněž často skloňovaný problém – otravné zvyky.
Potíže s rozpočtem mohou podle Institutu pro výzkum finanční rozvodovosti až za 22 % rozpadů všech vztahů. Pro ty z nás žijící v manželství to může vypadat jako děsivá prognóza. Váš vztah ale zdaleka nemusí skončit katastrofou, pokud se zaměříte na určité kroky, které podle expertů pomáhají vyhnout se podobným problémům.
1. Nepřivolávejte pohromu dobrovolně
„Největší chyba, kterou vidím dělat v podstatě všechny páry? Utratí neuvěřitelnou sumu za svatbu,“ říká odbornice na osobní finance Ann-Margaret Carrozza. Průměrná částka vydaná na americké svatební veselí dnes v přepočtu činí téměř 640 000 korun. Pokud žijete v některé z metropolitních oblastí, jako je třeba New York City, bývá to i třikrát tolik.
„Většina mladých, kteří začínají společný život, takovým obnosem pochopitelně nedisponuje, takže se dobrovolně zadluží jen kvůli tomuto konkrétnímu dni. Splácení takového břemene je pak bohužel na prvním místě i před splácením studentských a kreditních půjček, takže se mladí doslova topí v dluzích hned od samého začátku,“ varuje Carrozza.
Tím se samozřejmě nemyslí, že by se novomanželé měli vzdát všech svatebních radostí. Vřele se jim ovšem doporučuje střízlivě odhadnout své finanční možnosti a uspořádat raději menší obřad. Velkou oslavu si pak může pár vždycky schovat na páté nebo desáté výročí, kdy už zpravidla bývá mnohem lépe zajištěný.
2. Vytáhněte kostlivce ze skříně
Odborníci se shodují, že úplné odkrytí karet partnerovi v peněžních záležitostech by mělo být povinností, a to rozhodně ještě předtím, než řeknete ano. Bez ohledu na to, jak nepříjemná taková konfrontace může být. Na světlo byste měli vytáhnout nezaplacené dluhy, půjčky, zdroje příjmů, investice i všechny další finanční a majetkové poměry. (Pokud už jste svoji a tohle jste pořád ještě neudělali, teď je doopravdy ten čas).
To samé platí, jestliže vstupujete do manželství podruhé či potřetí a platíte alimenty na děti nebo se plánujete podílet na financování jejich budoucnosti. Rozhodně byste neměli opomenout ani stárnoucí rodiče a fakt, že možná také oni budou jednou potřebovat vaši finanční podporu.
Čtěte také: Štěstí si za peníze nekoupíte. Ale můžete si k němu pomoct
3. Snažte se pochopit, jak vnímá hodnotu peněz váš partner
„Většina názorových kolizí, ve kterých jde o peníze, o nich vlastně vůbec není. Jde spíš o střet temperamentů,“ prozrazuje Matt Bell, autor knihy Peníze a manželství.
„Rozdílné povahy jsou vždy potenciálním zdrojem konfliktu. Některého z partnerů může zdánlivě rozčilovat, že jeho/její polovička utrácí až příliš, ale ve skutečnosti je problém daleko hlubší. Může jít třeba o strach z neschopnosti zaplatit v budoucnu všechny účty,“ dodává Bell.
Podle Michelle Perry Higgins, vedoucí Kalifornských finančních poradců a autorky nejrůznějších knih o financích, je také velmi důležité pochopit, jak se na peníze dívá partner a k jakému zacházení s nimi byl veden v dětství.
„Byli rodiče spořiví, nebo spíš utráceli? Vycházeli s rodinným rozpočtem, nebo žili na dluh? Mluvilo se doma o penězích, nebo to bylo tabu? Čeho se váš protějšek v souvislosti s penězi nejvíc obává? Všechny tyto otázky hrají v manželství a zacházení s penězi v něm velmi důležitou roli,“ tvrdí Higgins.
A pokud si nevíte rady s tím, jak nastolit konverzaci na toto choulostivé téma, může vám posloužit některý z online kvízů zkoumajících finanční povahu člověka. Zkuste třeba Money Harmony. Vzájemné diskutování o výsledcích může nastartovat hlubší debatu s partnerem na téma, jak si představuje zacházení s penězi.
4. Táhněte za jeden provaz
Člověk míní, život mění, a tak se obvykle časem mění i naše priority a očekávání. Problém je, když si páry přestávají uvědomovat, jaké, proč a jestli vůbec mají společné hodnotové cíle.
„Osvědčená praxe je alespoň jednou za rok si spolu sednout a prodiskutovat plány, čeho chcete ve vztahu materiálně dosáhnout. Je v zásadě jedno, jestli to bude letní domek, splacení dluhů nebo navýšení úspor na důchod, ale měli byste v tom být zajedno,“ radí Carrozza. Takový postup je obzvlášť důležitý v manželstvích, ve kterých vydělává jen jeden. Ten bez příjmů se často cítí provinile, že do rozpočtu nepřispívá, a naopak chlebodárce může být rozčarovaný, když se s penězi nenakládá obezřetně.
