Miliardáře z celého světa v posledním roce zasáhla válka, pandemie i zoufale pomalý růst trhů. V šestatřicátém výročním žebříčku nejbohatších lidí planety, který sestavuje časopis Forbes, jich je proto letos jen 2668, tedy o 87 méně než před rokem.

Jejich společné jmění činí 12,7 bilionu dolarů – o 400 miliard méně než v roce 2021. Do elitního klubu se však stejně jako loni dostalo i devět Čechů.

K nejdramatičtějšímu poklesu v počtu miliardářů došlo v Rusku, kde je jich po invazi Vladimira Putina na Ukrajinu o čtyřiatřicet méně než loni, a také v Číně, kde vládní represe proti technologickým společnostem „sestřelily“ osmdesát sedm čínských miliardářů.

Přesto Forbes zjistil, že více než tisíc miliardářů je bohatších než před rokem. To platí i pro aktuálně nejbohatšího muže planety, kterým je zakladatel Tesly a Space X Elon Musk s majetkem 217 miliard dolarů (4,77 bilionu korun). Jeff Bezos, lídr žebříčku posledních let, by tak na druhou příčku klesl, i kdyby si meziročně nepohoršil o šest miliard dolarů na 171 miliard.

Výrazný pád stihl i zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, jemuž z loňských 97 miliard dolarů zůstalo „pouhých“ 67,3 miliardy a z páté příčky se posunul až na patnáctou.

Momentálně nejbohatší rodinou v Česku zůstávají nadále Kellnerovi. Tentokrát ji však poprvé reprezentuje Renáta Kellnerová, vdova po loni zesnulém Petru Kellnerovi, jíž připadla většina majetku po zakladateli PPF, ačkoli dědické řízení ještě nebylo zcela uzavřeno.

Jmění ženy, která se po smrti manžela aktivně zapojuje do chodu největší české investiční skupiny, a jejích rodinných příbuzných se odhaduje na 16,6 miliardy dolarů, tedy v přepočtu zhruba 365 miliard korun. To je sice o bezmála miliardu dolarů méně než o rok dříve, v celkovém pořadí se ovšem Kellnerovi posunuli z loňského 110. místa na 104. příčku.

Od druhé pozice, na níž setrval Karel Komárek, přitom nadále udržují pohodlný odstup. A to navzdory tomu, že majetek zakladatele KKCG v předchozím roce nabobtnal vůbec nejvýše ze všech českých zástupců, přesněji o 2,2 miliardy dolarů na 7,7 miliardy dolarů. Upevnil tím svou pozici před třetím realitním magnátem Radovanem Vítkem (5,8 miliardy dolarů).

Nejbohatší Češi světa

Do první globální pětistovky pronikl ještě majitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský. Nejmladšímu Čechovi ve výběru a nejvýše postavenému tuzemskému podnikateli, který nezbohatl na privatizaci, přisoudilo jmění v odhadované výši 5,4 miliardy dolarů 490. pozici.

Pakliže by se majetek celé české devítky, kterou stejně jako loni tvoří ještě Andrej Babiš, Pavel Tykač, Pavel Baudiš, Marek DospivaEduard Kučera, sečetl, dosáhl by souhrnné hodnoty 49 miliard dolarů. Taková částka by nicméně ve světovém kontextu nestačila ani na umístění v první pětadvacítce.