Ve středu se rozdávalo pololetní vysvědčení, v pátek mají děti volno a od pondělka začínají v části Prahy a v devíti dalších krajích jarní prázdniny.

Přemýšlíte, co s dětmi v následujících dnech podniknout? Nadělit za dobré vysvědčení knihu je samozřejmě dobrý nápad, ale co takhle udělat projednou výjimku? Čas strávený s dětmi vám nikdo nevezme, jak ostatně konstatoval na našem webu Jak být lepší i dětský psycholog Václav Mertin.

Čtěte také: Kardio, kruháč i badminton aneb 10 nejzajímavějších fitness z celého Česka

Pokud se ptáte, kam v nadcházejících dnech s dětmi vyrazit, máme pro vás pár zaručených tipů, v Praze i mimo ni, pro ratolesti všeho věku.

1. Národní zemědělské muzeum v Praze

Národní technické muzeum v Praze na Letné zná každý a i my ho můžeme vřele doporučit. Ale byli jste se někdy podívat hned vedle, v zemědělském muzeu? Nemá zdaleka takovou popularitu, a je to veliká škoda!

V poslední době tu vznikla řada moderních expozic zaměřených na děti a zaručujeme vám, že budete mile překvapeni. Doporučujeme ratolesti vzít do interaktivní gastronomické herny, kde si mohou vyzkoušet vaření a zpracování potravin; do Živé zahrady, která na střeše muzea nabízí dechberoucí pohled na Prahu; do dětské Objevovny, která zaručeně pobaví předškoláky i teenagery, anebo na originální expozici Voda v krajině – malí budou mít zážitek, velcí si v praxi ověří poznatky z fyziky či biologie.

Děti do 18 let mají po celý rok vstup zdarma!

2. Letenský masopust

A když už budete na kopci – co takhle trochu zábavného folkloru? V sobotu 3. února od 10 do 17 hodin probíhá na Letné masopustní program. Na už pátém ročníku oblíbeného Letenského masopustu, jehož součástí je rej masek (přidejte se!), vás čeká také divadlo, ukázky folklorních tanců a množství gastronomických specialit pro malé i velké.

Startuje se ve 13 hodin na Strossmayerově náměstí, kde průvod zahájí starosta Prahy 7 Jan Čižinský, poté se průvod přesune do Národního technického muzea a vedlejšího Národního zemědělského muzea, kde návštěvníky všeho věku čeká bohatý program. Lidé v maskách mají do všech prostor vstup volný, pro návštěvníky bez masek činí vstupné 50 korun.

3. Klasická hudba ve veselém podání

Mají vaše děti rády hudbu? Pak vřele doporučujeme originální koncert Pražské komorní filharmonie, která v sobotu v 10 hodin a v pravé poledne ve Dvořákově síni Rudolfina připravila zábavný program pro rodiče a jejich děti, který veselou formou představí klasickou hudbu i těm úplně nejmenším. Uslyšíte Mozarta, Haydna, Bacha i Rossiniho a zaručujeme vám, že nudit se vy ani vaše děti rozhodně nebudete!

4. Víkend na horách? Doporučujeme Jilemnici!

Jistěže se o jarních prázdninách hodí i něco na vzduchu! Co takhle neobvyklý tip spojený s prohlídkou městečka Jilemnice, výstavou a dětskou lyžovačkou?

Krásné malé městečko Jilemnice je považováno za kolébku českého lyžování a o nadcházejícím víkendu chystá bohatý program pro děti i jejich rodiče. V místním zámku neopomeňte ceněnou expozici o historii lyžování, a především populární „Lízátkový závod“ pro děti. Trasy mají nejrůznější délky (od 80 m pro ty opravdu maličké) a účastnit se může každý.

Součástí je bohaté občerstvení – a kdyby vám nestačilo, místní zapálení rodiče doporučují stylový Šaldův statek, vyhlášený pro vynikající jídlo pro malé i velké. Doporučujeme tradiční krkonošskou kuchyni!

5. Trochu vědy – Techmania v Plzni

Pokud máte rádi vědu a techniku a vaše děti baví zase třeba ČT Déčko, doporučujeme Techmania Science Center v Plzni. Mezi nápaditými expozicemi Vesmír, Vodní svět, Chemistři či Malá věda, kde spolu s dětmi poznáte, jak funguje svět kolem nás, a díky interaktivním exponátům si vyzkoušíte nejrůznější přírodní jevy. Nyní zde najdete i expozici ČT Déčka, kde si děti mohou vyzkoušet práci televizního zprávaře nebo třeba moderátora počasí před klíčovacím pozadím.

6. Pevnost poznání, která pobaví

Pokud o nadcházejícím víkendu budete na Moravě, rozhodně doporučujeme Olomouc a tamní Pevnost poznání. Interaktivní muzeum vědy při Univerzitě Palackého v Olomouci patří k nejprogresivnějším expozicím v Česku a zaujme ty nejmenší, stejně jako teenagery.

Co takhle expozice Rozum v hrsti, v níž vstoupíte do makety lidského mozku? Čekají vás 3D piškvorky, hlavolamy a šifry, ale také gyroskop, v němž se budete cítit jako pilot akrobatického letounu. Expozice Světlo a tma vás i vaše děti přesvědčí, že světlem lze vytvořit elektrický proud nebo rozeznít hudební nástroj.

7. Brunch, který vám uvaří děti

Vyhlášená restaurace Signature v Brně přišla s unikátním konceptem – Family Sharing Brunch ocení rodiče i děti, kteří mají rádi dobré jídlo – a rádi si je připravují.

Tohle není jen návštěva baby friendly restaurace, kde se číšník nemračí, když děti výskají a pobíhají okolo. Tohle je mnohem lepší. Rodiče se dočkají poctivých a chutných pokrmů v dokonalé úpravě (Signature už získala několik ocenění), pro děti je nachystaná výtvarná a kulinářská dílna pod vedením zdejších odborníků.

Děti vaří a učí se zručnosti, rodiče si dopřávají. A baví se všichni. Co víc si přát? Určitě doporučujeme rezervaci, tato akce se koná jen některé dny v měsíci.

Foto: FB profily jednotlivých projektů