Developerské společnosti CTP, která má silné zastoupení na českém trhu, loni klesl zisk o 22,4 procenta na 796,5 milionu eur, tedy 18,7 miliardy korun. Čistý příjem z nájemného firma zvýšila o 38,3 procenta na 452,1 milionu eur. Firma, s jejímiž akciemi se obchoduje na pražské burze, to oznámila na svém webu. Hodnota aktiv podniku loni vzrostla o víc než třetinu na 10,1 miliardy eur.

„Během roku jsme viděli silný srovnatelný růst nájmů o 4,5 procenta, podepsali jsme nájemní smlouvy na 1,9 milionu metrů čtverečních,“ komentoval loňské výsledky výkonný ředitel CTP Remon Vos. V situaci, kdy je na trhu málo objektů k pronájmu, podle Vose trvá silná poptávka, zejména ve střední a východní Evropě. Firmě spolu s rostoucími nájmy pomáhají také klesající náklady na výstavbu, upozornil.

Očištěný zisk na akcii vykázala CTP podle standardů evropské realitní asociace 0,61 eura. „Překonala svůj vlastní odhad, který činil 0,60 eura, a zisk na akcii tak dosáhl meziročního nárůstu o 26 procent,“ uvedla k výsledkům Olga Švepešová Blaťáková z Fio banky. Pro letošní rok CTP odhaduje zisk na akcii 0,72 eura.

Skupinu CTP Group založil Nizozemec Remon Vos v roce 1998 v České republice. Před šesti lety CTP vstoupila na další trhy v regionu. Vedle Česka působí na Slovensku, v Maďarsku, Srbsku, Rumunsku, Polsku a Rakousku. Specializuje se na stavbu průmyslových a logistických nemovitostí.