Pomoci může i snaha partnera bez příjmů přispět do rodinné kasy alespoň symbolicky. Ať už prodejem věcí přes internet, pořádáním „blešáků“ na výprodej starých věcí nebo třeba vyplňováním online dotazníků. „Na množství peněz nezáleží, hlavní je, že se nově vydělávající partner začne cítit sebevědoměji,“ uzavírá Carrozza.
Držte se rozpočtu, nemějte tajnosti a vyhraďte si peníze na zábavu, doporučují odborníci na osobní finance.
5. Rozpočet není sprosté slovo
Neexistuje způsob, jak to říct lákavě: ale mít rodinný rozpočet je zkrátka nutnost. Jde o nejefektivnější způsob, jak udržet finance pod kontrolou. Přesto jej podle společnosti Gallup používá jen 32 % domácností.
Vedení rozpočtu sice může vypadat obtížně, ale přináší řadu výhod. V neposlední řadě umí zabránit dusnu doma, pokud některý, nebo dokonce ani jeden z partnerů neví, jak to bude s penězi. V poslední době navíc tento proces dokážou usnadnit moderní technologie a aplikace, které vám s vedením rozpočtu pomohou. Velmi oblíbený je třeba nástroj Mint, ale na internetu najdete i mnoho dalších.
6. Konec s tajnůstkářstvím
Držet chotě nebo choť v nevědomosti o vašich finančních operacích je sice možná pohodlné, ale představuje to také nejrychlejší cestu do pekel. Jen ve Spojených státech má odhadem více než šest milionů lidí (tedy asi 7 % populace) tajný účet nebo kreditní kartu a skoro 20 % všech Američanů někdy utratilo více než 500 dolarů, aniž by to partnerovi řekli.
„Následné provalení takových tajností přirozeně většinou odstartuje manželskou bouři,“ potvrzuje Michelle Perry Higgins. Jeden z deseti lidí pak dokonce uvádí, že podobný zatajený nákup nebo účet vedly až k rozvodu.
7. Dopřejte si navzájem „prostor pro sebe“
Referovat doma o všem, za co jste utratili peníze, může být na druhou stranu také omezující. Zvlášť pokud si musíte bránit něco, co manžel/ka neschvaluje.
Michelle Perry Higgins proto doporučuje zavést to, čemu říká „peníze pro zábavu“. „Jde o část vašeho příjmu, klidně i na zvláštním účtu, kterou můžete každý měsíc použít, jak uznáte za vhodné, a to jen pro sebe.“
I zde je ale zapotřebí mít na paměti, že jsou nutné limity, ve kterých se můžete pohybovat a v nichž neohrozíte rodinný rozpočet.
Čtěte také: Proč utrácíme peníze, které nemáme. A jak se tomu vyhnout
8. Vymyslete si systém
Když dojde na utrácení, je vždy dobré mít nějaká základní pravidla, která budou platit pro celou rodinu. Třeba kolik je rozumné utratit za oblečení, za hračky, jídlo, nábytek.
Můžete použít třeba metodu „cena za použití“, při které se porovnává cena s odhadem toho, kolikrát danou věc použijete. Nejedná se pochopitelně o exaktní vědu, účelem podobných metod je hlavně stanovit nějakou základní výši utrácení, jíž se budete držet. Konkrétním lidem vždy fungují rozdílné praktiky, ale důležité je, aby se systémem souhlasili oba partneři, až dojde na lámání chleba.
9. Pamatujte na zlaté pravidlo
„Chovej se k partnerovi tak, jak chceš, aby se on choval k tobě.“ Na toto zdánlivě jednoduché pravidlo podle Matta Bella lidé často zapomínají, tím spíš, čím déle jsou svoji. Experti tvrdí, že nejčastější spory kolem peněz jsou způsobeny tím, jak se lidé o nich hádají.
„Je v pořádku mít výhrady k tomu, jak váš partner s financemi nakládá. Chcete-li ve vztahu udržet harmonii, vyvarujte se opovržlivých gest nebo zbytečně silných frází. Ty mohou věci jen zhoršit,“ radí Bell.
10. Povolejte posily
Jestliže už spory o peníze uchvátily vaše manželství plnou silou, nestyďte se požádat o pomoc třetí stranu. Pro některé páry to může být odborník na finance, který jim pomůže s plánováním (v takovém případě vyhledejte toho, který si bere hodinovou taxu, abyste nemuseli dělat další dlouhodobou investici).
Můžete vyhledat i speciální terapii. Stále populárnější je finanční terapie, která se zaměřuje právě na vztahové problémy zapříčiněné starostmi s penězi, která by vám měla pomoci přestát největší krizi.
Autor: Jennifer Ryan Woods