Barbara Paldus je vědkyně a revolucionářka v biotechu, která založila – a úspěšně prodala – společnosti za stovky milionů dolarů. Dnes má našlápnuto posunout lidské znalosti mikrobiomu daleko za hranice dosavadního poznání. A ještě na tom pořádně vydělat.
Vědu přenesla do praxe a na znalostech lidského mikrobiomu založila svůj kosmetický byznys, skrze nějž odsunula tradiční dermatologickou diagnostiku pleti do kosmetického pravěku. Její firma Codex Beauty Labs, která nepotřebuje marketing – nároční zákazníci si k ní nacházejí cestu sami.
Její životní vzor je Marie Curie. Obě ženy pojí slovanský původ, studium v zahraničí, tvrdá práce, pokora a volba vědy jako svého životního poslání. Než se Paldus vrhla na mikrobiologii a dermatologii, působila i ve spektroskopii, telekomunikacích a biotechnologiích. S hosty letošní Forbes NEXT Big Thing se Barbara Paldus spojila ze Silicon Valley.
„Ráda se učím nové věci, hodně čtu, jezdím na konference. Jakmile v něčem dosáhnu špičky, přestane to být pro mě výzva. Vzdělávat se dál a dál, to je pro mě úžasně dobrodružná cesta. Když jsem začala v kosmetice, tak jsem o kůži vůbec nic nevěděla,“ směje se vědkyně. Se zápalem jí vlastním se nově pustila do studia lidského mikrobiomu, kožních onemocnění a dermatologie.
Lidský mikrobiom je zjednodušeně řečeno společenství „mikroobyvatel“ našeho těla (bakterií kvasinek, virů, hub a prvoků), obývajících všechny naše sliznice, nejvíce na kůži a ve střevě. Má zcela zásadní vliv na fyzické i duševní zdraví, ovlivňuje trávení, imunitu, hmotnost a dokonce i náladu nebo chování. A každý člověk má svůj mikrobiom unikátní.
Obecně platí, že čím je mikrobiom bohatší a rozmanitější, tím lépe. Obsahuje v sobě „hodné“ mikroorganismy, stejně jako určité množství patogenů. Například střevní mikroflóra pracuje v náš prospěch, podporuje imunitní odezvu a koriguje právě patogeny.
Když je jich moc, zničí je ve svém zárodku. „Mikrobiom kůže zase slouží jako první ochrana organismu. Její aktivní látky vylučují mastné kyseliny a ty nám pomáhají budovat kožní bariéru po celém našem těle,“ vysvětlila Paldus.
Propojený celek lidského těla činí z výzkumu mikrobiomů fascinující disciplínu. Například nerovnováha ve střevním biomu se projeví nejen trávicími obtížemi, ale i depresemi, protože serotonin ovlivňující naši náladu se produkuje právě ve střevech.
„Střevní mikrobiom je indikátorem mnoha kožních problémů. Infekce nebo špatná dieta může způsobit dermatitidu nebo kožní alergie. Je to neuvěřitelná biologická koordinace na buněčné úrovni,“ říká vědkyně. Při nerovnováze nás začnou trápit různé nemoci a záněty. Ve vážných případech vede narušená rovnováha ke vzniku chronických, zánětlivých, autoimunitních nebo dokonce nádorových chorob.
Současná věda ví podle Barbary Paldus o mikrobiomu zatím velmi málo. Souvislosti mezi jeho nerovnováhou a nejrůznějšími lidskými chorobami teprve odhalujeme. A přijít věci na kloub není vůbec snadné, protože jsme na samém začátku definice toho, jak má vůbec „správný“ mikrobiom vypadat.
Paldus své zaměření zatím zúžila na oblast lidské pleti a kůže. I tak je množství informací takové, že si musela vzít na pomoc umělou inteligenci. „Už máme přes dvacet produktů, které působí na vnější kožní problémy a obsahují materiály, které jsou podobné antibakteriálním látkám. Zároveň obsahují konzervanty, které neničí kožní mikrobiom, naopak ho uchovávají v rovnováze,“ popisuje vědkyně.
Její úsilí tím ale zdaleka nekončí. „Světu chci přinést širší znalost lidského mikrobiomu a vytvořit globální databázi usnadňující lékařům léčit různé kožní problémy související s jeho nerovnováhou,“ prohlašuje vědkyně. Databázi chce pak pomocí umělé inteligence propojit s údaji o průběhu nemoci u jedince, jeho hormonech a genech. Představení chystá na příští rok.
Zároveň se ještě letos chystá do Česka, kde zavítá i na naši blížící se konferenci Lepší Česko.