skip to main content

Šestnáct her na tablet, které dětem stáhnout, aby byly chytřejší

5 minut čtení

Tabletům a mobilům se v 21. století nemá smysl bránit. Pomalu, ale jistě se stávají vedle stavebnic, knížek a pastelek dalším dětským společníkem.

Jak na nich najít něco smyslupného, abyste se necítili špatně, že děti jen ztrácejí čas? Jaké hry stáhnout, aby na ně nevyskakovaly reklamy, neměly závadný obsah, neničily dětem vkus a pohled na svět?

Spolu s Jakubem Dvorským, zakladatelem studia Amanita Design, které vytváří jedny z nejkrásnějšíh her na světě a sbírá jedno ocenění za druhým, jsme pro vás vybrali chytré a ověřené hry, které děti zabaví i poučí a vy budete mít radost.

Monument Valley 1 a 2 (iOS, Android)

Velice populární nenáročná a dobrodružná 3D puzzle hra plná optických iluzí a nelogických otočných staveb zahrnuje výtvarně čisté a moderní pojetí důmyslných architektonických hádanek a srdečného příběhu.

Loopimal a Bandimal (iOS)

Jednoduchá, ale zároveň velice chytrá hra na tvorbu hudby za pomoci vtipně gestikulujících zvířat a s nekonečnými možnosti kombinací skladeb. Díky barevně vlídné animaci bude i ty nejmenší děti bavit experimentovat se zvuky. A k tomu všemu se naučí množství hudebních vychytávek. Takže jestli chcete mít v rodině budoucího muzikanta, tahle hra je ideální.

Old Man’s Journey (PC, iOS, Android, PS4, Switch)

Reklama

Příběhová hra, která je především vizuálně krásná, a navíc doplněná o skvělou hudbu v pozadí. Děti v ní prochází interaktivní krajinou se starým mužem, který se vydal na cestu emotivně dojemným prostředím, ve kterém se mění barvy, zvuky, i celé obrazy. Silný příběh je také protkaný vzpomínkami na starcovo mládí.

GNOG (PC, Switch, PS4, iOS)

Tahle 3D puzzle hra provede děti vesmírem, který obývají podivné hlavy. Každá hlava má z druhé strany interaktivní domeček, se kterým si mohou hrát, a měnit tak výraz hlavy i situaci uvnitř.

Hidden Folks (PC, iOS, Android, Switch)

Ručně kreslená, černobílá a do detailu vypracovaná interaktivní krajina, v níž je úkolem hledat postavičky a předměty. Hráč dostane nápovědu, zbytek je na jeho šikovnosti.

Kami (iOS)

Velmi pěkně graficky zpracovaná logická hra s jednoduchým herním mechanismem. Cílem je co nejmenším počtem kroků vyplnit hrací pole pouze jedinou barvou, vše navíc doplňuje uklidňující soundtrack. Co si budeme povídat, kvůli téhle hře se budete s dětmi o tablet přetahovat.

Inks (iOS)

Pamatujete na Pinball? Tak tohle je jeho kreslená verze, akorát ji vývojáři proměnili v kousek opravdového interaktivního umění. Kulička pohybující se v herním poli za sebou zanechává různobarevné stopy, které vytvářejí nejrůznější abstraktní obrazce.

Mimpi Dreams (PC, iOS, Android)

Ve hře českého studia Silicon Jelly se děti přenesou do snu bílého psa Mimpiho, který v něm zachraňuje své přátele. Jednotlivé levely jsou zasazeny do různých prostředí a hráč v nich musí interaktivně řešit odlišné problémy.

Reklama

Chameleon Run (iOS, Android)

Rychlá, běžecká hra česko-slovenských vývojářů z Hyperbolic Magnetismu, ve které musíte překonávat překážky a dostat se, co nejdále to bude možné. Vyhýbáte se padajícím předmětům, skáčete, měníte barvy a velice dobře se u toho bavíte.

Hravouka (iOS, Android)

Česká didakticko-interaktivní hra o objevování přírody, jejích zákonů a hlavních druhů rostlin a živočichů. Děti celou hru provází hnědá myška. Poučné, zábavné, vhodné pro předškoláky.

Gorogoa (PC, Mac, iOS, Android, Switch)

Překrásně animovaná hra je zaměřená na logické uvažování. Děj se točí kolem postavy, která hledá skryté významy světa, v němž se nachází. Systém funguje na konceptu posouvání panelů, které odkrývají nové lokace a předměty. Jde o hádanku, na jejímž konci čeká příšerka.

Burly Men at Sea (PC, iOS, Android, Switch)

Lidová pohádka o trojici velkých vousatých rybářů, kteří se rozhodli vzdát všednosti a vydat se za dobrodružstvím. Hráč je vypravěč a dobrodruh, který určuje směr vyprávění osudu tří hrdinů.

Homo Machina (iOS)

Lidské tělo se v téhle hře promění ve stroj, který ovládají malí človíčkové. Interaktivní vzdělávací hra, kde hráč musí tahat za páky, klepat na tlačítka a postarat se, aby tělo fungovalo tak, jak má. Třeba vstalo, nasnídalo se a šlo do práce. V propracovaném průřezu člověkem se děti učí chápat všechny funkce jednotlivých orgánů, včetně zubů, jazyka či nosních chloupků.

Prune (iOS, Android)

Cílem hry je pomocí pečlivého plánování pečovat o rostoucí bonsaj, pomáhat větvičkám hledat cestu ke slunci, oprašovat je a starat se o ně. K úspěšnému řešení vede mnoho klidných, až meditačních cest. Ideální před spaním hned před čtením pohádky.

Florence (iOS, Android)

Interaktivní milostný příběh o kráse i starostech první lásky. Hra je založena na posunování se v příběhu vpřed s tím, že hráč tento děj ovlivňuje a rozhoduje o tom, co udělá mladá dívka Florence, která chce být umělkyní.

Budete se s ní nahlas smát i prožívat útrapy spojené s láskou k nadějnému violoncellistovi, do kterého se zaposlouchá na ulici poté, co se jí vybije baterka v telefonu.

Icycle (iOS, Android, PC)

Hra plná fantazie, barev a skvělé grafiky děti provede příběhem Dennise, zcela nahého cyklisty, oblečeného pouze do čepice, který hledá hlavu svého sněhuláka.

P. S. Pokud se vám nechce utrácet nebo nemáte tablet, zkuste cokoli z produkce České televize. Její hry jsou hezké, mnohdy dost vtipné, pro malé i velké a většina z nich je hratelná i bez apky přímo na webu…

Reklama
Reklama