Pracovat z domova je v období karantény ideální nápad pro všechny, kteří mají tu možnost. Pokud jste rodič, pak se váš jindy pevně naplánovaný harmonogram zhroutil jako domeček z karet.

Jak to udělat, aby se domov neproměnil ve válečné bojiště, kde je vše vzhůru nohama, a zároveň jste dokázali věnovat dost času dětem i práci?

Máme pro vás pár tipů, aby to nedopadlo třeba takhle.

Vytvořte si prostor určený pouze pro práci

Mít vyhrazený prostor pro práci je při home officu podstatné, ať už jste doma sami, či s dětmi. Vyhraďte si doma prostor, stůl, který budete užívat striktně jen k práci, a pomůže vám to tak i k lepší soustředěnosti. Dětem vysvětlete, že pokud sedíte na daném místě, nemají vás rušit či mají zaklepat. Možná to párkrát nevyjde, ale pokud s nimi budete situaci cvičit dostatečně dlouho, jistě si ji nakonec zapamatují.

Vyvážený harmonogram

Naplánujte si pracovní den do krátkých časových bloků. Vymezte si například 30 minut, kdy se budete plně soustřeďovat na práci. Další blok 30 minut se věnujte svému potomku. Jasný deadline vám pomůže mít daný úkol dříve hotový a vy se pak v klidu můžete soustředit na hraní s dětmi.

Udělejte si seznam úkolů

Musíte počítat i s variantou, že budete vyrušeni. Abyste nezapomněli, co máte udělat, připravte si seznam úkolů, které chcete za den zvládnout. S každou odškrtnutou položkou navíc budete mít lepší pocit.

Zahrňte děti

Pokud to vaše práce umožňuje, udělejte si z dětí pomocníky. Úkoly volte s přihlédnutím k věku. Menší děti můžete poprosit, aby srovnaly papíry, daly tužky na jednu stranu, orazítkovaly papír, starší vám jistě rády pomohou najít a nainstalovat zajímavé aplikace, které mohou zvýšit váš pracovní výkon.

Zaměřte pozornost dětí jinam

Děti mají vlastnost připomínat se a vyrušovat, když se to hodí úplně nejméně. Potřebujete být plně soustředění nebo zrovna máte důležitý pracovní hovor. Abyste zvládli oboje naráz, zaměřte jejich pozornost jinam. Dejte dětem za úkol spočítat knihy v knihovně či vybrat tři knížky, které by chtěly přečíst. Nebo jim řekněte, ať nakreslí, kým by chtěly být, až budou velké. Třeba nakreslí právě vás.

Nezapomeňte na pauzy a pohyb

Pro sebe i pro děti. Po pracovním bloku si udělejte s dětmi pauzu a doma si zacvičte. Dětem to nejen prospěje, ale navíc je to i unaví.