Papírové deníky skomírají, emoji se množí rychleji než hladoví gremlini a 300 milionů lidí po celém světě se snaží, aby se jejich myšlenky vešly do 140 znaků nebo i méně. Lidé nemají čas ani chuť číst víc slov, než je nezbytně nutné. Takže ať už píšete texty pro svého nadřízeného, aktualizujete blog, něco prodáváte, nebo píšete diplomovou práci, potřebujete své čtenáře zaujmout.

Jestli chcete, aby vás správně vnímali, pochopili vaši myšlenku a zároveň se i pobavili, vypusťte ze svých textů následující slova. Je to skvělý začátek, jak se zbavit balastu v tom, co napíšete. Bonus? Budete působit chytřeji.

1. Upřímně

Lidé používají „upřímně“, aby dodali důraz tomu, co chtějí sdělit. Problém je, že ve chvíli, kdy čtenáři řeknete, že vaše určité tvrzení je upřímné, naznačujete tím, že zbytek vašich slov není.

2. Naprosto nezbytné

Přidávat tenhle výraz do většiny vět je nadbytečné. Něco buď nezbytné je, nebo není. Naprosto nezbytné neznamená, že je to „víc nezbytné“. Tohle spojení je přijatelné nanejvýš v písničce Hanky Zagorové.

3. Hrozně (ve smyslu velmi)

„Hrozně“ má zesílit sloveso, přídavné jméno či příslovce. Ve skutečnosti ale způsobí, že vaše sdělení bude méně konkrétní. Jste hrozně šťastní? Buďte u vytržení. Pokud jste hrozně smutní, možná jste melancholičtí nebo deprimovaní. Možná dokonce sklíčení. Říct, jsem velice smutný, je hodně líný způsob, jak se vyjádřit.

Další úskalí používání „hrozně“? Je subjektivní. Hrozně studený nebo hrozně vysoký znamená pro různé lidi odlišné věci. Buďte konkrétní. Ta dívka měří 180 centimetrů nebo je čtrnáct stupňů pod nulou? Konkrétní vyjádření vylepší váš příběh a zároveň ujistí čtenáře, že víte, o čem mluvíte.

4. Skvělý

Tohle slovo je synonymem pro úžasný, báječný, vynikající, jedinečný, obdivuhodný, nádherný, senzační, skvostný, okázalý, honosný. Chápete, co tím myslím? Přitom je všude právě tenhle výraz. Objevuje se dokola ve firemních sloganech. Dominuje v děkovných projevech při předávání různých cen. Najdete ho všude na sociálních médiích.

Novinka: pokud je skvělé všechno, není skvělé nic.

5. Vždycky

Absolutně platná tvrzení jako „vždycky“ dostávají pisatele do pozice, kdy působí domýšlivě a uzavřeně a otevírají dveře pro kritiku, co se týče jeho přesnosti. „Vždycky“ platí pouze zřídka. Pokud nedáváte písemné příkazy nebo instrukce, nahraďte tohle slovo jiným.

6. Nikdy

Viz vždycky.

7. Prostě

Tohle slovo je jen výplň a to, co říkáte, oslabuje, ne naopak. Pokud ho nepoužíváte ve smyslu jednoduše, přirozeně, obyčejně, nepoužívejte ho vůbec.

8. Snad/asi

S těmito výrazy budete znít neinformovaně, jako byste neměli dost faktů k podložení toho, o čem mluvíte. Bez ohledu na téma si udělejte terénní výzkum a ujistěte se, že píšete informovaně. Jediné, co vysíláte do světa svým „snad“, je nejistota.

9. Věc

Neformální, obecné slovo. Slouží jako zástupný výraz pro něco lepšího. Pokud detaily o nějaké „věci“ nejsou dostatečně důležité, abyste se o nich zmiňovali, radši na ni vůbec neodkazujte. Opravdu byste řekli svým čtenářům, ať si čtou vaše texty, protože se v nich dozvědí spoustu věcí?