Ultimátní hodnocení superboháčů je od úterý na světě a základ vám jistě neunikl: novým nejbohatším člověkem planety se stal Elon Musk, král Mety (dříve Facebooku) Mark Zuckerberg se propadl pořadím a mezi dolarovými miliardáři je celkem devět zástupců Česka.
Zároveň se v seznamu sestavovaném každý rok americkým Forbesem objevuje mnoho pozoruhodných detailů. Zde je náš výběr několika z nich.
Velké otřesy
Pandemie, totální narušení dodavatelských řetězců a hlavně válka na Ukrajině. To všechno zamíchalo i s bohatstvím těch nejmovitějších, a tak z žebříčku 329 lidí vypadlo a naopak jich 236 přibylo. Jedním z nováčků a vůbec nejmladším dolarovým miliardářem je Kevin David Lehmann, devatenáctiletý Němec, který zdědil padesátiprocentní podíl v řetězci DM.
Nejvíce členů mají nadále USA (735) a druhá zůstává Čína (607), ta však zároveň v rámci turbulentních časů přišla o 87 dolarových miliardářů. Primárním důvodem jsou zásahy vlády proti technologickým tycoonům. Rusů z žebříčku zmizelo 34 a majetek tamních mogulů se smrsknul o 260 miliard dolarů.
Asijská přetlačovaná
Pokud má těmto miliardovým velmocem, a teď výjimečně máme na mysli počet obyvatel, patřit 21. století, tohle může být prvním z náznaků, že Indie má na to přeskočit Čínu. Najdou se dokonce dva Indové, kteří mají víc peněz než nejbohatší člověk Říše středu. Jsou jimi desátý v pořadí Mukeš Ambani (90,7 miliardy) a jedenáctý Gautam Adani s rodinou (devadesát miliard). Až za nimi je 17. Čung Šan-šan (65,7 miliardy).
Nové vlajky na mapě miliardářů
Barbados, Bulharsko, Estonsko, Uruguay. Tato geograficky nesourodá parta rozprostřená od východní Evropy přes Karibik až do Jižní Ameriky představuje čtyři země, které dodaly své dolarové miliardáře do žebříčku vůbec poprvé.
A podobně pestré jsou i jednotlivé osobnosti. Z Barbadosu pocházející zpěvačka Rihanna, vedle ní bulharští bratři Georgi a Kiril Domuschievové, podnikající ve všemožných sférách nejen doma, ale hlavně v USA, estonský zakladatel platebního systému Transferwise Kristo Käärmann a na závěr za drobnou zemi u Atlantiku uruguayská dvojice Andres Bzurovski Bay, Sergio Fogel, zakladatelé fintechového platebního systému dLocal. Vítejte!
Země, u nichž to nečekáte
Pro milovníky zeměpisných kvízů nabízí žebříček Forbesu i další možnosti, jak si oprášit znalosti. Víte, kde přesně v Africe leží Eswatini? Někdejší Svazijsko v žebříčku reprezentuje devadesátiletý Nathan Kirsh, jehož bohatství plyne z amerických společností Jetro Cash and Carry a Restaurant Depot. Za skoro sousední Zimbabwe je tu telekomunikační magnát Strive Masiyiwa.
Ostrov Guernsey, ležící v Lamanšském průlivu mezi Francií a Velkou Británií, zastupuje Stephen Lansdown, spoluzakladatel velké finanční firmy Hargreaves Lansdown. A tradiční pestrost zajišťují karibské ostrovy – Barbados už jsme zmiňovali a Svatý Kryštof a Nevis zastupuje Myron Wentz, otec firmy USANA zabývající se multilevelovým marketingem.
Pozoruhodné jsou i příklady vysloveně chudých, rozvojových zemí. Binod Chaudhary (šéf CG Corp Global) zůstává jediným dolarovým miliardářem Nepálu a třeba zbídačenou Venezuelu reprezentuje Juan Carlos Escotet, zakladatel bankovní skupiny Banesco.
Devatenáctkrát krypto
Jistě, už to není vyloženě šok jako loni, na kryptomiliardáře si začínáme pomalu zvykat. Celkem jich Forbes eviduje devatenáct a jasně jim šéfuje Číňan Čchang-pcheng Čao. A devatenáctky jdou v tomto případě hezky k sobě, protože zakladatel a CEO největší kryptoměnové burzy Binance je s 65 miliardami dolarů devatenáctým nejbohatším člověkem planety.
Ukrajinské počty
V jejich zemi barbarsky vraždí ruská vojska a spolu s tím je pod těžko představitelným tlakem logicky i ukrajinská ekonomika. Projevilo se to pochopitelně i na součtu majetku tamních nejbohatších lidí. Dle Forbesu od invaze Putinovy armády poklesl o deset miliard dolarů.
Mezi sedmičkou nejbohatších Ukrajinců vede Rinat Achmetov, ocelářsko-uhelný magnát z Doněcka (4,2 miliardy dolarů). Nováčkem je pak Vlad Jacenko, spoluzakladatel globálně používané platformy Revolut. I taková je dnešní Ukrajina, kromě tradičních oligarchů nabízí fintechové a o generaci mladší miliardáře.