skip to main content
Digirutina

Digirutina Michala Pěchoučka. Bez jaké aplikace nedokáže technický šéf Avastu žít a co promění jeho obor k nepoznání?


Jaké digitální lifehacky používají lidé, kteří mění Česko a z něj svět? V nové rubrice se díváme pod ruce českým startupistům i tycoonům technologického byznysu, abyste mohli načerpat novou inspiraci na chytré nezbytnosti, aplikace i gadgety.

Vykopává Michal Pěchouček, přední český odborník na umělou inteligenci, profesor ČVUT a technický ředitel kyberbezpečnostní firmy Avast. Jak se dívá na sociální sítě? Co bude pověstná next big thing v jeho oboru? A kolik kubíků dříví zahřeje víc než ta nejpokročilejší umělá inteligence? 

Moje ranní digitální rutina?

Každé ráno čtu na telefonu Financial Times a DeníkN. 

Aplikace, bez které si teď nedovedu život představit?

Během pandemie trávím čas v Krkonoších, proto volím fantastickou aplikaci Windy.

Která sociální síť víc škodí, než pomáhá?

Každá, která se nezaměřuje na podporu a šíření násilí, manipulací a nepravd. Nemám rád ani sociální sítě, které lidem jen berou čas a snižují koncentraci a dlouhodobější soustředění (třeba na čtení knihy), aniž by jim dávaly zpět dostatečnou hodnotu. Nejsem znalec ani fanoušek sociálních sítí, ale myslím, že pro původní cíl, jako je komunikace mezi přáteli a sdílení zážitků, se výborně hodí.     

Bichle, nebo Kindle?

Knihovna a Kindle.

Moje nejnovější technologická vychytávka?

Dostal jsem k Vánocům Storm Glass (předpověď počasí na chemické bázi, pozn. redakce) – a je to skvělé. 

Reklama

Jak chytrá je moje domácnost?

Fantastická kamna Nordica Rossa a 20 kubíků místních smrků v dřevníku. Zrovna teď totiž pracuju z chalupy z Krkonoš.

Kolik času denně trávím online?

Mimo práci minimum, v práci veškerý. Nějaký čas online bych rád vyměnil za čas na setkávání s lidmi (i v práci) nebo za cestování. Nikdy jsem neměl moc rád letadla a letiště, ale už mi opravdu chybí.

Nafta, nebo elektřina? 

Navzdory tomu, že poslední rok jsme hodně na horách, bydlíme pořád v Praze v bytě. Takže bohužel zatím nafta. Těším se, až Praha nainstaluje dobíjecí stanice do lamp veřejného osvětlení. Pak to bude elektřina.

Aktuální pokrok v mém oboru, který považuji za potenciální game changer?

Umělá inteligence ve zdravotnictví bude ohromná. Firmy jako Deepmind ukazují, jak může diagnostika její pomocí překonat člověka a přispět tím ke zpřesnění, a hlavně ke zlevnění zdravotní péče. Věřím tomu, že umělá inteligence zvýší dostupnost zdravotní péče. A vychytávka? Inteligentní toaleta, která bude zcela nevtíravým způsobem perfektně rozumět naší kondici a zdravotnímu stavu.

Takhle vypadá úvodní obrazovka telefonu Michala Pěchoučka.

Co stále ještě brzdí rozvoj umělé inteligence?

Pořád ještě nižší míra digitalizace. Tu ale doufám pandemie trochu postrčí. V budoucnosti tou brzdou naopak pandemie bude, protože odčerpá ve svém důsledku peníze ze základního výzkumu v nemedicínských oblastech.

Čeho bych se v budoucnosti chtěl dožít tak moc, že bych se kvůli tomu nechal i zmrazit?

Možná ekologické udržitelnosti. Až bude lidstvo žít v totálním souladu s přírodou a nebude žít na dluh kvality životního prostředí budoucích generací.