Výhody cloudových úložišť ocenila během pandemie celá řada společností. A to zejména ve chvílích, když řešily vzdálené přístupy zaměstnanců do firemních databází. Ústup od klasických serveroven však probíhá už roky a během poslední dekády na něj sází i softwarový gigant SAP, největší dodavatel systémů pro řízení podniků na světě.
Podle výkonného ředitele firmy Christiana Kleina nyní byznysový exodus na cloudy ještě zrychlí – kvůli válce na Ukrajině. „Probíhá nejen fyzická, ale i kybernetická válka. Řada firem už se stále profesionálnějšími kybernetickými útoky nedokáže držet krok a chce bezpečnost databází svěřit velkým technologickým firmám,“ řekl Klein minulý týden během výroční konference SAP Sapphire.
Její poslední dva ročníky proběhly kvůli pandemii virtuálně. Minulý týden se však zhruba pět tisíc účastníků z řad zaměstnanců SAP a jeho partnerských firem, kterých má přes 23 tisíc, sešlo v americkém Orlandu naživo. A jedním z hlavních témat přednášek, seminářů a diskusí bylo právě využívání cloudu.
Kromě novinek z oblasti fungování firemních systémů oznámil SAP rozšíření integrace své platformy a nástrojů od Googlu nebo partnerství s poradenskou společností Accenture, které má nadnárodním korporacím pomáhat s přesunem databází na cloud.
Hlavní představená novinka však vzešla z partnerství s Applem. Německý softwarový gigant představil nové aplikace pro operační systém iOS, které mají zjednodušit práci zaměstnancům ve skladech.
Pomocí platformy SAP Warehouse Operator totiž získají skladníci přes své iPhony přístup k podrobným datům ohledně využívání jednotlivých nástrojů k vyřizování konkrétních objednávek, jako jsou například vysokozdvižné vozíky.
Budou si tak moci efektivněji plánovat svou činnost, což by mělo zvednout i produktivitu jejich práce. Aplikace by také měla pomocí kamery v telefonu zvládnout přečíst poškozené čárové kódy nebo je nasnímat zdálky či při slabém osvětlení.
V App Storu je už k dispozici také nástroj pro kurýry SAP Direct Distribution, který jim má pomoci efektivně plánovat doručovací trasy. Další aplikace chce SAP představit během letošního roku.
Jejich cílem je zefektivnit procesy ve firemních dodavatelských řetězcích, což Klein označil za jednu ze tří hlavních byznysových priorit pro nastávající dekádu. Nejde podle něj ale jen o snahu předejít problémům v dopravě, se kterými se firmy dovážející součástky a materiál z opačného konce světa potýkají od začátku pandemie.
Důležité je prý i to, aby byly dodavatelské řetězce udržitelné a splňovaly etické principy. SAP už loni oznámil vytvoření platformy Business Network, která integruje dodavatele napříč celým světem. A nyní mohou dodavatelé přes tento portál dodat svým zákazníkům zhodnocení toho, jak dodržují lidská práva.
SAP si od toho slibuje, že nadnárodní korporace budou moci jednodušeji „vyčistit“ své dodavatelské řetězce od jevů, jako je dětská práce či vykořisťování zaměstnanců. Iniciativa jde ostatně naproti zákonům řady zemí, které to už po firmách požadují. Požadavek na etické globální dodavatelské řetězce se nyní snaží do své legislativy zakomponovat i Evropská unie.
„Budujeme LinkedIn pro firemní vztahy. Přes naše plánovací nástroje sladíte poptávku s nabídkou v reálném čase a dokážete ji i poměrně přesně předvídat. Výsledkem bude odolnější, transparentnější a flexibilnější dodavatelský řetězec,“ uvedl Klein.
Kromě toho SAP minulý týden představil novinky v oblasti vyhodnocování dopadů podnikání firem na životní prostředí. Jeho nástroj pro měření uhlíkové stopy během životního cyklu produkt nyní měří emise oxidu uhličitého přesněji, protože na rozdíl od minulosti započítává i dopravu.
‚‚Do našeho plánování podnikových zdrojů (ERP) přidáme zelenou účetní knihu, abyste mohli uhlík účtovat stejně jako finance,“ tvrdí Klein. To by mělo přispět k transparentnosti a poskytnout akcionářům firem, kterým stále více záleží na klimatu, relevantní data o dopadech podnikání na životní prostředí.