„Už zase staví bunkry,“ slýchávala Tereza Šarkezi jako malá holka. Kdyby jen věděla, že ji schovávání se mezi matracemi a stavění bunkrů ze sedacích dílů gauče Poprad bude jednou živit. Dnes je majitelkou úspěšné značky Bunkr, pod níž vyrábí sady matrací primárně určených pro dětské skákání a hru. 

Než se ale k práci s pěnou a sametovými potahy dostala, urazila dlouhou cestu. Tereza žila dvanáct let mimo republiku. Domovem jí byla Austrálie i Nový Zéland, kde se živila jako svatební koordinátorka. Do Čech se vrátila v devátém měsíci těhotenství a přivedla tu na svět dceru Šarlotu.

Miminko bylo novopečené mámě velkou inspirací a chtěla mu připravit stejné vzpomínky na dětství, jako měla ona – hodiny strávené skákáním a ukrýváním se v bunkru. Pohovku Poprad už ale nevlastnila a doma chtěla mít něco stylovějšího než křivou stavbu z gaučových matrací, dek a košťat. 

Na trhu nic vhodného nenašla, a tak svůj nápad začala realizovat po svém. Do prototypu Bunkru se pustila před dvěma lety. V roce 2020 už její sady matrací a polštářů našly své první majitele. „Vše jsme financovali z vlastních zdrojů, takže jsme prodali úplně všechno, co jsme měli – včetně bytu. Všechno šlo do podnikání,“ vzpomíná na krušné začátky Tereza. 

Pěnu, která je základem všech matrací, si nechává vyrábět na míru ze speciálního granulátu v Polsku. Firma ji zhotovuje v rozměrných kvádrech, které si Šarkezi nechává řezat na jednotlivé komponenty – kostky, kola, trojúhelníky nebo mosty. Ty jsou pak potaženy nečekaným materiálem. „Samet je mazlivý a zároveň klouzavý,“ vysvětluje Tereza volbu textilie, která prý přežije děti, domácí mazlíčky i migraci po bytě.

„Když dáte samet na samet, chloupky se do sebe zaseknou, stavění z kostek je tak jednodušší, a pokud se chcete opřít, stačí dát na matraci trojúhelník a udrží vás.“

Potahy šije rodinná čalounická dílna ve Smržovce, která se jinak specializuje na výrobu luxusních matrací z koňských žíní. Kromě sametové verze se Bunkr vyrábí i s outdoorovými potahy, aby jej rodina mohla dát k bazénu nebo do zahrady. Varianta mini je zase ideální na cesty, pro řádění v karavanu nebo dodávce. 

Pořizovací cena takové skákací skládačky pro děti není nízká. Podle velikosti kostek se pohybuje kolem deseti tisíc korun. „Ano, mohu udělat objednávku materiálů z Číny a prodávat Bunkr za poloviční ceny, ale já bych se za takový výrobek styděla. Sama jsem nevyrůstala v blahobytu, a když si něco koupím, chci, aby to mělo smysl,“ vysvětluje částku Šarkezi.  

https://www.instagram.com/p/CYhPld1Kr-V/

Jenomže ze sady obsahující dvě pohodlné matrace a trojúhelníky se mezitím stalo něco víc než jen opičí dráha pro dětská dobrodružství.

„Zjistila jsem, že nadpoloviční většina zákazníků využívá Bunkr jako přistýlku. Svými rozměry totiž zastoupí plnohodnotné dvojlůžko. Když máte doma Bunkr, už nemusíte mít rozkládací pohovku ani rušit zábavu a žádat návštěvu, ať sleze z gauče, protože potřebujete pro někoho rozestlat,“ směje se Tereza, jejíž značka letos zaujala investiční skupinu Nannycorp a zařadila ji do svého portfolia. 

Šarkezi tak nyní může svůj sen o dokonalém bunkru posunout a naplnit tužby svých zákazníků, kteří si pro své oblíbené matrace přáli úložný prostor. Nepůjde ale jen o obyčejný závěsný systém na stěnu, jak by mohlo leckoho napadnout. Podnikatelka se chce se svým výrobkem vrátit tam, kde to všechno začalo – ke gauči Poprad. 

„Pohovka v podobném slova smyslu už se na českém trhu těžko hledá. Dnešní gauče se sice dají rozložit, ale jsou napevno šité a chybí jim hravost,“ říká Tereza, která již pracuje na dřevěné kostře, díky níž vytvoří moderní Poprad. 

„Náš Bunkr je velká investice, není to něco, co kupujete domů na půl roku. A když budou matrace plnit funkci plnohodnotného nábytku, tak s dětmi porostou. Až odejdou z domu, budou si ho moci vzít s sebou do nového bydlení jako svůj první gauč.“