Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank si vytvoří rezervu až 1,3 miliardy eur (zhruba třicet tři miliard korun) na krytí nákladů souvisejících s vleklým právním sporem ohledně převzetí konkurenta Postbank. Banka 27.4. upozornila, že tento krok bude mít dopad na její výsledky za čtvrté čtvrtletí i za celý letošní rok.

Někteří bývalí akcionáři společnosti Postbank tvrdí, že Deutche Bank měla za převzetí podniku v roce 2010 zaplatit vyšší cenu. Žalobou podanou těmito akcionáři se německá justice zabývá od roku 2011. V pátek tvrzení akcionářů podle tiskové zprávy společnosti Deutsche Bank posuzoval soud v Kolíně nad Rýnem.

„Při tomto slyšení soud naznačil, že v pozdějším rozhodnutí může dospět k závěru, že některé části těchto tvrzení jsou opodstatněné,“ uvedla Deutche Bank. Dodala, že s takovýmto hodnocením nadále nesouhlasí, ale rozhodla se vytvořit si rezervu na krytí případných nákladů.

Deutche Bank odhadla, že celkové nároky bývalých akcionářů firmy Postbank včetně úroků by mohly činit zhruba 1,3 miliardy eur. Mluvčí podniku podle agentury Reuters uvedl, že tato částka je stropem pro plánovanou rezervu, o jejíž přesné výši ještě nebylo rozhodnuto.

Deutsche Bank tento týden oznámila, že v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o osm procent na 1,3 miliardy eur. Vykázala tak nejvyšší čtvrtletní zisk za více než deset let. Za růstem zisku stály zejména dobré výsledky divize investičního bankovnictví.