skip to main content

Dětské knihy v zákrutách Malé Strany. Meander tu otevírá osobitý svět fantazie

„Ještě by se sem měla vrátit nějaká pekárna a místní by byli úplně nejspokojenější,“ směje se Emma Hanzlíková. Patří k těm, o kterých Jan Neruda kdysi psával své povídky.

Teď se místo croissantů a kávy ale společně se svou matkou Ivou Pecháčkovou, majitelkou nakladatelství Meander, rozhodla dopřát Malostranským a všem, kteří na Jánský vršek zavítají, knihy.

Když se uvolnila galerie a obchod se suvenýry, matka s dcerou neváhaly ani minutu. Během rekordních dvou týdnů prostor přeměnily společně s Emminým manželem, architektem Krištofem Hanzlíkem ze studia Coll Coll, na knihkupectví Malé knihy.

„Spolupracovaly s námi také designérky z UMPRUM Tereza Drobná a Kristýna Mikolášková, ručně psanou ceduli navrhla Petra Dočekalová a vytvořil ji malíř písem. Měla být co nejvíc podobná starým vývěsním štítům,“ popisuje Emma Hanzlíková.

Přízemí 550 let starého renesančního domu se tak proměnilo v místo, kam zvědavě nakukují děti, dospělí i turisté. „Malá strana sice opět pomalu ožívá turismem, ale náš záměr byl budovat komunitu místních,“ říká Hanzlíková.

Reklama

Potvrzuje, že listopad a prosinec jsou vzhledem k prodejům pro knihkupce nejdůležitějším obdobím z roku. Kvůli letošní krizi s drahým papírem se ale řada knih vůbec nevytiskla. „Byl hotový třeba vnitřek, ale chyběly desky. Proto nám několik titulů přijde i příští týden,“ vypráví.

Ze současné situace, kdy malá knihkupectví bojují o přežití nebo zavírají úplně, jsou dámy z Meandru logicky smutné. „Chybí u nás podpora takového podnikání. Ve Francii například dostávají právě ony menší knižní projekty dotace od státu, aby to teď mohly přečkat,“ povzdychne si Emma Hanzlíková.

Další lockdown a zavřené obchody si ale odmítá připouštět, ačkoli populární knihy o Jezevci Chrujdovi a další hity z Meandru se dříve daly objednat přes rozvážkovou službu Wolt.

„Zastavily jsme to, protože nám připadalo, že lidé nechtěli platit stovku za rozvoz. Zvážíme, zda to neobnovíme, pokud bude zavřeno a budete potřebovat dárky na poslední chvíli,“ připouští Hanzlíková.

Pokud chcete nasát atmosféru Malé Strany, která patří nejen turistům, ale právě obyvatelům čtvrti i města, vydejte se ztratit ve zdejších uličkách, doputujte na Jánský vršek a… odnesete si dětskou knihu, i když už jste dávno cynický dospělý.